رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۳۰ | کد خبر : 30164
 • ۵۸۲۶ زن در صفوف نیروهای نظامی افغانستان فعالیت می‌کنند

  به گزارش وعده صادق،«شبکه زنان افغان» امروز (سه‌شنبه) در نشست خبری تحت عنوان «سند سیاسی؛ توانمندی زنان افغان در بخش امنیتی» با تأکید بر اینکه در نشست «وارسا» باید نیازمندی‌های زنان در بخش امنیتی مورد بررسی قرار گیرد، از فعالیت ۵ هزار ۸۲۶ زن در صفوف نیرو‌های امنیتی خبر دادند.

  فعالیت ۵۸۲۶ زن در صفوف نیروهای نظامی افغانستان

  «سمیرا حمیدی» عضو شبکه زنان افغانستان در این نشست از فعالیت ۵ هزار ۸۲۶ زن در صفوف نیرو‌های امنیتی خبر داد و گفت: اکنون در سراسر افغانستان ۸۲ انجمن پلیس زن ایجاد شده است.

  حمیدی با اظهار امیدواری به حضور ۵۰ هزار نفری زنان در تشکیلات وزارت دفاع ملی، تصریح کرد: برخی زنان داخل خدمت جهت ادامه تحصیل به دانشگاه‌ها معرفی شده‌اند.

  نقش زنان در نابودی ریشه‌های ناامنی

  وی با اشاره به شفافیت در روند استخدام پلیس زن و افزایش آمار مستخدمین، گفت: برخی تسهیلات همچون سرویس‌های بهداشتی ویژه خانم‌ها و مکان اختصاصی تعویض لباس زنان و پوشیدن یونیفورم ویژه در صفوف نیروهای امنیتی و دفاعی ارائه نشده که به عنوان یک چالش نیز محسوب می‌شود.

  این فعال حقوق زن افغانستان با اظهار خرسندی از موفقیت زنان در صفوف نیروهای امنیتی و دفاعی، گفت: در برخی ولایت‌ها زنان مخالفان را از زیر روپوش شناسایی می‌کنند، در دستگیری قاچاقچیان مواد مخدر نیز نقش ارزنده و ویژه‌ای بازی می‌کنند.

  سمیرا حمیدی همچنین از دوره‌های آموزشی بلند بردن ظرفیت زنان در «ریاست امنیت ملی» خبر داد و گفت: اکثر زنان در صفوف امنیت ملی از ترفیع خود خرسند هستند.

  مهم‌ترین چالش‌ها فرا روی پلیس زن چیست؟

  حمیدی کمپین ضعیف جلب و جزب، حاکمیت نظام مردسالاری، نبود امکانات لازم، تبعیض و اذیت جنسی را از چالش‌های عمده فرا ‌رُوی زنان در سازمان‌های امنیتی خواند و تأکید کرد: در نشست وارسا باید روی این موارد توجه جدی شود.

  وی تأکید کرد: وزارت‌های کشور و دفاع و ریاست امنیت ملی افغانستان باید ترفیعات را اجرا کنند که بر اساس اصل شایسته‌سالاری، مدت تجربه و مهارت‌ها استوار باشد.

  سازمان‌های امنیتی نیازمند حمایت مالی و فنی

  این فعال حقوق زنان با تأکید بر اینکه سازمان‌های امنیتی افغانستان روند آموزش و فرصت‌های بالا بردن ظرفیت زنان را به عنوان یک اولیت قرار دهند، گفت: تمام برنامه سازان نشست وارسا باید به تعهدات خود مبنی بر توانمندی در نهاد‌های امنیتی تأکید کنند.

  سمیرا حمیدی از جامعه جهانی خواست تا سازمان‌های امنیتی افغانستان را حمایت مالی و فنی کنند تا «برنامه عملی ملی افغانستان» مطابق با قطعنامه ۱۳۲۵ عملی شود.

  حمیدی در پایان سخنان خود از سازمان‌های جامعه مدنی خواست تا پژوهش‌های خود را در ارتباط با زنان در داخل نیرو‌های امنیتی افغانستانی ادامه دهند.

  فارغ‌التحصیلی ۶۰۰ زن پلیس از مقطع کارشناسی در یکسال

  همچنین «ظاهر عظیمی» مقام برجسته وزارت دفاع ملی افغانستان در این نشست گفت: مشکلات زنان در صفوف نیرو‌های امنیتی باید انعکاس داده شود.

  عظیمی از طرح برنامه ۳ ساله ظرفیت‌سازی زنان در سازمان‌های امنیتی افغانستان خبر داد و تصریح کرد: در سال گذشته بیش از ۶۰۰ زن در سازمان‌های امنیتی از دوره کارشناسی فارغ‌التحصیل شده‌اند.

  این در حالی است که بر اساس گزارش‌ها، دولت افغانستان به دنبال افزایش سریع آمار زنان در صفوف نیروهای امنیتی و دفاعی در تمام ولایت‌ها بویژه ولایت‌های ناامن است.

   

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها : , ,
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار