• تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۰۹ | کد خبر : 30025
 • به گزارش وعده صادق، توافق ضمنی بانک ها بر کاهش نرخ سود بانکی که یکی دو روزی است نقل محافل خبری شده درحالی کماکان با سوالاتی همراه است که هنوز بانک مرکزی و مدیران بانکی مواضع رسمی خود را در این خصوص اعلام نکرده اند.

  البته از آنجایی که شورای پول و اعتبار سقف سود سپرده ها را اواخر بهمن ماه سال قبل ۱۸ درصد تعیین و بانک ها  را در نرخ گذاری کمتر از آن مختار گذاشته، سکوت بانک مرکزی می تواند در حوزه سپرده ها توجیه داشته باشد.

  طی دو سال گذشته نرخ سود سپرده ها چهار بار تغییر کرده و یک بار در اردیبهشت‌ماه ۹۳ به ۲۲ درصد، در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۴ به ۲۰ درصد، در بهمن‌۹۴  به ۱۸ درصد و خرداد ۹۵ به ۱۶ درصد کاهش یافته است.

  گفته می شود یکی از دلایل تمایل بانک ها به کاهش نرخ سود سپرده ها، کاهش نرخ سود بازار بین بانکی است چراکه این نرخ طبق اذعان بانکی ها از حدود ۳۰ درصد به حدود ۱۷ درصد کاهش یافته است.

  اما موضوع مهمی که در هیاهوی کاهش سود سپرده های بانکی کمرنگ مانده، سود تسهیلات بانکی است؛ بانک ها درحالی با کمال میل نسبت به کاهش سپرده ها پیش قدم شده اند که ظاهراً برنامه ای برای کاهش سود تسهیلات ندارند.

  بی میلی بانک ها به کاهش سود تسهیلات را می توان در سیاست کاهش چراغ خاموش و دومینویی سود سپرده ها به وضوح دید چراکه اگر بانکی ها در ایامی که تورم مدار نزولی را پیش گرفته و دیگر پرداخت سودهای بالا توجیه اقتصادی ندارد، نسبت به تغییر نرخ سود اقدام نمی کردند به احتمال قوی بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار به موضوع ورود می کرد.

  و در صورت ورود بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار به پرونده تغییر نرخ سود، به طور حتم سیاست گذار پولی در کنار کاهش سود سپرده ها کاهش سود تسهیلات را هم مصوب می کرد.

  اما بانک ها برای فرار از نرخ گذاری دستوری و البته کاهش سود تسهیلات اینبار هم پیش قدم کاهش نرخ سود شدند؛ حال باید دید آیا بانک مرکزی مانند بهمن ماه سال گذشته به موضوع ورود می کند؟ چراکه سال قبل بانک مرکزی ضمن استقبال از اقدام بانک ها برای کاهش نرخ سود سپرده های بانکی به بانک ها گفته بود نسبت به کاهش نرخ سود تسهیلات هم اقدام کنند. البته در نهایت شورای پول و اعتبار بود که سود تسهیلات را کم کرد.

  شورای پول و اعتبار در نشست ویژه سودی خود در پایان بهمن ۹۴ تصمیم گرفت که نرخ سود تسهیلات مبادله‌ای از ۲۱درصد به ۲۰درصد و تسهیلات مشارکتی از ۲۴درصد به ۲۲درصد کاهش یابد.

  کاهش نرخ سود بانکی البته جزو موضوعاتی است که مورد تأکید اکثر مسئولان اقتصادی دولت، به ویژه مرد اول اقتصادی ایران هم می باشد؛ علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی چندی پیش شکاف ۱۲ درصدی میان نرخ تورم و نرخ سود سپرده ها و تسهیلات بانکی را غیرقابل قبول دانسته و گفته بود: در شرایطی که نرخ تورم به ۱۰ درصد رسیده، نرخ تسهیلات ۲۲ درصد است و به طور قطع نرخ سود باید کاهش یابد.

  وزیر امور اقتصادی و دارایی همچنین شب گذشته در حاشیه شورای گفت وگو تأکید کرده: نرخ سود تسهیلات وقتی بالا باشد مطالبات بانک به غیرجاری تبدیل می‌شود و زمانی که نرخ سود سپرده بالا باشد هزینه تجهیز منابع در بانک افزایش پیدا می‌کند، بنابراین خود بانک‌ها هم به این نتیجه رسیده‌اند که باید به کاهش نرخ سود بانکی کمک کنند.

  خبرهای رسیده از نظام بانکی حکایت از اجماع بانکداران بر کاهش نرخ سود سپرده های بانکی دارد و همانطور که تسنیم در خبرهای قبل به آن اشاره کرده بناست تغییرات سودی بانک ها به تدریج و بانک به بانک صورت گیرد. اما باتوجه به فراگیر شدن کاهش سود سپرده های بانکی باید دید آیا بانک مرکزی برای ایجاد وحدت بین تمام بانک ها در حوزه سود ورود خواهد کرد یا خیر؟

  چراکه گفته می شود عدم اعلام رسمی توافق بانک ها بر کاهش نرخ سود شاید بخاطر این باشد که باردیگر از الفاظ “تبانی” برای بانک ها استفاده نشود و به همین خاطر بانکداران چراغ خاموش نسبت به کاهش سود اقدام کرده اند.

  همچنین از دیگر دلایل این است که برخی بانک ها همچنان قصد رقابت های تخریبی در جذب سپرده ها دارند و حاضر به امضای توافق نامه مکتوب به مانند دفعات قبل نشده اند تا با دست باز به بازی سودی شان ادامه دهند.

  اما ابهامات این پرونده به ویژه آینده سود تسهیلات زمانی رفع می شود که بانک مرکزی وارد عمل شود و مهر تأیید یا رد خود را بر تصمیم جدید بانک ها بگذارد. آیا شورای پول و اعتبار به مانند دفعات قبل تصمیم گیر خواهد بود یا خیر؟ آیا سود تسهیلات بدون تغییر می ماند؟

  منبع: تسنیم

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  نام:

     

 • برچسب ها : , , ,
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  اشتون کارتر در اربیل/ آمریکا خواهان پایان عملیات موصل، پیش از پایان سال است تشکیل اجلاس بیداری اسلامی همزمان با آزادسازی موصل پیام پیروزی در سایه وحدت است جهانگیری: رفع موانع بانکی مهمترین پیش نیاز توسعه روابط اقتصادی ایران و مالزی است سیاست و مبنای کار دولت یازدهم، توسعه شبکه ریلی کشور است باهنر: صحبت های ابرقدرت هاعلیه هم در۴۰ سال گذشته تا به حد امروز تهدیدآمیز نبوده است سوابق کاری وزیر پیشنهادی رییس جمهور برای آموزش‌وپرورش درمان مفصل زانو با غضروف بینی "مشتری" به یک صورتک خندان تبدیل شد رئیس‌جمهور شوم، ایران نمی‌تواند آمریکائی‌ ها را بازداشت کند! موضع تند ولایتی علیه سعودی‌ها عکس/ لحظه شکار عقاب سلفی طارمی با دوستانش/مهدی ماهانی در امام زاده صالح/ موفقیت از نگاه مجید صالحی یورش صدها شهرک نشین صهیونیست به مسجد الاقصی به مناسبت اعیاد یهودی فیلم/ دکتر حسن عباسی هرجا هستیم آنجا مرکز عالم است تحقیر آقای خاص در خانه قدیمی‌اش/ چلسی به صدر جدول نزدیک شد تصویب کلیات طرح تقویت و حمایت از بسیج رسانه در کمیسیون فرهنگی مجلس بسته اخبار اقتصادی ایسنا در روز یکشنبه وزیر اطلاعات: با پرهیز از هرگونه اختلاف، در مسیر وحدت و انسجام گام برداریم خوداتکایی به معنای قطع رابطه با دیگران نیست/ اقتصاد مرز نمی‌شناسد ما خواستار به نتیجه رسیدن موضوع ریاست جمهوری لبنان هستیم