کد خبر : 3370
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱ دی ۱۳۹۴ - ۱۹:۰۹
256 مشترک

نرخ دلار در بودجه ۹۵ دو هزار و ۹۹۹ تومان تعیین شد/ تورم به زیر ۱۱ درصد کاهش می‌یابد

وی با اشاره به بخشی از سخنان رئیس جمهور مبنی بر این مهم که دیوار تحریم ها فرو خواهد ریخت اضافه کرد: در شرایط فعلی جهان آن اجماع جهانی که ایالات متحده همیشه از آن سود می برد دیگر با آنها همراه نیست و جبهه گیری جدید جهان نشان می دهد چه کسی بهانه جوست و چه کشوری به قوانین جهانی پایبند است.

به گزارش وعده صادق به نقل از خبرگزاری دانشجو محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت در نشست هفتگی خود با خبرنگاران و اصحاب رسانه امروز سه شنبه اول دی ماه ضمن حضور در این جلسه به تشریح بودجه سال آتی پرداخت و گفت: بودجه سال ۹۵ در جلسه یکشنبه گذشته در دولت نهایی شد و در این لایحه از ۲۶۷ هزار میلیارد تومان منابع عمومی چیزی در حد ۶۶ هزار میلیارد تومان از محل فروش نفت تامین می شود و ۲۰۱ هزار میلیارد تومان دیگر از سایر منابع که در قانون بودجه مشخص شده است تامین خواهد شد.

 http://vadesadegh.ir/wp-content/uploads/2015/12/IMG12550087.jpg

وی بخش های مختلف بودجه ۹۵ را شامل ساختار سنتی بودجه، ستون منابع، ستون مصارف و یکسری احکام دانست و ادامه داد: بر این اساس نوآوری هایی در بودجه ۹۵ صورت گرفته است و به امید خدا اخبار خوبی را برای کارمندان دولت اعم از قوه مجریه و قوه قضائیه و همچنین بازنشستگان محترم داریم.

نرخ ارز در بودجه ۹۵ بیانگر آن است که دولت به دنبال افزایش نرخ ارز در بازار آزاد نیست

سخنگوی دولت با بیان اینکه در بودجه سال آتی نرخ تسعیر ارز بین ریال و دلار ۲۹۹۹ تومان تعیین شد افزود: دولت با این نرخ نشان داد به دنبال افزایش نرخ ارز نیست و از افزایش نرخ ارز در بازار آزاد سود نخواهد برد و درآمد ما از محل افزایش قیمت ارز تامین نمی شود و دولت به دنبال جلوگیری از نوسانات قیمت ارز در بازار است.

نوبخت اقدام دیگری که در بودجه ۹۵ صورت گرفته است را نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی کشور دانست و تصریح کرد: نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی اعم از شهری و بین شهری اقدام دیگری است که در بودجه ۹۵ لحاظ شده است.

وی افزود: دولت برنامه ای برای نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی داشت و مطابق ماموریتی که سازمان مدیریت و برنامه ریزی از طرف دولت گرفته بود در حال بررسی این مهم بود.

سخنگوی دولت نوسازی ناوگان حمل و نقل را مجموعه ای از سه کارگروه دانست و این کارگروه ها را به شرح زیر معرفی کرد کارگروه اول شامل کارگروه تامین منابع که وظیفه آن به عهده سازمان مدیریت و برنامه ریزی است، کارگروه دوم کارگروه تامین منابع سوخت با محوریت وزارت صنایع و معادن و کارگروه بعدی کارگروه شناسایی اثبات و واگذاری خودرو با محوریت وزارت کشور است.

نوبخت ادامه داد: در این برنامه از ۳۲۵ هزار دستگاه تاکسی که در حال فعالیت اند ۱۱۲ هزار عدد جزو تاکسی های فرسوده محسوب می شوند.

وی ادامه داد: هدف ما از بهمن ۹۴ تا بهمن ۹۵ جایگزینی ۹۰ هزار دستگاه تاکسی است و در این ارتباط پیش بینی ما آن است که هر ۶۴۲۹ دستگاه تاکسی را از رده خارج و خودروی جدید جایگزین کنیم. بر همین اساس پیش بینی ما در سال ۹۴ میزان کاهش آلایندگی ۳۶۸ هزار و ۲۲۲ تن خواهد بود و برای سال ۹۶، ۶۹۷ هزار تن کاهش آلایندگی از جمله دی اکسید کربن را خواهیم داشت و این اقدام می تواند علاوه بر نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی سبب رونق صنعت در کشور باشد.

سخنگوی دولت ادامه داد: نوآوری های دیگری در بودجه ۹۵ وجود دارد که در هفته آینده این گزارش به ریز و تفصیل ارائه خواهد شد.

تورم مطابق بودجه ۹۵ به زیر ۱۱ درصد تقلیل خواهد یافت

نوبخت نرخ رشد تولید در بودجه سال آتی را ۵ الی ۶ درصد و میزان تورم را به زیر ۱۱ درصد پیش بینی کرد.

وی در ادامه این نشست خبری به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

سخنگوی دولت بر این اساس در خصوص اصلاح نظام هماهنگی پرداخت گفت: راجع به این موضوع با مطالعات صورت گرفته این اصلاح انجام خواهد شد و این هماهنگی و رفع ناهماهنگی در پرداخت های پرسنلی در سال ۹۵ برطرف خواهد شد.

نوبخت اصلاح نظام بانکی را یکی از اقدامات دولت در این عرصه دانست و ادامه داد: مکانیزم کاهش بدهی دولت به بانک ها در بودجه جدید تعبیه شده است.

وی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر کاهش قیمت جهانی نفت و حامل های انرژی نیز گفت: حامل های انرژی علاوه بر بنزین شامل نفت سفید، کوره و گازوئیل است و در حال حاضر نفت سفید با قیمت ۱۰۰ تومان فروخته می شود در حالی که قیمت منطقه ای آن بالای ۱۰۰۰ تومان است.

سخنگوی دولت در خصوص کاهش آسیب های اجتماعی و برنامه های دولت در این خصوص نیز گفت: این یکی از نکاتی است که مطالبه مقام معظم رهبری و رئیس جمهور نیز بوده است و ما در برنامه ششم توسعه و بودجه ۹۵ برای تقلیل آسیب های اجتماعی هم ردیف بودجه و هم نهاد و سازمانی برای کاهش آسیب های اجتماعی تعبیه کرده ایم.

سخنگوی دولت در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری دانشجو پیرامون این نکته که اگر با روی کار آمدن دولت جدید در آمریکا این کشور به تعهدات خود در اجرای برجام پایبند نباشد تکلیف چیست گفت: تا الان روند اجرای برجام براساس برنامه زمان بندی برای مقدمات اجرای برجام از زمان توافق تا اجرا به همان ترتیبی که پیش بینی می شد از جمله بسته شدن پی ام دی در شورای حکام صورت گرفته است.

وی بسته شدن پرونده پی ام دی ایران در شورای حکام را یکی از دستاوردهای مهم جمهوری اسلامی ارزیابی کرد و ادامه داد: در خصوص این تاییدیه شورای حکام آژانس بین المللی تایید کرد که فعالیت های هسته ای ایران انحراف نداشته و این موفقیتی بزرگ محسوب می شود.

سخنگوی دولت با بیان اینکه انتظار این اتفاق که مجموعه ای از ارکان قدرت در آمریکا که تلاش می کردند این توافق صورت نگیرد یا اقداماتی انجام شود که از طرف خود دولت ایالات متحده شبهه ناک یا مردود باشد مانند اقدام اخیر در خصوص روادید مبتنی بر این نیست که اجرای برجام منوط بر خوش بینی کامل از طرف مقابل باشد.

نوبخت با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی همواره اقدامات خود را متناسب با طرف مقابل تنظیم می کند افزود: با فرض اینکه دولت آمریکا در هر زمانی بخواهد از تعهدات خود عدول کند ما معتقدیم جهان آمریکا نیست جهان مجموعه ای از همه کشورهاست و ما با سایر کشورها که آنها نیز (کشورهای اروپایی) اقدامات اخیر ایالات متحده را محکوم کردند کمااینکه اروپایی ها نیز در اقدام اخیر آمریکا واکنش نشان دادند.

وی با اشاره به بخشی از سخنان رئیس جمهور مبنی بر این مهم که دیوار تحریم ها فرو خواهد ریخت اضافه کرد: در شرایط فعلی جهان آن اجماع جهانی که ایالات متحده همیشه از آن سود می برد دیگر با آنها همراه نیست و جبهه گیری جدید جهان نشان می دهد چه کسی بهانه جوست و چه کشوری به قوانین جهانی پایبند است.

سخنگوی دولت اظهار داشت: بر این اساس جمهوری اسلامی هیچ نگرانی در این زمینه ندارد چون ما هیچ چیز را از دست نخواهیم داد و هر ظرفیت و فرصتی همواره برای ما مهیاست.

نوبخت در خصوص این که چه مکانیزمی برای بازگشت اموال بلوکه شده ایران وجود دارد گفت: بعد از رفع تحریم ها دارایی ها آزاد شده  و بخشی از آن متعلق به دولت است و ما می توانیم از آن استفاده کنیم مخصوص مربوط به ذخایر بانک مرکزی که آزاد می شود.

وی افزود: وزارت نفت تولیدات خود را به حدی رساند که ما می توانیم بیش از ۵۰۰ هزار بشکه نفت را احیا کنیم و این میزان تا سال آینده به یک میلیون بشکه خواهد رسید.

سخنگوی دولت در خصوص مسکن نیز گفت: مابه التفاوت سود تسهیلات به ده درصد را دولت پرداخت می کند و در این خصوص بخش نامه ای به بانک توسعه صادرات و بخش نامه ای به بانک مسکن ابلاغ شده است. براین اساس هر میزان برای تسهیلات پرداخت می شود افراد تنها ده درصد آن را متحمل و بقیه را دولت پرداخت می کند.

**مردم قاضیان عادلی در خصوص عملکرد رسانه ملی هستند

نوبخت در ادامه در خصوص رویکرد رسانه ملی و به طور خاص عدم پخش مصاحبه دکتر ظریف به مناسبت شب یلدا در شب گذشته از رسانه ملی گفت: رسانه ملی یک مجموعه است و افراد مختلفی برنامه های آن را تهیه می کنند.

وی ادامه داد: تهیه کنندگان قطعا با سلایق مختلفی هستند اما این که غلبه آن ها چیست به راحتی می توان توجه شد.

سخنگوی دولت با بیان اینکه رسانه ملی رسانه یک جناح خاصی نیست ادامه داد: همان طور که یک خبرگزاری باید اخبار را به صورت اخلاق حرفه ای و منصفانه مخابره کند نه با رویکرد مثبت و منفی چون یک سایت تحلیلی نیست که بخواهد اخبار را گزینشی و با رویکرد خود ارائه دهد رسانه ملی هم نباید تریبون یک سلیقه یا جناح خاص سیاسی باشد.

نوبخت ادامه داد: برخی برنامه ها در رسانه ملی با اغراض سیاسی خاص و غیرمنصفانه پخش می شود که این قابل انتقاد است البته در برخی برنامه ها نیز تلاش می کنند منصفانه عمل شود از این جهت نمی توان رسانه ملی را تخطئه کرد اما انتظار داریم سازمانی که از طرف سه قوه بر آن نظارت می شود عملکرد مناسب تری داشته باشد.

وی با بیان اینکه نسبت به پخش برنامه های مثبت رسانه ملی تقدیر و تشکر داریم ادامه داد: ملت ایران ملت زیرکی است و به خوبی مسائل را درک می کند و شنوندگان و مردم به درستی قضاوت می کنند.

سخنگوی دولت ابراز امیدواری کرد: از این دست اتفاقات که رسانه ملی را از جایگاه ملی در حد یک نگاه سیاسی تنزل می دهد تفاوت عملی به وجود آید.

نوبخت در خصوص بازسازی روابط ترکیه و اسرائیل و تاثیر آن بر روابط ایران و ترکیه نیز گفت: موضع جمهوری اسلامی در همه دولت ها با گرایش های مختلف در خصوص رژیم صهیونیستی کاملا واضح است و ما با این رژیم هیچ مناسباتی نداریم.

وی ادامه داد: اما نسبت خیرخواهی که جمهوری اسلامی نسبت به ترکیه دارد آخرین موضع ما این بود که این کشور از برخی مشورت هایی که به دولت ترکیه داده می شود اجتناب کند زیرا معتقدیم تنش ترکیه با کشورهای همجوار خود برای ملت شریف این کشور مناسب نیست و این که ترکیه با شرایط پیش آمده و تنش با کشورهای همسایه بخواهد روابط خود را با اسرائیل بهبود بخشد نگران کننده است.

سخنگوی دولت در خصوص تخصیص به روز مبالغ پرداختی توسط سازمان های بیمه گفت: سازمان بیمه سلامت برای پرداخت بیمه ها نتوانست به موقع اقدام کند و طی جلسه ای سازمان بیمه سلامت موظف شد اقدامات خود را به موقع انجام دهد و تا خود سازمان مدیریت و برنامه ریزی نیز تلاش کرد تخصیص ها را به موقع انجام دهد تا سازمان های بیمه این تخصیص ها را به روز گردانند.

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

    Sorry, no posts matched your criteria.

تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب