رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۰۷ | کد خبر : 33899
 • عید سعید فطر، جشن بندگی در افغانستان + عکس

  به گزارش وعده صادق، عید سعید فطر از جمله اعیاد بزرگ اسلامی است که مردم مسلمان افغانستان مانند سایر مسلمانان جهان، با آداب و رسوم خاصی مثل قبل از فرا رسیدن این روز بزرگ، با خانه تکانی، خرید لباس‌های نو، تهیه غذاهای مخصوص و انواع شیرینی‌جات، به استقبال این عید سعید می‌روند تا جایی که مردم در روستاها و شهرستانهای کوچک برای خرید مایحتاج عیدی به شهرها می‌آیند و از این رو بازارهای شهرهای افغانستان با نزدیک شدن به عید بسیار شلوغ و پررونق است.

  مردم افغانستان در روز عید فطر و قبل از برپایی نماز عید، به زیارت اهل قبور می‌روند و برای آن‌ها از خداوند بزرگ طلب مغفرت و آمرزش می‌کنند.

  با طلوع آفتاب، نماز عید فطر را با شکوه خاصی به جا می‌آورند و بعد از آن هریک از خانواده‌های فامیل ضمن تهیه غذا، در منزل بزرگ خانواده جمع می‌شوند و نهار را در کنار بزرگ خانواده و سایر اعضای فامیل، صرف می‌کنند.

  مردم افغانستان عید فطر را به مدت سه روز جشن می‌گیرند و در این عید بطور کلی تمام ادارات افغانستان به مدت سه روز تعطیل می‌باشد.

  کودکان و نوجوانان افغانستان نیز در این روز فرخنده که لباس‌های نو و آراسته به تن دارند از عیدی فامیل، آشنایان و همسایگان بهره‌مند می‌شوند.

  عیادت از مریض‌ها و بخشش به مستمندان از جمله آداب و رسوم عید فطر در افغانستان است.

  در ولایت‌های بادغیس، هرات، غور و فراه شب عید فطر جایگاه خاصی برای خانواده عروس و دامادها دارد تا جایی که در آخرین شب ماه مبارک رمضان در هرات خانواده داماد با برپایی مهمانی و مراسمی خاص، عیدی عروس را اهدا می‌کند.

  عیدی بردن برای نوعروس وفراهم کردن مواد خوراکی برای یک مهمانی بزرگ خویشاوندی در شب عید، به عهده خانواده داماد است.

  مواردی چون دوره طولانی عید (عید فطر تا عید قربان) برای زنان و رفتن دسته جمعی آنان به خانه یکدیگر، اهدای شیرینی همراه با دستمال گلدوزی شده به مهمانان از جمله مراسم‌های عید فطر در ولایت‌های غربی افغانستان است.

  از رفتن مردم به مناطق خوش آب وهوا، دید وبازدید، برگزاری مسابقات کشتی و تخم مرغ جنگی نیز به عنوان رسوم عمده مردم این منطقه یاد می‌شود.

  در غرب افغانستان، دو یا سه شب قبل از عید، خانواده داماد عیدی عروس را که شامل انواع پوشاک می‌باشد، به خانه وی می‌برد، در روز عید نیز خانواده عروس علاوه بر اهدای لباس وکفش، تعداد زیادی تخم مرغ پُخته و تزیین شده را به داماد هدیه می‌دهد تا در مسابقه تخم مرغ جنگی شرکت کند.

  تخم مرغ جنگی مسابقه‌ای است که دو شرکت‌کننده با کوبیدن سر دو تخم مرغ به یکدیگر باعث شکسته شدن تخم مرغ رقیب می‌شود که در آن صورت صاحب تخم مرغ سالم، پیروز خواهد بود.

  به گفته این بزرگان، پس از رویت ماه، شور و هلهله آغاز می‌شد، همه آن شب را به عنوان عید زنده‌ها با تهیه قوروتی، آبجوشک و یا شیربرنج جشن می‌گرفتند.

  براساس آداب و رسوم بامیانی‌ها شب قبل از عید فطر روز عید مرده‌هاست که در آن شب زنان، حلوا، سمنک (سمنو)، نان شیرمال، زاله گگ، دلده و پلو تهیه و به عنوان نذری توزیع می‌کنند؛ بدین صورت که زمان اذان مغرب پس از تهیه حلوا رو به قبله در مقابل آن می‌نشینند و با طلب آمرزش برای اموات، فراوانی، نعمت را آرزو می‌کنند.

  مردان روستا نیز شب عید همراه کودکان با مقداری غذا در خانه بزرگ روستا جمع می‌شوند، پس از صرف غذا سوره مبارکه یاسین می‌خوانند و برای مسافران دعا می‌کنند. با این وجود عید برای بسیاری جشن است و برای بسیاری دیگر نگرانی. عید در کنار خوشی‌های بسیار، فشار اقتصادی زیادی هم روی خانواده‌های فقیر می‌آورد. تهیه لباس نو برای اعضای فامیل و پذیرایی از اقوام و همسایگان، سرمایه‌ای نیاز دارد که هر افغان دارای آن نیست. به نظر می‌رسدً رسوم و رواج‌هایی که به صورت سنتی در ایام عید در افغانستان وجود دارند باعث گران بودن مراسم‌های عید شده است.

  از منظر مذهبی، تاثیرات عید فطر به دلیل اینکه مردم را به کمک به نیازمندان تشویق می‌کند، مثبت پنداشته می‌شود تاجایی که برخی‌ها استدلال می‌کنند که یکی از دلایل روزه گرفتن این است که مردم دارای ثروت خود را در موقعیت افراد فقیر تصور کنند بنابراین عید فطر فرصتی است که اغنیا به فقرا کمک کنند تا آن‌ها را از «گرسنگی همیشگی» نجات دهند.

  ۱۳۹۵۰۴۱۵۱۶۲۴۰۱۳۶۴۸۰۷۷۳۴۱۰

  ۱۳۹۵۰۴۱۵۱۶۳۳۴۷۶۸۱۸۰۷۷۳۸۱۰

  ۱۳۹۵۰۴۱۵۱۶۳۶۱۴۵۷۸۰۷۷۴۳۱۰

  ۱۳۹۵۰۴۱۵۱۶۳۶۵۲۹۱۷۸۰۷۷۴۵۱۰

  ۱۳۹۵۰۴۱۵۱۶۱۵۲۰۸۳۳۸۰۷۷۲۵۱۰

  ۱۳۹۵۰۴۱۵۱۶۱۴۳۴۶۵۷۸۰۷۷۲۴۱۰

  ۱۳۹۵۰۴۱۵۱۵۰۸۵۹۶۲۴۸۰۷۶۴۲۱۰

  ۱۳۹۵۰۴۱۵۱۵۰۶۴۹۳۵۸۰۷۶۳۳۱۰

   

   

  مهر

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار