• تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۰۰:۰۵ | کد خبر : 34003
 • به گزارش وعده صادق ،مهمانان شب گذشته (۱۳ تیرماه) ماه عسل شغل‌های متفاوتی داشتند: غواص؛ معدن‌کار و راننده جرثقیل.

  حمید که راننده جرثقیل برج‌ساز است، در ابتدای این برنامه گفت: ۲۸ سال سن و اصلیتی کرمانشاهی دارم اما در تهران بزرگ شدم. این شغل را هم به پیروی از پدر و عمویم انتخاب کردم.

  او که بعد از فوت پدرش؛ شاهد ازدواج عمویش با مادرش بود، از تغییر شرایط زندگی و کار گفت: کار ما خطرهای بسیاری دارد. یکی از عمو‌هایم را در این مسیر از دست دادم. برای این کار سخت حدود یک و نیم میلیون تومان حقوق می‌گیرم و بیمه نیستم به شکلی از ده سال مدتی که مشغول کارم شاید فقط سه سال بیمه داشته باشم و در طول ماه هم فقط سه روز تعطیل هستم. بیشتر وقت‌ها شرایط به گونه است که مدت ۲۰ ساعت در طول روز بالای جرثقیل هستم.

  حمید گفت: من و امسال من حق دوست داشتن نداریم و ۴ بار به خواستگاری دختر مورد علاقه‌ام رفتم اما به من به دلیل کارگر بودنم، نه گفتند.

  زمان خدابخش که از مازندران و سواد کوه در این برنامه حاضر شده بود، با ۴۲ سال سن در معدن کار می‌کند. او گفت: شرایط جامعه به گونه‌ای است که اختلاف طبقاتی را وقتی که از منظره دور‌تر نگاه می‌کنیم کاملا حس می‌کنم.

  او گفت: فعالیت من در معدن در عمق ۲۰ متری زمین انجام می‌شود و با اضافه کاری که انجام می‌دهم حدود یک و نیم میلیون تومان حقوق می‌گیرم. شرایط کار گاهی به گونه است که در وضعیت ۴۰ سانتی متری کار می‌کنیم و در این روند اتفاق‌هایی مانند کشته شدن یا نقص عضو هم ممکن است اتفاق بیافتد که نمونه آن را در مورد همکارانمان مشاهده کردیم.

  در این بخش از برنامه موضوع مقایسه فیش‌های حقوقی مدیران با حقوق کارگران مطرح شد و احسان علیخانی قول داد در خواستگاری حمید حاضر شود.

  علی و سینا دیگر مهمانان برنامه بودند. سینا از ۱۷ سالگی مشغول غواصی برای شرکت‌های نفت و گاز  است.

  او گفت: غواصی صنعتی به گونه‌ای است که خط لوله را در زیر آب اجرا، نصب، تعمیر و نگهداری می‌کند.  در حال غواصی و با وجود فشار آب گاهی نیتروژن وارد مخزن می‌شود و اینگونه ما درون اتاق فشار می‌رویم تا نیتروژن از خون خارج شود. به دلیل همین اتفاق در یک مرتبه، سه روز فلج شدم و و چنین اتفاق‌هایی برای همکارانمان زیاد رخ می‌دهد.

  در پایان برنامه نیز همسر دو نفر از مهمانان برنامه روی صحنه حاضر شدند و از سختی‌های شغل همسرانشان گفتند./ایلنا

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  نام:

     

 • برچسب ها :
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  یورش صدها شهرک نشین صهیونیست به مسجد الاقصی به مناسبت اعیاد یهودی فیلم/ دکتر حسن عباسی هرجا هستیم آنجا مرکز عالم است تحقیر آقای خاص در خانه قدیمی‌اش/ چلسی به صدر جدول نزدیک شد تصویب کلیات طرح تقویت و حمایت از بسیج رسانه در کمیسیون فرهنگی مجلس بسته اخبار اقتصادی ایسنا در روز یکشنبه وزیر اطلاعات: با پرهیز از هرگونه اختلاف، در مسیر وحدت و انسجام گام برداریم خوداتکایی به معنای قطع رابطه با دیگران نیست/ اقتصاد مرز نمی‌شناسد ما خواستار به نتیجه رسیدن موضوع ریاست جمهوری لبنان هستیم هاشمی رفسنجانی: راهکارمبارزه بافساد تمکین به قانون است/برجام نیاز جامعه جهانی بود کمیسیون انرژی تقاضای اشراف بیشتر بر IPC دارد عکس/ استفاده ارتش عراق از پهپاد در نبرد موصل نیسان شاسی ۳۴۰۰۰دلاری را تولید کرد +تصاویر ماموریت مهم «صالحی امیری» در وزارت ارشاد چیست؟ شلیک موشک های زلزال ۳ و قاهر ۱ ارتش یمن به پایگاه های نظامی عربستان تک تیرانداز موصل، جلاد داعش را کشت کمیسیون انرژی تقاضای اشراف بیشتر بر IPC دارد جهت گیری دولت ایجاد فضای مناسب برای کسب و کار در عرصه داخلی و خارجی است آقای روحانی! «سیف و صالحی» هم به دنبال «سیب و گلابی» بودند؟ اژه ای: آخرین وضعیت پرونده نرگس محمدی/اشتغال مسئولان دوتابعیتی قابل پیگیری است تنها راه غلبه بر مشکلات موجود در منطقه گفت‌وگو ومذاکره سیاسی است