کد خبر : 29602
تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۵ - ۲۲:۴۴
130 مشترک

آسیب شناسی اجتماعی گسترش لجام گسیخته شبکه های اجتماعی

امروزه با تغییر و تحولات سریع عرصه بین الملل و گسترش تکنولوژی و توسعه علم شاهد شکل گیری برخی مفاهیم جدید در عرصه اجتماعی به عنوان واقعیت های جدید اجتماعی هستیم، شاید بتوان گفت یکی از مهم ترین این واقعایت اجتماعی که کم کم تبدیل به بحران مدرنیته شده مفهوم فضای مجازی، دنیای سایبر و شبکه های اجتماعی غیر حضوری باشد.

به گزارش وعده صادق ،شبکه های اجتماعی مجازی که محصول و نتیجه رشد تکنولوژی های جدید ارتباطی از قبیل: تلفن، تلوزیون، رادیو، ماهواره، اینترنت است از ابتدای قرن ۲۰ به طور خزنده و با سرعت مثال زدنی رشد کرده  و جایگزین سبک های قدیمی ارتباطات اجتماعی شد و امروزه مبدل به پیله ای تنومند گشته که انسان قرن ۲۱ را در درون خود محصور ودرمانده نموده است. گسترش ارتباطات مجازی و شبکه‌های اجتماعی مانند هر نوآورى دیگری به ایجاد دگرگونى‏هایى در جنبه‏هاى گوناگون زندگى انجامیده و در کنار دستاوردهاى انکارناپذیر مثبت، پیامدهای ناخوشایندی نیز به همراه داشته است، توجه به این واقعیت زمانی دردناک تر می شود که متوجه شویم بسیاری از سرور های پشتیبانی کننده این شبکه ها (تلگرام، واتساب، لاین، اینستاگرام، تویتر، فیس بوک و..)در کشورهای هستند که با اهدافی شوم من جمله جاسوسی سازمان یافته،  اشاعه فرهنگی و نهایتا استعمار فرهنگی اجتماعی اقدام به راه اندازی و بهره وری از این شبکه ها کرده اند. از آنجایی که اثرات سوء شکل گیری شبکه های اجتماعی و دنیای سرد در وهله نخست مترتب نظام اجتماعی و فرهنگی است لذا در این یاداشت به چند آسیب جدی صرفا در حوزه جامعه شناختی اشاره خواهیم کرد:

 انزوای اجتماعی و پیدایش انبوه تنها:
شاید یکی از دردناک ترین آسیب های اجتماعی گسترش بی شتاب شبکه های اجتماعی و ارتباطات غیر مستقیم شکل گیری مفهوم انبوه تنهاست، بدین معنا که بشر امروز بیش از هر زمان دیگری تنهاست و این تنهایی در عین  با هم بودن و حضور در کنار دیگران احساس می شود. بشر امروز علی رغم اینکه در مکان های مختلف حضور دارد و رشد تکنولوژی ارتباطات را تسهیل و روان کرده است ولی جنس ارتباطات به دلیل غیر حضوری و ناملموس بودن از گرما و عاطفه مقتضی برخوردار نیست و به همین جهت شکل جدید ارتباطات در دنیای مجازی به شدت بشر را تنها، افسرده و نیازمند به حضور گرم دیگری نموده است.
 بی اعتنایی مدنی :
یکی دیگر از واقعیات تلخ مضرات اجتماعی باب شدن شبکه های اجتماعی بی روح پیدایش مفهوم «بی اعتنایی مدنی» است. حضور متوالی در شبکه های بی روح غیر حضوری در دراز مدت روح عاطفه و نوع دوستی را از افراد گرفته و افراد را تبدیل به اشخاصی بی اعتنا نسبت به وضعیت یکدیگر می کند، شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که در مترو، خیابان یا اماکن دیگر در حال قدم زدن باشید و به سردی از کنار سایرین عبور کنید، بدین معنی که شاخصه های یک ارتباط گرم و دلگرم کننده از قبیل سلام و احوال پرسی و توجه به دیگری حتی با یک لبخند سطحی که جزو ذاتی فرهنگ ایرانی – اسلامی است برای شما دیگر مهم نباشد، متاسفانه یکی از واقعیات تلخ باب شدن فضای سرد مجازی امروز در جامعه ما شکل گیری چنین مفهومی است اگر امر به معروف و نهی از منکر کمرنگ شده، اگر مردم پاسخ کمک خواهی شخصی که کیفش توسط کیف قاپی ربوده شده را نمی دهند و بی اعتنا از کنارش عبور می کنند، اگر جمعی صرفا نظاره گر جان دادن شهروندی می شوند که بر اثر تصادف در گوشه ای افتاده همه و همه نتیجه شوم گسترش مفهوم بی اعتنایی مدنی تحت تاثیر فراگیر شدن روابط سرد و بر روح است.
گسترش  برخی رفتارهای ضد اجتماعی:
از آنجایی که دنیای مجازی برعکس دنیای واقعی ، غیر ملموس و قابل مشهود نیست لذا کنترل های غیر رسمی اجتماعی که اصولا محصول روابط واقعی و چهره به چهره است در دنیای سایبر و شبکه های اجتماعی بسیار کمرنگ خواهد بود، بدین توضیح که وقتی فضای روابط از نوع مستقیم و چهره به چهره است افراد قادر نخواهند بود برخی از بدیهی ترین ویژگی های جسمی و شخصیتی خویش را پنهان سازند اما وقتی فضای روابط تبدیل به فضای غیر حضوری و غیر مستقیم می شود افراد بیشتر تمایل دارند شکل ایده آلی از خود را به نمایش بگذارند لذا بدیهی است که در بسیاری مواقع شاهد تملق گویی، دروغ گویی و اقراق گویی به عنوان مصادیق رفتارهای خلاف اخلاق اسلامی از کاربران شبکه های اجتماعی و باب شدن آن در جامعه خواهیم شد.
شکل گیری هویت های دروغین و بی هویتی مدرن:
مسلما هرچقدر فضای روابط بین افراد به سمت رفتارهای خلاف ارزش های قالب جامعه برود و افراد به دنبال این باشند که چهره و شخصیت حقیقی خویش را مخفی و تیپ آرمانی از خویش را در دنیای غیر واقعی تبلیغ کنند مسلما خروجی چنین فضای جز شکل گیری هویت های دروغین و در سطح کلان دروغ گرایی هویتی نخواهد بود، بی هویتی مدرنی نتیجه باب شدن ارتباطات غیر مستقیم، گرم است و نتایج بسیار مخربی را برای جامعه به ارمغان خواهد داشت بدین توضیح که هرچقدر افراد یک جامعه از هویت های واقعی خویش فاصله بگیرند به همان میزان به سمت هویت های دروغین و غیرخودی گام می بردارند که نتیجه ای جز رخوت، بی مسئولیتی و ولنگاری اجتماعی برای افراد به همراه نخواهد داشت.
تغییر در فرهنگ و سبک زندگی ایرانی اسلامی:
مطالعات حاکی از آن است که کاربران شبکه‌های اجتماعی کمتر به دیدار دوستان و بستگان خود می‌روند و به جای آن با گذاشتن پیام با آنها ارتباط برقرار می‌کنند، کمتر با اعضای خانواده خود صحبت می‌کنند همچنین هنگامی که در کنار اعضای خانواده خود هستند کارها و فعالیت‌‌های شخصی خود را در شبکه‌های اجتماعی پیگیری می‌کنند. به این ترتیب شبکه‌های اجتماعی تغییرات بنیادین در سبک زندگی و فرهنگ جوامع ایجاد می‌کنند و توانسته‌اند بر الگوی روابط خانوادگی افراد تاثیر بگذارند.
قالب شدن سبک های سرد و بی روح روابط اجتماعی :
یکی دیگر از مضرات باب شدن ارتباطات مجازی دورشدن افراد از محیط‌های اجتماعی و چهره به چهره است. وسایل ارتباط جمعی ارتباطات انسانی و سلامت فکری افراد را مختل می‌کند که علاوه بر دور شدن و حضور دائمی در جمع از لحاظ جسمانی نیز فرد را دچار اختلال می‌کند. افسردگی، انزوا، گوشه‌گیری و مردم‌گریزی از جمله مشکلات و آسیب های است که نتیجه حضور دائمی در این فضاهاست: افراد خانواده هر کدام درگیر راه‌های برقراری ارتباطات بیشتر در فضای مجازی هستند و این عمل ارتباط چهره به چهره افراد خانواده را روز به روز کمتر می‌کند و افراد سعی می‌کنند بسیاری از مسائل را از همدیگر پنهان کنند./دانا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب