رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۵:۱۳ | کد خبر : 29069
 • ساخت شطرنج‌ غول‌پیکر با جلیقه نجات مهاجران

  «لِسبُس» جزیره کوچکی در یونان است؛ جایی که هزاران مهاجر با قایق‏ به اینجا می‌‏رسند، و بسیاری که نمی‎رسند، سفرشان بی‌پایان است و تنها جلیقه‏‌های نجاتی از آن‏ها بر جا می‎ماند که به ساحل این جزیره می‎رسد.

  3.jpg

  این جلیقه‌‏ها حالا دست‌مایه خلق شطرنجی غول‌پیکر شده؛ «شطرنج جهان» که «فرنیکی تامپارلی» ساخته و دانشگاه  Aegean یونان از این طرح حمایت کرده است، او موادی سمبلیک را دست‌مایه خلق اثری سمبلیک کرده تا مساله‌ای را نشان بدهد که به بخشی از زندگی روزمره مردم این جزیره تبدیل شده؛ سیل مهاجرانی که به ویژه پس از اوضاع چندسال اخیر خاورمیانه به یونان می‏‌آیند تا بتوانند در اروپا زندگی تازه‌‏ای را شروع کنند. مهره‏‌های این شطرنج‎ بیش از یک متر طول دارند و با کاغذهای باطله دانشجویان و جلیقه‌‏های نجات مهاجران ساخته شده‌اند. جلیقه‎های نجات با کمک گروهی از داوطلبان از سراسر جزیره جمع شده تا «مهاجرت» را نشان بدهد؛ مهاجرتی که یکی از بزرگترین مهاجرت‌‏های تاریخ است و در سکوت دارد رخ می‏‌دهد و این جلیقه‏‌ها، شاهدان خاموش آن هستند.

  مهره‌های شطرنج از کاغذ باطله‌های دانشجویان و جلیقه‌های نجات ساخته شده است.

  فرنیکی تامپارلی طراح شطرنج غول‌پیکر

  یونان یکی از کشورهایی است که دروازه ورود مهاجران و مقصد اولیه هزاران مهاجر به اروپا و کشورهایی چون سوئد و آلمان است. بسیاری از مهاجران خود را به ترکیه می‎رسانند و بعد با قایق عازم جزایر یونان می‎شوند؛ سفری که سالانه صدها نفر را به کام مرگ می‏‌کشاند. بیشتر این سفرها برای دور ماندن از چشم مرزبان‏‌ها، معمولا در شب و با قایق‌های کوچک و پر از مسافر انجام می‎شود. برخی از قایقها به دلیل شرایط بد آب و هوا و یا قدیمی بودن غرق میشوند، گاهی هم مقامات مرزی مردم را مجبور به بازگشت اجباری میکنند، در نتیجه آنها را در وضعیت خطرناکی قرار میدهند و این عوامل جان بسیاری از مهاجران را می‏‌گیرد.

  از حروف و شماره‌هایی که روی قایق‌های مهاجران بوده برای ساخت صفحه شطرنج استفاده شده است.

  منبع:الجزیره

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار