رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: شنبه ۰۵ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۹ | کد خبر : 32000
 • برنامۀ عربستان برای تبدیل الازهر به پایگاه ایران ستیزی

  به گزارش وعده صادق، یک وبگاه خبری با استناد به اسناد افشا شده وزارت خارجه عربستان افشا کرده نوشت که ریاض طی دو سال گذشته حمایت‌های مالی خود از مؤسسه الأزهر را به شکل قابل توجهی افزایش یافته است.

  وبگاه عربی «ساسه‌ پست» با اشاره به این اقدام می‌نویسد، این حمایت عربستان از الأزهر سؤال‌های زیادی را در مورد این کمک‌ها و میزان امکان تغییر این مؤسسه دینی مذهبی به ابزار سیاسی در میدان درگیری‌های آتی مطرح می‌کند.

  در این تحلیل آمده است که نفوذ عربستان سعودی در داخل الأزهر از چندین کانال تحقق یافته است که از بین آن‌ها تزریق پول به طرح‌های بزرگ الأزهر، راه اندازی شبکه تلویزیونی به نام «الأزهر» که عربستان به این شبکه اشراف کامل دارد و فراهم کردن سفر حج برای شیوخ الأزهر.

  عربستان سعودی قصد دارد با جذب شخصیت‌های رسانه‌ای مصر یک شاخه رسانه‌ای حامی خود ایجاد کند که کارش پوشش موضوعاتی است که برای سیاست خارجی عربستان از اهمیت بالایی برخوردار است.

  سیاسه پست می‌نویسد، اسناد نشان می‌دهد که عربستان با ادامه حمایت‌های خود از الأزهر به عنوان بزرگترین نماینده سنی‌ها، می‌خواهد رابطه الأزهر را با ایران قطع کند و تلاش برخی از شیوخ الازهر مانند مرحوم «محمود شلتوت» برای کاستن از اختلاف میان طرفین با شکست مواجه شود.

  بر اساس این گزارش، «عباس شومان» جانشین شیخ الأزهر در این ارتباط به این سایت گفته است که نزدیک شدن عربستان الأزهر به این دلیل است که عربستان می‌خواهد این مؤسسه نفوذ جهانی خود در کشورهای عربی را بازیابد و بتواند در برابر تشیع سیاسی مقاومت کند.

  ساسه پوست می‌نویسد، دیدگاه عباس شومان به دیدگاه «انور عشقی» ژنرال سابق عربستان سعودی و رئیس مرکز پژوهش های سیاسی و راهبردی الشرق، بسیار نزدیک است.

  این ژنرال سعودی در تماس تلفنی با «ساسه‌پست» گفته است: «عربستان سعودی از الازهر حمایت می‌کند تا در برابر ایران بایستد؛ چون ایران به بزرگترین خطر برای جهان اسلام تبدیل شده است».

  عشقی ادامه می‌دهد: «عربستان سعودی بخوبی پی به اهمیت نفش الأزهر در مواجهه با خطر تشیع برده‌ است؛ نقشی که می‌بایست در سال‌های آینده متناسب با خطر ایران گسترش پیدا کند».

  انور عشقی کسی است که دیدارهایش با مقامات اسرائیلی تاکنون چند بار جنجال رسانه‌ای ایجاد کرده است. او از حامیان برقراری رابطه کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی است.

   

   

  فارس

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها : , , , ,
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار