رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: سه شنبه ۰۸ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۱۲ | کد خبر : 32382
 • بابک زنجانی‌ را اعدام نکنید

  به گزارش وعده صادق

  با مستقر شدن اعضای جدید مجلس، دولت که کار خود را راحت‌تر می‌بیند در تلاش برای راهی است تا سیاست‌هایش را راحت‌تر دنبال کند. شاید از همین‌رو است که حالا در مسیر تهیه‌ مصوبات و لوایح جدید است تا برخی سیاست‌هایی که در مجلس پیشین خلاف خواستش تصویب شده است را احیا کند. نمونه‌هایش هم تلاش برای مصوبه‌ای برای افزایش سرمایه بانک‌ها از محل تسعیر نرخ ارز یا تشکیل کارگروهی ویژه برای بازنگری در روند اجرایی شدن فاز سوم هدفمندی یارانه‌ها یا همان حذف ٢۴میلیون نفر از دریافت یارانه نقدی در سال ١٣٩۵ است. مصوبه دیگر مورد چالش دولت هم بازگشت عرضه بنزین چند نرخی است. وزیر نفت دیروز خبر داده که دولت پیشنهاد تک‌نرخی شدن بنزین را به مجلس می‌برد. او احتمال لغو طرحی که مجلس نهم در آخرین هفته‌های فعالیت خود در مورد ادامه استفاده از سامانه سوخت بنزین و دو نرخی کردن بنزین را به تصویب رسانده بود را قوی دانسته و در این‌باره گفته که ما احتمالا در بحث اصلاح بودجه تقاضای حذف این طرح را به مجلس می‌دهیم. بیژن نامدار زنگنه با تاکید بر لازم نبودن استفاده ازکارت سوخت در مورد بنزین، عنوان کرد: نکته جالب این است که سال گذشته در زمان مشابه ما از کارت سوخت و بنزین سهمیه‌ای استفاده می‌کردیم که الان هیچ کدام از آنها را نداریم و در این مدت نیز گفته می‌شود که یک میلیون خودرو به سامانه حمل و نقل کشور اضافه شده است و این درحالی است که تنها ١/٧ درصد مصرف بنزین رشد پیداکرده است و این آمار به این معناست که مردم به صورت معقول بنزین مصرف می‌کنند و کارت سوخت هیچ گونه تاثیری در کنترل مصرف سوخت ندارد. او با انتقاد از اینکه چنین لایحه‌هایی تنها موجب آزار رساندن به مردم می‌شود، تاکید کرد چرا ما می‌خواهیم مردم را اذیت کنیم؟ این برای مردمی که مصرف معقول دارند نوعی آزار است که بگوییم حتما با کارت سوخت بنزین مصرف کنند، چرا که به‌طور متوسط مردم از ۶۰ لیتر نیز بیشتر مصرف نمی‌کنند. زنگنه ادامه داد: برخی می‌گویند ما می‌خواهیم از این کارت سوخت‌ها برای دریافت اطلاعات استفاده کنیم. ما سال‌ها از استفاده از سامانه سوخت میلیون‌ها اطلاعات جمع‌آوری کردیم اما از کدام یک از آنها تاکنون استفاده‌ای کرده‌ایم؟

  وزیر نفت تصریح کرد: بهتر است یک چیز به شما بگویم، باید به کاری که هیچ‌کس در دنیا انجام نمی‌دهد و تنها ما انجام می‌دهیم، شک کنیم و اگر عکس کاری که در همه جای دنیا انجام می‌شود را انجام ندادیم هم باید به آن شک کنیم. هیچ‌کس در دنیا از سامانه هوشمند سوخت استفاده نکرده است، البته زمانی اثر داشت، اما تمام شده است. وی با اشاره به اینکه به استفاده از این سامانه در مورد گازوییل اصرار دارد، گفت: البته از زمانی که از طرح پیمایش در حوزه گازوییل استفاده کرده‌ایم، بین ۱۲ تا ۱۵ درصد مصرف این حامل انرژی کم شده است که این به معنای کاهش قاچاق در این حوزه است. زنگنه ادامه داد: فعلا برای تحویل سوخت از بارنامه استفاده می‌کنیم، اما پس از این به پیمایش با GPS تبدیل می‌شود. اما باید حمل و نقل داخل شهر را هم اصلاح کنیم. وزیر نفت در ادامه با اشاره به اینکه در شرایط عدم تغییر لایحه دو نرخی شدن سوخت سقف مصرف با نرخ اول را روی ۱۵۰ لیتر در ماه قرار خواهند داد، گفت: در این حالت دیگر نیازی به استفاده از بنزین با نرخ دوم نیست. به نظر من اجبار به استفاده از کارت سوخت باعث می‌شود این کارت به ابزاری برای معامله تبدیل شود. وی تصریح کرد: دو قیمتی شدن سوخت معادل فساد است و من معتقدم که از این راه چیزی نصیب دولت نمی‌شود. زنگنه درباره تغییر قیمت سوخت در طرح اصلاح بودجه گفت: تصمیم‌گیری در این مورد بر عهده دولت است. وزیر نفت همچنین درباره تعامل وزارت نفت با کمیسیون انرژی مجلس دهم عنوان کرد: البته این کمیسیون به تازگی تشکیل شده است، اما نگاه من به آن مثبت است. اگرچه روابط ما با کمیسیون انرژی در مجلس قبل نیز مثبت بود و تعاملات خوبی با هم داشتیم. این کمیسیون نیز بهتر خواهد بود و قطعا تعاملات خوبی خواهیم داشت.

  اعدام زنجانی جعبه‌سیاه را از بین می‌برد

  این همه گفته‌های زنگنه در گفت‌وگو با ایسنا نبوده است؛ وزیر نفت درباره آخرین وضعیت مطالبات وزارت نفت از بابک زنجانی گفت: این فرد هنوز در زندان است و هیچ یک از بدهی‌های خود را تسویه نکرده است؛ البته یک سری اموال او به وزارت نفت داده شده و ما به دنبال فروش این اموال هستیم که این اموال در فروش با مشکلات زیادی مواجهند و در نهایت فکر نمی‌کنم بتوان تمام اموال اورا به فروش رساند و رقم بزرگی نیز از این طریق عاید وزارت نفت نخواهد شد.

  وی با اشاره به اینکه ارزش دارایی‌های زنجانی به دوهزار میلیارد تومان نمی‌رسد، اظهار کرد: بدهی‌های رسمی وی نزدیک به ۱۰ هزار میلیارد تومان است و هنوز نیز می‌گوید که فردا و پس فردا بدهی خود را می‌دهم. اما با این اموالی که به دست ما رسیده است رقمی عاید وزارت نفت نمی‌شود. زنگنه با اشاره به اینکه بعد از صدور حکم اعدام نیز تغییری در این زمینه به وجود نیامده است، ادامه داد: در صورت اعدام وی نیز همین دو هزار میلیارد تومان به دست می‌آید؛ البته قوه قضاییه در این زمینه کار خود را می‌کند. اما ما علاقه‌ای نداریم که ایشان اعدام شود، چرا که زنجانی در حال حاضر مثل جعبه سیاهی است که با اعدام شدن گم می‌شود. زنگنه با اشاره به اینکه قوه قضاییه در این زمینه وظیفه خود را به خوبی انجام می‌دهد، افزود: انصاف و عدالت در این زمینه رعایت شده است.

  فاجعه‌ای در سال‌های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۲

  این عضو کابینه گفت: دوره بین سال‌های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۲ بیشترین هزینه‌ها در صنعت نفت ایران خرج شد و در عین حال کمترین ارجاع کار به سازندگان و پیمانکاران داخلی داده شد یعنی ارجاع ۵۰ درصدی کار به سازندگان داخلی با ورود چینی‌ها به ۳۰ درصد کاهش پیدا کرد که این اصلا کار درستی نبود. وزیر نفت تصریح کرد: در سال‌های گذشته بیشتر سرمایه برای اتمام طرح‌های نیمه‌تمام خرج شده است که با این میزان سرمایه‌گذاری نمی‌توان تقاضای موثر در بازار ایجاد کرد. وی ادامه داد: من تمام شرایط را به نفع تولیدکنندگان داخلی تدوین کردم و حتی برای تجهیزاتی که وارد منطقه آزاد شده و گمرکی به آنها تعلق نمی‌گیرد هم برای ورود به مناقصه قیمت به علاوه عوارض گمرکی را ابلاغ کرده‌ام تا ایرانی‌ها بتوانند شرایط بهتری داشته باشند. به گفته وی، شرایط بد سازندگان تجهیزات صنعت نفت در سال‌های گذشته به دلیل کمبود سرمایه‌گذاری در این صنعت و نبود تقاضاست.

  ته چاه نمی‌توان فوتبال بازی کرد

  وزیر نفت با تاکید بر اینکه قرار گرفتن در دوران تحریم برای ایران مثل قرار گرفتن ته چاه بوده است، گفت: ما در دوران تحریم ته چاه بوده‌ایم و ته چاه نمی‌توان فوتبال بازی کرد! آنجا باید تنها خودت را نجات دهی و زنده نگه داری. زنگنه با اشاره به اینکه در دولت یازدهم وزارت نفت را با صادرات کمتر از یک میلیون بشکه نفت تحویل گرفته است، گفت: آن زمان صادرات ما حدود ۹۰۰ هزار بشکه نفت خام بود که البته ما توانستیم آن را در زمان کمی حدود ۱۰۰ هزار بشکه افزایش دهیم، اما این مقدار بسیار کمی بود در حالی که ما ظرفیت حدود یک میلیون بشکه تولید نفت در کشور خوابیده داشتیم. او گفت: پس از امضای برجام هیچ‌کس باور نمی‌کرد که بتوانیم در سه تا چهار ماه تولید و صادرات نفت خود را یک میلیون بشکه افزایش دهیم و این موضوع بسیار مهمی بود.

  تاکتیک ایران در بازار نفت جواب داد

  وزیر نفت با اشاره به اینکه در جلسه تازه اوپک همگی معتقد بودند که ایران تعیین‌کننده بوده است، تصریح کرد: چرا که ایران با پیوستن به طرح فریز نفتی تا پیش از بازگشت به سطح تولید قبل از تحریم‌ها موافقت نکرد؛ زیرا ایران قدرت تولید داشت و هر کشوری که قدرت تولید داشته می‌تواند تاثیرگذار باشد. اگر ما در همان سطح تولید ٨/٣میلیون بشکه بمانیم و دیگران تولید بیشتر داشته باشند آنها تعیین‌کننده تصمیمات اوپک خواهند بود. وی با تاکید بر اینکه همیشه کسی که قدرت تولید بیشتری داشته باشد در بازار تعیین‌کننده خواهد بود، گفت: داشتن این قدرت تولید باعث می‌شود تولیدکنندگان دیگر از سیاست‌های آن کشور تبعیت کنند؛ چرا که این کشور می‌تواند مقابل چند بشکه افزایش تولید کشورهای دیگر میزان بیشتری بشکه وارد بازار کند، البته اگر این قدرت تولید واقعی باشد. وزیر نفت ادامه داد: به این ترتیب برخی کشورها با افزایش تولید و مازاد ظرفیتی که در برخی برهه‌های خاصی داشته‌اند توانسته‌اند در زمان افزایش قیمت درآمدهای بالایی داشته باشند که ١٠ها برابر سرمایه‌گذاری است که در صنعت نفت‌شان کرده‌اند. وزیر نفت با اشاره به اینکه قدرت هر کشور به لحاظ نظری در اوپک معین بوده و تابع قدرت استدلال وزیران نیست، گفت: قدرت هر کشور در اوپک را قدرت تولید و مهم‌تر از آن ظرفیت مازاد تولید هر کشور نشان می‌دهد و این دو است که این کشور را در اوپک قادر می‌کند تعیین‌کننده و تاثیرگذار باشد.

  برای ایران نفت هفت دلاری هم توجیه اقتصادی دارد

  وی با اشاره به اینکه در طرح‌های کلان کشور افزایش تولید نفت برای حفظ قدرت سیاسی، اقتصادی و امنیتی مورد تاکید قرار گرفته است، تصریح کرد: نفت تنها یک امر اقتصادی در کشور نیست بلکه یک امر سیاسی و اقتصادی است و بنابراین ما باید به مساله افزایش ظرفیت تولید فکر کنیم. زنگنه با اشاره به اینکه برای ما نفت هفت دلاری هم مناسب است، گفت: چرا که ما از فروش نفت رانت می‌خوریم. او توضیح داد: نفت‌های گران قیمت و جایگزین‌ها، قیمت نفت در دنیا را تعیین می‌کند وگرنه ما نفت را ارزان قیمت تولید می‌کنیم و با هر قیمتی که بفروشیم مابه‌التفاوت آن رانتی است که به اقتصاد می‌رسد.

  آزادگان، پارس‌جنوبی و فرزاد در اولویت‌ واگذاری به خارجی‌ها

  وزیر نفت در ادامه با اشاره به اینکه مدل جدید قراردادهای نفتی یکی از روش‌های افزایش تولید ایران است، گفت: تنها روش ما این نیست، بلکه از روش قدیمی و استفاده از منابع خود و منابع صندوق توسعه نیز استفاده می‌کنیم. اما مهم‌ترین چالش پیش‌روی ما به سامان رساندن چند میدان مشترک شامل آزادگان‌جنوبی، لایه نفتی پارس جنوبی، فاز ۱۱ پارس جنوبی و میدان فرزاد است و بقیه میادین مشترک ما نسبت به اینها بسیار کوچک هستند.

  اصلاحات قراردادهای نفتی کدام است؟

  زنگنه همچنین با اشاره به اینکه در قراردادهای جدید نفتی ایران (IPC) چند نوع ایراد از سوی منتقدان مطرح می‌شد، ادامه داد: می‌توان این انتقادات را به سه دسته کلی تقسیم کرد؛ برخی منتقدان معتقد بودند که بستن قرارداد‌های نفتی خیانت و جنایت بوده که با این افراد نمی‌توانستیم بحثی داشته باشیم. وزیر نفت افزود: دسته بعدی انتقادات مربوط به کسانی بود که حاضر بودند با ما بر سر مدل جدید قرارداد‌های نفتی مذاکره داشته باشند؛ ما نیز با تمام افرادی که آماده مذاکره بودند جلسه برگزار کردیم. برخی اشکالات مربوط به دستگاه‌های نظارتی مانند دیوان محاسبات و سازمان بازرسی بود که بیشتر اشکالات حقوقی به قرارداد‌ها وارد می‌کردند.

  وی در این‌باره عنوان کرد: برای مثال در برخی جاها مشکل مربوط به سرمایه‌گذاری خارجی‌ها در صنعت نفت ایران بود که ما برخی اصطلاحات را در این زمینه تغییر دادیم، یا مثلا در جایی این مورد پیش‌بینی شده بود که اگر نفت تولیدی در یک میدان را در داخل کشور نیاز داشتیم، بتوانیم از نفت میادین دیگر به خارجی‌ها به عنوان دستمزد تحویل دهیم که در این مورد نیز اشکالاتی مطرح بود که ما به جای آن سوآپ و معاوضه را جایگزین کردیم. زنگنه همچنین با اشاره به اینکه برخی انتقادات مبنی بر این بود که به نظر می‌رسد با تدوین IPC وزارت نفت از هیچ روش دیگری در زمینه توسعه میادین نفتی استفاده نخواهد کرد، گفت: برای حل این اشکال هم دو ماده اضافه کردیم که بر اساس آن ما می‌توانیم هم از شیوه بیع متقابل و هم از روش‌های گذشته برای توسعه استفاده کنیم تا این نگرانی‌ها نیز برطرف شود. وی با اشاره به اینکه یکی دیگر از اشکالات تعیین سقف برای توسعه، شیوه استفاده از این قراردادها بود، تصریح کرد: برای این نیز سقفی در نظر گرفته‌ایم که با این روش یک میلیون بشکه نفت یا ۲۵۰ میلیون متر مکعب گاز افزایش تولید داشته باشیم.

  انتهای پیام

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها : , , , ,
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار