• تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۱۹ | کد خبر : 33808
 • هنگامی که حضرت نوح(علیه السّلام)کشتی را ساخت و در آن انواع حیوانات را جای داد،الاغ در خارج کشتی ماند،هر چه نوح او را به سوار شدن در کشتی وادار می کرد سوار نمی شد،بالاخره خشمگین شد،با عصبانیت گفت:«ارکب یا شیطان»سوار شو ای شیطان.
  شیطان با شنیدن این جمله خود را در پی الاغ آویزان نمود،داخل کشتی شد.بدون آن که حضرت نوح از این امر مطلع باشد.وقتی کشتی به حرکت در آمد و مقداری بر روی آب سیر کرد،چشم نوح به شیطان افتاد که در صدر کشتی نشسته.
  از او پرسید،چه کسی به تو اجازه داد تا سوار بر کشتی شوی؟
  شیطان گفت:مگر تو نگفتی سوار شو ای شیطان(ارکب یا شیطان).
  بعد گفت:ای نوح تو برمن حقی داری و نیکی درباره ی من کردی که می خواهم جبران کنم.
  نوح پرسید:آن خدمت چه بوده؟
  در پاسخ گفت:تو دعا کردی و قومت به یک ساعت هلاک شدند،اگر این کار را نمی کردی من حیران بودم به چه وسیله ای آن ها را منحرف و گمراه کنم،به همین علّت مرا از این زحمت راحت کردی.حضرت نوح فهمید که شیطان او را سرزنش می کند،پس شروع نمود به گریه کردن.
  می گویند،بعد از طوفان حضرت پانصد سال گریه می کرد،از این رو «نوح»لقب یافت،پیش از آن«عبدالجبار»نام داشت.
  در این هنگام خداوند به او وحی کرد که سخن شیطان را گوش کن،نوح به شیطان گفت:آنچه می خواستی بگویی،بگو.
  شیطان گفت:از چند خصلت تو را نهی می کنم:

   

  اوّل:این که از«کبر»پرهیز کن،زیرا اوّل گناهی که نسبت به خداوند انجام شد همین کبر بود،چون پروردگار مرا امر کرد بر پدرت آدم سجده کنم،اگر تکبر نمی کردم و سجده می نمودم مرا از عالم ملکوت بیرون نمی کردند.

   

  دوم:از«حرص»دوری گزین،زیرا خداوند تمام بهشت را برای پدرت آدم حلال گردانید و از یک درخت او را نهی کرد،ولی حرص،آدم را واداشت تا از آن درخت خورد،و دید آنچه باید ببیند.

   

  سوم:هیچ گاه با زن بیگانه و اجنبی «خلوت» مکن،مگر این که شخص ثالثی با شما باشد.اگر بدون کسی خلوت کنی من آن جا حاضر می شوم،آنقدر وسوسه می نمایم تا به زنا وادارت کنم.

   

  پس از این جملات خداوند به حضرت نوح وحی کرد،ای نوح گفته ی شیطان را قبول کن.

   

  ابلیس نامه۱ ص۱۲۹

 • برچسب ها : , , ,
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  نام:

     

   

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  از نرمش هاشمی رفسنجانی در برابر شاه تا اصرار او برای چاپ رساله منتظری لایحه دائمی کردن قانون مدیریت خدمات کشوری هفته آینده در دولت نهایی می‌شود قاسمی درگذشت رضا رستمی را تسلیت گفت دامن زدن به اختلافات مذهبی جایی در سیاست‌های ایران ندارد/کشورهای منطقه در راستای پایان تنش‌ها گام برداشته و سخن برانند آزادسازی ۸ روستا در چهارمین روز عملیات موصل درگیری خونین هواداران در ورزشگاه الغدیر اهواز کاندید نشدم تا آرزوی دخترم برآورده شود اینفوگرافیک/ عملیات موصل به روایت آمار عواقب گشت و گذار شبانه در فضای مجازی هفت نفر در زلزله زرند مصدوم شدند ولایتی: عراق بعد از آزادی موصل از مکر آمریکایی‌ها غافل نشود آزادی موصل شکستی تمام‌عیار برای تکفیری‌ها و حامیان آنهاست نگاه ایران به نشست« پاریس » با محوریت «موصل » تشریح نشست موصل/ تاکید بر تمامیت ارضی عراق ترمیم کابینه نتیجه فرایند ارزیابی مستمر عملکرد بود طرح تشکیل «ارتش اروپایی» و دلشوره‌های انگلستان عکس/ ب ام و i8 با رنگ خاص اثر هنری مردم سوریه/ بهنام تشکر در می سی سی پی/ حضور علی دایی در جمع ملی پوشان کاراته رئیس سازمان نوسازی مدارس: تا پایان فعالیت دولت یازدهم مدارس استانداردسازی می شود طبابت ولایتی در پرواز