رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۴۶ | کد خبر : 34153
 • انتشار گزارش تحقیق از نقش انگلیس در جنگ عراق

  به گزارش وعده صادق ؛ کمیته تحقیق درباره نقش انگلیس در تهاجم به عراق موسوم به گزارش چیلکات اعلام کرد طرح انگلیس و آمادگی آن برای این جنگ «کاملا نامناسب» بوده است.

  چیلکات همچنین گفت مشارکت انگلیس در تهاجم نظامی سال ۲۰۰۳ به عراق در حالی بود که هنوز امکان تمسک به گزینه‌های صلح‌آمیز وجود داشت.

  وی همچنین در گزارش خود تاکید کرد که طرح حمله نظامی به عراق بر اساس اطلاعات نادرست مبنی بر وجود تسلیحات کشتار جمعی در این کشور بوده است.

  این تحقیق که عنوان خود را از سِر جان چیلکات رئیس کمیته حقیقت یاب جنگ عراق گرفته است و در سال ۲۰۰۹ با هدف بررسی نقش انگلیس در جنگ عراق و شش سال حضور نیروهای انگلیسی در این کشور عربی تشکیل شد.

  چیلکات گفته است که این گزارش برای خانواده‌های ۱۷۹ انگلیسی که از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۹ در عراق جان باختند جواب‌هایی در برخواهد داشت.

  در همین حال، بستگان سربازان انگلیسی که در جنگ عراق کشته شدند می‌گویند در صورتی که نتایج تحقیق موسوم به گزارش چیلکات درباره مشارکت انگلیس در تهاجم سال ۲۰۰۳ به عراق دال بر قصور تونی بلر نخست وزیر سابق انگلیس باشد، وی را دادگاهی خواهند کرد.

  تظاهرات فعالان حامی صلح در لندن، تاریخ ۱۶ تیر ۹۵

  به گفته منابع نزدیک به بلر وی تلاش خواهد کرد با این ادعا که درباره وجود تسلیحات کشتار جمعی در عراق اطلاعات غلط دریافت کرده است، از خود مقابل اتهامات جنگی احتمالی مطرح در گزارش چیلکات دفاع کند.

  خانواده‌های سربازان، ملوانان و خلبانان انگلیسی که در این جنگ کشته شدند آماده هستند که از بلر به خاطر دنباله روی از امریکا در تهاجم غیرقانونی به عراق شکایت کنند.

  دیوان بین‌المللی کیفری پیشتر اعلام کرده بود که در صورتی که شواهد جنایت جنگی در گزارش آتی مشهود باشد علیه بلر اقامه دعوا نخواهد کرد.

  تظاهرات فعالان حامی صلح در لندن، تاریخ ۱۶ تیر ۹۵

  جنگ عراق تحت امر امریکا که بیش از هشت سال طول کشید به بهانه وجود سلاح‌های کشتار جمعی آغاز شد. در این جنگ ۱۷۹ نیروی انگلیسی و حدود ۴۵۰۰ سرباز آمریکایی کشته شدند.

  بر اساس برآوردها، در این جنگ بیش از یک میلیون غیرنظامی عراقی نیز کشته شدند اما هیچ اثری از سلاح‌های کشتار جمعی در این کشور یافت نشد. با این حال، سال‌ها خشونت مرگبار و ظهور گروه‌های تروریستی نظیر داعش از پیامدهای آن بوده است./ پرس تی وی

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار