کرملین روسیه مسکو

تنها سرایدار کرملین باقی مانده است

آمریکا دیگر نمی تواند روسیه را تحریم کند

 • تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۰۱:۵۱ | کد خبر : 33665
 • به گزارش وعده صادق ، از روابط عمومی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) ، دکتر علی گزنی گفت: بررسی پایگاه استنادی آی.اس.آی در یک دهه اخیر نشان می دهد که تنها ۲۵ کشور ۸۴٪ کمیت تولید علم دنیا را تولید کرده اند و در بین این ۲۵ کشور، جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۱۵ نسبت به سال ۲۰۱۴ رتبه نخست رشد در تولید علم برتر را داشته است.
  وی افزود: در تولید مقالات یک درصد برتر دنیا ۱۹٪ رشد و در تولید مقالات ۱۰ درصد برتر دنیا ۶۶٪ رشد داشته ایم. ۵۷٪ استنادهای شبکه علم تنها به ۱۰٪ از مقالات برتر صورت می گیرد و ۳۸٪ از مقالات حتی یکبار نیز مورد استفاده قرار نمی گیرند.

  ***تولید علم برتر چیست؟
  معاون پژوهش و فناوری پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: هر چند پایگاه استنادی آی.اس.آی مبتنی بر فلسفه وجودی آن سعی دارد معتبرترین مجلات و کنفرانس های دنیای علم را نمایه سازی نماید، اما تمامی این مجلات و کنفرانس ها و همچنین تمامی محتوای نمایه شده در این پایگاه از وزن یکسانی از لحاظ اثربخشی برخوردار نیستند.
  به گفته گزنی، مدارک در خُردترین و پایین ترین سطح نظام های استنادی قرار دارند و مقالات مهمترین و غالبترین نوع مدرکی هستند که نظام های استنادی به واسطه مجلات و کنفرانس ها نمایه می شوند. این مقالات توسط پژوهشگران منتشر می شوند و پژوهشگران نیز وابسته به یک دانشگاه یا مرکز تحقیقاتی هستند.
  معاون ISC ادامه داد: هر نتیجه پژوهشی صرف این که در قالب یک مقاله مجله در پایگاه های استنادی نمایه شده باشد، اثربخش نیست. میزان استفاده از نتایج پژوهش یا به عبارت دیگر میزان استنادهای دریافتی میزان اثربخشی آن را معین می کند. در فاصله ۲۶ سال اخیر، حدود ۴۵۰ میلیون استناد در پایگاه استنادی آی.اس.آی ثبت شده است.
  گزنی اظهار داشت: در شبکه علم بین الملل، ۰٫۰۱% (یک صدم درصد) از مقالات حدود ۱٫۶% ( یک ممیز شش دهم درصد) از استنادها را دریافت می کنند. مقالات ۰٫۱% (یک دهم درصد) برتر ۵٫۵% (پنج و نیم درصد) از استنادها دنیا را به خود اختصاص داده اند. در مرحله بعدی مقالات ۱% برتر قرار دارند که ۱۹% استنادهای دنیا را دریافت کرده اند. زمانی که به مقالات ۱۰% برتر نگاه می کنیم در می یابیم که این گروه از مقالات حدود ۵۷% استنادهای دنیا را دریافت نموده اند. حدود ۷۶% از استنادهای دنیا به مقالات ۲۰% برتر دنیا صورت گرفته است و حدود ۹۶% از استنادهای دنیا به ۵۰% از مقالات برتر دنیا صورت گرفته است.
  وی افزود: ۵۰% از مقالاتی که در پایگاه استنادی آی.اس.آی منتشر می شوند، فقط ۴% از استنادهای شبکه علم را دریافت می کنند، این مقالات در دسته مقالات برتر قرار نمی گیرند.
  به گفته معاون پژوهش و فناوری پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، در فاصله سال های ۲۰۱۵-۱۹۹۰ کل تولید علم دنیا در پایگاه وب آو ساینس تامسون رویترز (آی.اس.آی) تعداد ۴۱,۰۹۲,۵۴۱ ( حدود چهل و یک میلیون) مدرک بوده است. ۳۸٪ از این مقالات حتی یکبار هم مورد استفاده قرار نگرفته اند، بنابراین هر تولید علمی در نظام های استنادی مورد استفاده جامعه علمی قرار نمی گیرد.
  گزنی با اشاره به اینکه تولید علم برتر به تحقیقی اطلاق می شود که از اثرگذاری بالایی (High-Impact) در شبکه علم برخوردار است و مبانی سنجش اثرگذاری میزان استفاده یا همان استنادها هستند، افزود: مقالات ۱۰٪ برتر که تعدادشان بالغ بر ۴٫۱۰۹٫۲۵۴ (حدود چهار میلیون) مدرک است حدود ۵۷٪ استنادها یعنی ۲۵۲٫۱۳۷٫۲۱۳ (حدود دویست پنجاه میلیون) استناد دریافت کرده اند.
  وی یکی از راه های سیاستگذاری برای حرکت در مسیر تولید علم برتر را انتخاب مجلات برتر برای انتشار مقالات عنوان کرد و گفت: مقالاتی که در مجلات برتر منتشر می شوند به صورت بالقوه امکان دریافت استنادهای بیشتر را دارند.
  گزنی خاطرنشان کرد: هدایت نشر علم کشور به سمت نشریات برتر به عنوان یک سیاست مطلق در جهت تولید علم برای رفع نیازهای کشور جای بحث دارد، اما برای کسب مرجعیت علم بین الملل سیاستی کارآمد است.

  ***رتبه نخست دنیا در رشد تولید علم برتر ‌- مقالات یک درصد برتر
  معاون پژوهش و فناوری پایگاه استنادی علوم جهان اسلام اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۱۴ تعداد ۱۹۱ مقاله پراستناد تولید کرد. تعداد مقالات یک درصد برتر کشور در سال ۲۰۱۵ به ۲۲۷ مورد رسید. بدین ترتیب کشور یک رشد حدود ۱۹٪ را تجربه کرد. بعد از ایران هند بیشترین میزان رشد را دارد.
  گزنی افزود: هندوستان در سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ به ترتیب تعداد ۳۳۵ و ۴۱۸ مقاله یک درصد برتر منتشر کرد. رشد این کشور حدود ۱۸٪ است. چین در رتبه سوم دنیا از لحاظ رشد تولید علم برتر قرار دارد. این کشور در سال های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ به ترتیب تعداد ۲۸۲۹ و ۳۱۷۰ مدرک منتشر کرد که در دسته مقالات یک درصد برتر قرار می گیرند. بدین ترتیب این کشور از یک رشد حدود ۱۲٪ برخوردار بوده است.

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  نام:

     

 • برچسب ها :
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  عکس/ عزاداری شهادت امام سجاد(ع)در صحن علوی حریق کارگاه کفش در جمهوری مرضیه دباغ نمونه‌ای از بانوان قهرمان ایران است+اینستاپست هشدار امنیتی سفارت آمریکا در آنکارا به شهروندان خود دشمنان اسلام پروژه تشکیل خاورمیانه بزرگ را به گور می‌برند/در دفاع از مظلوم شیعه و سنی برای ایران فرقی ندارد روحانی سالگرد استقلال ترکمنستان را تبریک گفت هشت هزار میلیارد تومان پولی نیست که خورده باشند/هیأت مدیره جدید صندوق شفاف سازی کند تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی هدف مجمع عالی بسیج است گواهی ترخیص خودرو در گمرک الکترونیکی‌ شد استقبال مردم از «سلطانعلی،نخستین سفیر ولایت» عکس/ تیونینگ سمندی که شبیه بوگاتی شد حریق گسترده در ناصر خسرو تصاویر منتخب نشنال جئوگرافیک + ۱۰ عکس امیر عبداللهیان: حضور مستشاران نظامی ایران در کشورهای منطقه، کمک مؤثری در مبارزه با تروریسم است شمخانی: اربعین حسینی باید به نهضت ضد ظلم تبدیل شود ۸ هزار موشک آماده شلیک در کشور وجود دارد/ هیچ متجاوزی را رها نخواهیم کرد/ گزینه نظامی در مقابل ایران حتی زیر میز هم قرار ندارد برای مردم مسائل اقتصادی و معیشتی در اولویت است/ روحانی باید تغییرات را در حوزه اقتصادی صورت می‌داد کری: اوباما برجسته‌ترین رئیس‌جمهور تاریخ آمریکاست/جهان به مراتب پیچیده‌تر از دوران جنگ سرد است امر به معروف می‌تواند جلوی تصرف فکرها و باورها را بگیرد تاییدیه رگولاتوری به ۲۶ کالای مخابراتی/صدور مجوز برای ۳ مدل آیفون