• تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۳۰ | کد خبر : 30164
 • به گزارش وعده صادق،«شبکه زنان افغان» امروز (سه‌شنبه) در نشست خبری تحت عنوان «سند سیاسی؛ توانمندی زنان افغان در بخش امنیتی» با تأکید بر اینکه در نشست «وارسا» باید نیازمندی‌های زنان در بخش امنیتی مورد بررسی قرار گیرد، از فعالیت ۵ هزار ۸۲۶ زن در صفوف نیرو‌های امنیتی خبر دادند.

  فعالیت ۵۸۲۶ زن در صفوف نیروهای نظامی افغانستان

  «سمیرا حمیدی» عضو شبکه زنان افغانستان در این نشست از فعالیت ۵ هزار ۸۲۶ زن در صفوف نیرو‌های امنیتی خبر داد و گفت: اکنون در سراسر افغانستان ۸۲ انجمن پلیس زن ایجاد شده است.

  حمیدی با اظهار امیدواری به حضور ۵۰ هزار نفری زنان در تشکیلات وزارت دفاع ملی، تصریح کرد: برخی زنان داخل خدمت جهت ادامه تحصیل به دانشگاه‌ها معرفی شده‌اند.

  نقش زنان در نابودی ریشه‌های ناامنی

  وی با اشاره به شفافیت در روند استخدام پلیس زن و افزایش آمار مستخدمین، گفت: برخی تسهیلات همچون سرویس‌های بهداشتی ویژه خانم‌ها و مکان اختصاصی تعویض لباس زنان و پوشیدن یونیفورم ویژه در صفوف نیروهای امنیتی و دفاعی ارائه نشده که به عنوان یک چالش نیز محسوب می‌شود.

  این فعال حقوق زن افغانستان با اظهار خرسندی از موفقیت زنان در صفوف نیروهای امنیتی و دفاعی، گفت: در برخی ولایت‌ها زنان مخالفان را از زیر روپوش شناسایی می‌کنند، در دستگیری قاچاقچیان مواد مخدر نیز نقش ارزنده و ویژه‌ای بازی می‌کنند.

  سمیرا حمیدی همچنین از دوره‌های آموزشی بلند بردن ظرفیت زنان در «ریاست امنیت ملی» خبر داد و گفت: اکثر زنان در صفوف امنیت ملی از ترفیع خود خرسند هستند.

  مهم‌ترین چالش‌ها فرا روی پلیس زن چیست؟

  حمیدی کمپین ضعیف جلب و جزب، حاکمیت نظام مردسالاری، نبود امکانات لازم، تبعیض و اذیت جنسی را از چالش‌های عمده فرا ‌رُوی زنان در سازمان‌های امنیتی خواند و تأکید کرد: در نشست وارسا باید روی این موارد توجه جدی شود.

  وی تأکید کرد: وزارت‌های کشور و دفاع و ریاست امنیت ملی افغانستان باید ترفیعات را اجرا کنند که بر اساس اصل شایسته‌سالاری، مدت تجربه و مهارت‌ها استوار باشد.

  سازمان‌های امنیتی نیازمند حمایت مالی و فنی

  این فعال حقوق زنان با تأکید بر اینکه سازمان‌های امنیتی افغانستان روند آموزش و فرصت‌های بالا بردن ظرفیت زنان را به عنوان یک اولیت قرار دهند، گفت: تمام برنامه سازان نشست وارسا باید به تعهدات خود مبنی بر توانمندی در نهاد‌های امنیتی تأکید کنند.

  سمیرا حمیدی از جامعه جهانی خواست تا سازمان‌های امنیتی افغانستان را حمایت مالی و فنی کنند تا «برنامه عملی ملی افغانستان» مطابق با قطعنامه ۱۳۲۵ عملی شود.

  حمیدی در پایان سخنان خود از سازمان‌های جامعه مدنی خواست تا پژوهش‌های خود را در ارتباط با زنان در داخل نیرو‌های امنیتی افغانستانی ادامه دهند.

  فارغ‌التحصیلی ۶۰۰ زن پلیس از مقطع کارشناسی در یکسال

  همچنین «ظاهر عظیمی» مقام برجسته وزارت دفاع ملی افغانستان در این نشست گفت: مشکلات زنان در صفوف نیرو‌های امنیتی باید انعکاس داده شود.

  عظیمی از طرح برنامه ۳ ساله ظرفیت‌سازی زنان در سازمان‌های امنیتی افغانستان خبر داد و تصریح کرد: در سال گذشته بیش از ۶۰۰ زن در سازمان‌های امنیتی از دوره کارشناسی فارغ‌التحصیل شده‌اند.

  این در حالی است که بر اساس گزارش‌ها، دولت افغانستان به دنبال افزایش سریع آمار زنان در صفوف نیروهای امنیتی و دفاعی در تمام ولایت‌ها بویژه ولایت‌های ناامن است.

   

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  نام:

     

 • برچسب ها : , ,
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  اولین سالگرد شهید مصطفی صدرزاده برگزار می‌شود خیال شکست‌ناپذیری آمریکا خطایی بزرگ است پاداش «داعش» برای ازدواج با دختران نابالغ! عکس/ مرحله حضوری سرشماری عمومی نفوس و مسکن خیال شکست‌ناپذیری آمریکا خطایی بزرگ است/ آمریکا در منطقه به‌شدت زمین‌گیر و درمانده است علیرضا پناهیان رمز عبور از فتنۀ شدیدتر از دجال رافاش کرد چگونه تپش قلب خود را درمان کنیم انواع زانو دردها و درمان آنها ناوگروه صلح و دوستی ناوگان شمال به میهن اسلامی بازگشت تاج: یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان برای سفر تیم ملی به چین هزینه شد از ثبات بازار نفت، قیمت عادلانه و سهم منصفانه تولیدکنندگان حمایت می‌کنیم/ استفاده ابزاری برخی قدرت‌ها از ‏گروه‌های تروریستی به زیان آن‌ها خواهد بود نجفی ۳ سال قبل: به علت بیماری قلبی توانایی ادامه فعالیت در دولت را ندارم؛ نجفی امروز: فردا برای وزارت آموزش و پرورش به مجلس معرفی می شوم/ احیای قلبی «وزارت آموزش و پرورش» به دست وزیر بیمار! رئیس‌جمهور ونزوئلا با رهبر انقلاب دیدار کرد رئیس جمهور ونزوئلا با رهبر معظم انقلاب دیدار کرد آذر ۹۴: امحای ۱۷۰۰ تن سیب زمینی زیر خروارها خاک/ آبان ۹۵: صدور مجوز توزیع رایگان سیب زمینی و پیاز بین محرومان! آقای روحانی! «معصومه ابتکار» را از قلم انداختید مختار سر از بدن «شمر» را جدا کرد و او را در دیگ سوزان انداخت برکنارى فانی برای آشکار نشدن نهان‌های فساد ۸ هزار میلیاردی بود تروریست ها آماده حمله به حلب می شوند ارتش عراق شهر مسیحی نشین برطله در شرق موصل را آزاد کرد