کد خبر : 3252
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۴ - ۶:۳۰
222 مشترک

تمرکز باید معطوف به روند سیاسی و ضرورت وجود جبهه ای واحد در برابر خشونت افراطی باشد

یادداشت دکتر ظریف در روزنامه گاردین/ نباید اشتباه کنیم؛ طی چهار سال گذشته، سوریه مرکز ثقل جنگی تمام عیار بر سر آینده تمامی ما بوده است. من می گویم « ما » و در واقع موضوع پیام اخیر آیت الله خامنه ای را تکرار می کنم که تهدید افراطی گری منحرف را «نگرانی مشترک ما» خوانده است زیرا سرنوشت جهانیان مشترک است. کسی از پیامدهای نبرد موجودیتی که ما باید با آن بجنگیم مصون نخواهد بود.

به گزارش وعده صادق به نقل از شبکه خبر، در این یادداشت آمده است : « گروه بین المللی حمایت از سوریه » نشستی منحصر به فرد را برای مطرح کردن مباحث مهم در میان تعدادی از بازیگران مهم به وجود آورده است و پتانسیلی واقعی برای تبدیل اراده سیاسی موجود به اقدامی ملموس در جهت صلح وجود دارد.

تمرکز باید معطوف به روند سیاسی و ضرورت وجود جبهه ای واحد در برابر خشونت افراطی باشد. با این حال ، پیش شرطهایی که موجب طولانی شدن خشونت و خونریزی به مدت چهار سال شده اند ، همچنان مانع از دستیابی به پیشرفت می شوند. در واقع، موضوع بیشتر مضحک و ناراحت کننده در مورد این پیش شرطها این است که بیان کننده خواسته های مردم سوریه نیستند. در عوض، این پیش شرطها، منعکس کننده برنامه های بازیگران خارجی هستند که هیچ یک از آنها حق تحمیل اراده خود بر یک ملت مستقل را ندارند.
http://vadesadegh.ir/wp-content/uploads/2015/12/250px-Mohammad_Javad_Zarif_2014.jpgمردم سوریه نیازی به قیم ندارند. عصر حکومتهای تحت الحمایه مدت مدیدی است پایان یافته است. این کاملا بی معنی است کسانی که ابتدایی ترین اصول دموکراسی مانند قانون اساسی و انتخابات را از مردم خود دریغ کرده اند ، در حال حاضر قهرمانان خود خوانده دموکراسی در سوریه هستند. با این حال، دموکراسی آنها ، نمی خواهد موجب شنیده شدن صدای مردم سوریه شود و در عوض می خواهد با کارشکنی در برقراری آتش بس ، مانع از روند سیاسی شود و در عین حال ، گروههایی که خودشان اعلام می کنند وابسته به القاعده هستند ، جایگاهی مهم در میز مذاکره داشته باشند.
در واقع، این وضعیتی نگران کننده است که چگونه برخی افراد فراموش کرده اند چطور باندهای شرور که تحت عناوین و به شکلهای گوناگون گسترش می یابند ، تهدیدی مشترک برای همه ما از جمله حامیان خود هستند. این توهم است که باور کنیم حمایت از این تروریست ها به طور مستقیم یا از همزادهای ایدئولوژیک تازه متولد شده آنها می تواند یک مزیت یا اهرم فشار برای تحقق اهداف سیاسی حتی کوتاه مدت باشد.
با این حال، کسانی که از افراط گرایی ستیزه جویانه حمایت می کنند نه تنها همچنان این کار را انجام می دهند بلکه با مصونیت از مجازات ، از تروریسم جانبداری می کنند. آنها حتی از حامیان سیاسی و شبکه ای از لابی های خود در تلاش برای مشروعیت بخشیدن به چنین کمکهایی و دریافت کنندگان آن با فرق قائل شدن بین «تروریست های خوب» و «تروریستهای بد» استفاده می کنند.
افراد شرور نقابدار فراتر از کشتار تعداد بی شماری از بیگناهان ثابت کرده اند در حالی که تروریسم دین ، ملیت، تابعیت یا پس زمینه قومی ندارد، قطعا حامیانی با آدرسهای شناخته شده و برنامه های وحشتناک دارد. از سوری ها بپرسید. یا مردم عراق که در طول ۱۲ سال گذشته هدف نزدیک به ۲۰۰۰ بمب گذاری انتحاری بوده اند. عاملان این جنایات و کسانی که قتل عام در نیویورک، لندن، مادرید، پیشاور، بیروت، تونس، پاریس و سن برناردینو را به وجود آوردند، همه یک رشته مشترک دارند و همه با سبب تبلیغات عوام فریبانه ای که اسلام تحریف شده را با کمک پول نفت تبلیغ می کنند به طرف تندروی رفته اند.
آنچه در آن صبح سرنوشت ساز ماه سپتامبر در چهارده سال قبل در نیویورک روی داد و واکنش به آن ، به طور مستقیم با تراژدیها در پاریس، بیروت و سن برناردینو در طول چند هفته گذشته در ارتباط است. جنگ به اصطلاح علیه تروریسم با وجود قیمت بسیار زیاد گرفته شدن جان صدها هزار نفر و صرف بیش از ۴۰۰ تریلیون دلار نتوانسته است به هدف اعلام شده خود دست پیدا کند. ایدئولوژی منحرف گروه هایی مانند القاعده نه تنها به حیات خود ادامه می دهد بلکه گسترش می یابد. این ایدئولوژی موجب بروز نفرت خام و تشنگی برای خونریزی شده است. اشرار نقاب دار اکنون در حال نابود سازی گهواره تمدن هستند.
تروریستها نباید هرگز اجازه پیدا می کردند دستور کار تعیین یا واکنش را دیکته کنند. این اشرار ، زاییده انتقام جویی کور ، ناتوانی از ایجاد اتحاد در مقابله با ریشه های تروریسم و تداوم مجازات نشدن افراد به اصطلاح متحد هستند که افراطی گری را سرمایه و اهرمی برای خود می دانند. همه باید درک کنیم که امنیت نمی تواند به قیمت ایجاد ناامنی برای دیگران حاصل شود. تا زمانی که تغییری جدی در مسیر اقدامات داده نشود ، افراطی گرایی خشونت بار به جنایت علیه همه حتی تغذیه کنندگان خود ادامه می دهد.
نباید اشتباه کنیم؛ طی چهار سال گذشته، سوریه مرکز ثقل جنگی تمام عیار بر سر آینده تمامی ما بوده است. من می گویم « ما » و در واقع موضوع پیام اخیر آیت الله خامنه ای را تکرار می کنم که تهدید افراطی گری منحرف را «نگرانی مشترک ما» خوانده است زیرا سرنوشت جهانیان مشترک است. کسی از پیامدهای نبرد موجودیتی که ما باید با آن بجنگیم مصون نخواهد بود.
از زمان آغاز بحران سوریه، موضع ایران بر اساس سه رکن قرار داشته است: احترام به خواسته ها و اراده آزاد ملت سوریه برای تعیین سرنوشت و مدیریت امور خود ؛ مخالفت با دخالت خارجی که هدف از آن تحمیل خواسته های بازیگران خارجی بر افراد مستقل است و رد تروریسم به عنوان ابزاری برای رسیدن به اهداف سیاسی.
بر اساس این ارکان ، ایران همیشه اصرار داشته است که هیچ راه حل نظامی برای بحران سوریه وجود ندارد. فقط برگه های رای – و نه گلوله – در نهایت می تواند به یک دوره جدید در سوریه منتهی شود. برای این منظور، ایران به طور مداوم از این موارد حمایت کرده است : برقراری فوری آتش بس و پایان خونریزی، گفتگو میان دولت سوریه و گروههای مخالف که تروریسم را رد می کنند، فعالیت های بین المللی هماهنگ و واقعی برای ریشه کن کردن خشونت های افراطی و یک کمپین جهانی برای رسیدگی به فاجعه انسانی فعلی و بازسازی سوریه پس از آنکه شعله های جنگ فروکش کند.
« گروه بین المللی حمایت از سوریه » باید سوری ها را تشویق کند و به آنها امکان دهد تا مسیر خود را تغییر دهند. این گروه به این ترتیب باید به همه ما امکان دهد تا بتوانیم مسیر خود را اصلاح کنیم. برای این منظور، همه باید با هدف خاتمه دادن فوری به خونریزی با هم همراه شویم، بر پیشبرد یک روند سیاسی فراگیر در داخل سوریه متمرکز شویم و همه سوریهایی را که شکل گیری فردایی روشنتر را به سود خود می دانند، گرد هم آوریم. ما باید صفوف خود را در مبارزه علیه افراطی گری خشونت طلب و ترور فشرده تر کنیم و اجازه ندهیم تا خشم بر حرکت ما به سمت یک پاسخ عقلانی و مشترک بر مبنای خرد جمعی تاثیر سوء بگذارد. مهمتر اینکه، ما باید با هم برای مقابله با ریشه های افراطی گری خشونت طلب که شامل استانداردهای دوگانه، به حاشیه راندن برخی اقشار، سرکوب، بیگانه ستیزی و اسلام هراسی است، همکاری کنیم. اگر چنین نکنیم، فرزندان ما و فرزندان آنها ما را به حرکت در چنین جهتی وادار خواهند کرد و هزینه آن بسیار گزاف تر خواهد بود.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

    Sorry, no posts matched your criteria.

تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب