• تاریخ انتشار: پنج شنبه ۰۳ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۰۲ | کد خبر : 31769
 • وزیر امور خارجه کشورمان در نخستین روز سفر خود به پاریس، در موسسه آکادمی دیپلماتیک فرانسه در جمع دیپلمات‌های ارشد، محققین و پژوهشگران در حوزه روابط بین‌الملل فرانسه سخنرانی کرد.

  به گزارش وعده صادق محمدجواد ظریف در این سخنرانی سفر حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی‏، رئیس جمهور کشورمان به فرانسه را نقطه عطفی در روابط دو کشور دانست که منافع زیادی را برای هر دو کشور خواهد داشت.

  کشورهای اروپایی برای رفع تحریم‌ها باید تلاش بیشتری کنند

  وی در خصوص اجرای برجام تصریح کرد: تحریم‌ها بر روی کاغذ برداشته شده، اما کشورهای اروپایی باید تلاش بیشتری کنند تا فضای روانی موجود به ویژه در زمینه تعاملات بانکی برطرف شود.

  أکادمی تاکید کرد: مشکل تعاملات بانکی به مقررات مربوط نمی‌شود بلکه بخشی از آن به اقدامات امریکا در قبال بانک‌ها در زمان تحریم برمی‌گردد.

  با سلب تابعیت از یک رهبر راه‌حل ایجاد نمی‌شود

  ظریف در خصوص شرایط منطقه به وضعیت یمن، بحرین، سوریه و عراق اشاره کرد و در مورد بحرین گفت: یکی از نگرانی‌های ما در منطقه موضوع بحرین است. یک گروه اقلیت در حال سرکوب اکثریت است. برداشت ما این است که گروه‌های مخالف در بحرین به دنبال سرنگون کردن دولت نیستند اما با بستن تمام راه‌های سیاسی و زندانی کردن یک رهبر و سلب تابعیت از یک رهبر راه‌حل ایجاد نمی‌شود.

  ایجاد ساختار فدرالی در سوریه راهگشا نخواهد بود

  وی در مورد سوریه ضمن تاکید بر حل این بحران از طریق سیاسی خاطرنشان کرد: اگر در بحران سوریه تنها بر آینده بشار اسد تمرکز شود راه حل سیاسی به دست نمی‌آید.

  وزیر امور خارجه با بیان اینکه در موضوع سوریه باید بر ساختار و ترتیبات قانونی آینده سوریه تمرکز کنیم، یادآور شد: ایجاد ساختار فدرالی در سوریه راهگشا نخواهد بود.

  ظریف در مورد داعش ابراز داشت: داعش در سال گذشته یک میلیارد دلار درآمد داشته است. پاسخ به سوالاتی مبنی بر اینکه داعش این یک میلیارد دلار را از کجا آورده است، چگونه نفت فروخته و از طریق چه سیستم بانکی این پول را جابه‌جا کرده است، خیلی از مسائل را روشن می کند.

  به دنبال اقتصاد مقاومتی هستیم

  وی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه جمهوری اسلامی ایران به دنبال همگرایی با جامعه بین‌المللی نیست، با اشاره به کمک کشورهای غربی و شرقی به صدام در دوران جنگ تحمیلی در حالی که جمهوری اسلامی ایران تقریبا تنها بود، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران یاد گرفته است که متکی به خود باشد. بنابراین در اقتصاد به دنبال اقتصاد مقاومتی است و می‌خواهد اقتصاد خود را طوری طراحی کند که با تحکم و یا فشار خارجی این اقتصاد تخریب نشود.

  وی افزود: اقتصاد مقاومتی متکی به داخل و نگاه به خارج (برای صادرات) دارد. این اقتصاد انزواگرا نیست.

  وی تاکید کرد: ایران نمی‌خواهد بازاری برای کالاهای خارجی باشد. بلکه با جذب سرمایه و فناوری از کشورهای دیگر می‌خواهد به کشور صادرکننده تبدیل شود.

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

 • برچسب ها :
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار