کد خبر : 32473
تاریخ انتشار : سه شنبه ۸ تیر ۱۳۹۵ - ۲۲:۲۴
233 مشترک

چرا خروج انگلیس به کام ایرانیان خوش آمد؟

زمانی که انگلیسی ها به خروجاز اتحادیه اروپا رأی دادند، ایران کشوری بود که خیلی سریع به این اتفاق اظهار خوش بینی نمود. هرچند اندکی از سران ایرانی در این باره به اظهار نظر پرداختند، اما عده ای حمایت و اشتیاق خود را نسبت به این نظر سنجی ابراز نمودند.

به گزارش وعده صادق ؛ روزنامه واشنگتن پست در یادداشتی نوشت: زمانی که انگلیسی ها به خروجاز اتحادیه اروپا رأی دادند، ایران کشوری بود که خیلی سریع به این اتفاق اظهار خوش بینی نمود. هرچند اندکی از سران ایرانی در این باره به اظهار نظر پرداختند، اما عده ای حمایت و اشتیاق خود را نسبت به این نظر سنجی ابراز نمودند.

من جمله معاون سیاسی دفتر ریاست جمهوری ایران این گونه در حساب توئیتر خود به این مسئله واکنش داد: ترک اتحادیه اروپا توسط انگلستان یک فرصت تاریخی برای ایران است. باید از این فرصت نهایت بهره را برد.وزیر امور خارجه ایران نیز در این باره گفت: جمهوری اسلامی ایران به رأی مردم انگلیس احترام می گذارد و معتقد است این خواست اکثریت مردم یک کشور است که می تواند سیاست خارجی آنها را مشخص کند.

چرا ایران «برگزیت» [خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا] را یک پیروزی تلقی می کند؟

برخی مقامات ایرانی انگلیس خارج از اتحادیه اروپا را به مثابه یک تغییر بزرگ ژئو پولتیک می بینند که ممکن است نفوذ ککشورشان را در جو سیاسی که به صورت تاریخی علیهشان بوده افزابش بدهد.

قبل از انقلاب اسلام ایران با انگلستان و مابقی کشور های اروپایی روابط پیچیده و پر فراز و نشیبی داشته اند، مثلاً انگلستان در سال ۱۹۵۰ به مخالفت با ملی شدن صنعت نفت ایران پرداخت و نهایتاً با پشتیبانی آمریکا کودتایی ار علیه دولت مصدق که خواهان ملی شدن این صنعت بود ترتیب داد.ایرانیان هنوز این اقدام را به عنوان تهاجم مستقیم به استقلال و حاکمیت ملی خود می دانند و این عامل قوی سوء ظن مابین دُوَل ایران و انگلستان همچنان در یاد ها است. چنان که ای امر از سخنان معاون ستاد کل نیرو های مسلح ایران سردار مسعود جزایری پیداست. وی در مصاحبه ای بعد از برگزیت اعلام کرد : انگلیس باید بهای سالها استعمار و جنایت علیه بشریت را بپردازد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

    Sorry, no posts matched your criteria.

تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب