• تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۵۰ | کد خبر : 3075
 • larg_2325

   

  شيخ صدوق در کتاب «ثواب الاعمال و عقاب الاعمال» درباره کيفر قابيل فرزند خطارکار حضرت آدم(ع) و دو نفر از بني اسرائيل و دو تن از امت اسلام با توجه به روايات رسيده اين چنين نقل مي‌کند:
  – راوى مى‌گويد از امام صادق(ع) شنيدم که فرمودند: در روز قيامت عذاب هفت نفر از همه سخت‌تر است: فرزند آدم(ع) که برادرش را کشت، نمرود که با حضرت ابراهيم(ع) در مورد خداوند بحث و خدا را انکار کرد، دو نفر از بنى اسرائيل که قوم خود را يهودى و مسيحى کردند، فرعون که گفت: من بالاترين خداى شما هستم و دو نفر از اين امت که يکى از آن‌ها بدتر از ديگران است و در تابوتى شيشه‌اى در زير جهنم در درياهايى از آتش قرار دارد.
  -راوى از امام باقر(ع) پرسيد: اولين کسى که وارد جهنم مى‌شود کيست؟، فرمودند: ابليس و دو نفر ديگر که در سمت راست و چپ او هستند.
  -اسحاق بن عمار صيرفى مى‌گويد: به امام کاظم(ع) عرض کردم: درباره آن دو نفر چيزى بگوييد و من درباره آن دو مطالب زيادى از پدرتان شنيده‌ام، فرمودند: اى اسحاق! اولى همانند آن گوساله و دومى همانند سامرى است.
  عرض کردم: بيشتر بفرماييد.
  فرمودند: به خدا سوگند آن‌ها عده‌اى را مسيحى، يهودى و مجوسى کردند، خداوند کار آن‌ها را نبخشد.
  عرض کردم: بيشتر بفرماييد.
  فرمودند: سه نفر هستند که خداوند به آن‌ها نظر رحمت نمى‌افکند، آن‌ها را پاک نمى‌کند و عذاب دردناکى براى آنها مهياست.
  عرض کردم: فدايت گردم، اينان کيستند؟
  فرمودند: کسى که از جانب غير خدا ادعاى امامت کند يا امام از طرف خدا را بدنام کند و يا گمان کند آن دو نفر بهره‌اى از اسلام داشته‌اند.
  عرض کردم: بيشتر بفرماييد.
  فرمودند: اى اسحاق! برايم فرقى ندارد که آيه محکمى از قرآن را محو کنم، پيامبرى حضرت محمد(ص) را انکار کنم، گمان کنم در آسمان خدايى نيست يا در امامت بر حضرت على(ع) پيشى بگيريم (يعنى گناه اين کارها با گناه انکار امامت اميرالمؤمنين(ع) و ادعاى امامت خودم برابر است).
  عرض کردم: فدايت شوم، بيشتر بفرماييد.
  فرمودند: اي اسحاق! همانا در جهنم دره‌اى به نام «سقر» است، از زمانى که خداوند آن را آفريده، نفس نکشيده است، اگر خداوند به اندازه سر سوزنى به او اجازه تنفس بدهد، بدون شک همه زمينيان را آتش مى‌زند و همانا جهنمي‌ها از گرما، بدبويى، کثيفى و عذاب‌هايى که خداوند براى اهل اين دره آماده کرده، گريزانند و همانا بدون شک در اين دره کوهى است که همه کسانى که در اين دره هستند از گرما، بدبويى، کثيفى و عذاب‌هايى که خداوند براى ساکنان اين کوه مهيا کرده است، گريزان هستند.
  و همانا بدون شک در اين چاه افعى‌اي است که همه اهل اين چاه از پليدى، بدبويى، کثيفى و سم‌هايى که خداوند عزوجل در نيش آن براى اهلش مهيا کرده، گريزان هستند و همانا و بدون ترديد در شکم اين افعى هفت صندوق است که پنج نفر از امت‌هاى گذشته و دو نفر از اين امت در آن هستند.
  عرض کردم: فدايت شوم اين پنج نفر و دو نفر کيستند؟
  فرمودند: آن پنج نفر عبارتند از: قابيل که هابيل را کشت، نمرود که با حضرت ابراهيم(ع) درباره وجود خدا بحث کرد و منکر خدا شد و گفت: من زنده مى‌کنم و مى‌ميرانم، فرعون که گفت: من بالاترين خداى شما هستم، يهودا که گروهى را يهودى کرد و بولس که عده‌اى را مسيحى کرد و دو تن بيابانى از اين امت.

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  نام:

     

 • برچسب ها : , , , , , ,
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  عکس/ اختتامیه نشست شورای عالی بیداری اسلامی در بغداد هشت پای سمج + تصاویر مواضع تند دوترته علیه کاخ سفید، معاون وزیر خارجه آمریکا را به فیلیپین کشاند فیلم/ خشت خام/ نوبتِ ۱/گفتگوی دکتر فائزه هاشمی با حسین دهباشی تصاویر صفحه اول روزنامه‌های دوشنبه ۳ آبان نحوه ثبت نام اتباع افغانستان برای شرکت در مراسم راهپیمایی اربعین حسینی تیراندازی در نزدیکی سفارت ایران در آنکارا آخرین جزئیات از طرح تحقیق و تفحص از "بنیاد شهید" و "صندوق ذخیره فرهنگیان" اِشراف اطلاعاتی در کشور دشمن را مغلوب کرده است عناوین روزنامه‌های ورزشی ۳ آبان ۹۵/ پیغام از بالا به رضاییان+تصاویر عکس/ غواصی یک ببر جمله ای قابل تامل در اینستاگرام خواننده موسیقی پاپ امیدواری فیلیپین برای بازگشت به منطقه مورد مناقشه با چین و ماهیگیری کارنامه خصوصی‌سازی دولت تدبیر و امید ضعیف است/ بدهی ۱۶۸هزار میلیاردی دولت به بانک‌ها تصاویر صفحه نخست روزنامه‌های امروز کشور پرونده‌های «برادران روزچنگ»، «سعید طوسی»، «صندوق ذخیره فرهنگیان»، «معماری‌نیوز» و «نرگس محمدی» تبعات مثبت و منفی فضای مجازی در کردستان رصد شود با نیروهای ترکیه همچون داعش برخورد خواهیم کرد امیر قطر سه روز عزای عمومی اعلام کرد عکس/ بازدید روحانی از کارخانه واگن پارس اراک