• تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۴۸ | کد خبر : 33893
 • به تازگی دانشمندان در پژوهش های خود دریافته اند که لایه اوزون پس از پشت سر گذاشتن دوران بحرانی خود وارد فرایند ترمیم شده است و ممکن است تا اواسط قرن جاری میلادی به صورت کامل شامل ترمیم آن باشیم.

  بر اساس تحقیقات جدید انجام گرفته بر روی لایه اوزون کره زمین، قانون ممنوعیت جهانی کلروفلوروکربن که در سال ۱۹۸۷ وضع شده است بسیار موثر واقع شده و این لایه حیاتی کره زمین پس از سال ها در حال ترمیم شدن است. بر اساس گفته های راهبران این تحقیق در حالی که روند ترمیم لایه اوزون واقعا امیدوار کننده واقع شده است اما تکمیل شدن آن تا اواسط قرن حاضر ادامه پیدا خواهد کرد و لایه اوزون تا آن زمان به کلی ترمیم نخواهد شد.

  باید به لایه اوزون به عنوان یک بیمار با یک بیماری نگاه کنید. در ابتدا شرایط در حال بدتر شدن بود؛ سپس این روند متوقف شد اما هنوز هم شکل بدی داشت. تابستان و اوایل پاییز سال گذشته فصل اوج تخریب لایه اوزون بود و سوراخ این لایه به بزرگ ترین حد خود رسیده بود

  دکتر سوزان سولومون به عنوان یک شیمیدان اقلیمی برجسته در این باره توضیح می دهد: «باید به آن (سوراخ لایه اوزون) به عنوان یک بیمار با یک بیماری نگاه کنید. در ابتدا شرایط در حال بدتر شدن بود؛ سپس این روند متوقف شد اما هنوز هم شکل بدی داشت. تابستان و اوایل پاییز سال گذشته فصل اوج تخریب لایه اوزون بود و سوراخ این لایه به بزرگ ترین حد خود رسیده بود.» با این حال مطالعه یاد شده نشان داده است که سوراخ ایجاد شده در لایه اوزون هم اکنون ۱٫۵ میلیون مایل (۲٫۴ میلیون کیلومتر) کوچک تر از اندازه خود در سال ۲۰۰۰ شده است.

  از طرف دیگر، محققان ناسا در سال ۲۰۰۹ میلادی موفق به طراحی شبیه سازی شدند که نشان می داد که اگر قانون ممنوعیت جهانی کلروفلوروکربن وضع نمی شد چه اتفاقی برای لایه اوزون می افتاد. بر اساس این شبیه ساز اگر این قانون وجود نداشت در واقع تا سال ۲۰۵۰ لایه اوزونی هم باقی نمانده بود و در تابستان تنها ۱۰ دقیقه قرار گرفتن در زیر نور آفتاب کلان شهری مانند نیویورک می توانست منجر به آفتاب سوختگی های شدید بشود.

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  نام:

     

   

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  از نرمش هاشمی رفسنجانی در برابر شاه تا اصرار او برای چاپ رساله منتظری لایحه دائمی کردن قانون مدیریت خدمات کشوری هفته آینده در دولت نهایی می‌شود قاسمی درگذشت رضا رستمی را تسلیت گفت دامن زدن به اختلافات مذهبی جایی در سیاست‌های ایران ندارد/کشورهای منطقه در راستای پایان تنش‌ها گام برداشته و سخن برانند آزادسازی ۸ روستا در چهارمین روز عملیات موصل درگیری خونین هواداران در ورزشگاه الغدیر اهواز کاندید نشدم تا آرزوی دخترم برآورده شود اینفوگرافیک/ عملیات موصل به روایت آمار عواقب گشت و گذار شبانه در فضای مجازی هفت نفر در زلزله زرند مصدوم شدند ولایتی: عراق بعد از آزادی موصل از مکر آمریکایی‌ها غافل نشود آزادی موصل شکستی تمام‌عیار برای تکفیری‌ها و حامیان آنهاست نگاه ایران به نشست« پاریس » با محوریت «موصل » تشریح نشست موصل/ تاکید بر تمامیت ارضی عراق ترمیم کابینه نتیجه فرایند ارزیابی مستمر عملکرد بود طرح تشکیل «ارتش اروپایی» و دلشوره‌های انگلستان عکس/ ب ام و i8 با رنگ خاص اثر هنری مردم سوریه/ بهنام تشکر در می سی سی پی/ حضور علی دایی در جمع ملی پوشان کاراته رئیس سازمان نوسازی مدارس: تا پایان فعالیت دولت یازدهم مدارس استانداردسازی می شود طبابت ولایتی در پرواز