رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۵۷ | کد خبر : 34159
 • نامه‌ای که پس از شش سال از حالت محرمانه خارج شد؛

  مقام سابق سیا کمک‌های آمریکا به اپوزیسیون و گروهک‌های ضد ایرانی را فاش کرد

  به گزارش وعده صادق، سیدنی استون بلومنتال (Sidney Stone Blumenthal)، یک روزنامه‌نگار،‌ نویسنده، فعال و دستیار سیاسی سابق در دولت آمریکا است. وی در زمان ریاست‌جمهوری بیل کلینتون، دستیار سیاسی،‌ وی بوده و از آن زمان تاکنون از معتمدان هیلاری کلینتون به شمار می‌رود.

  پس از اینکه هیلاری کلینتون در ژانویه ۲۰۰۹ به عنوان وزیر خارجه منصوب گشت، خواهان استخدام بلومنتال شد اما راهم امانوئل (Rahm Emanuel)، رئیس دفتر رئیس جمهور،‌ به دلیل مخالفت سایر دستیاران باراک اوباما با این انتصاب از استخدام بلومنتال جلوگیری کرد. به گفته وی انتشار مطالب منفی علیه اوباما در دوران انتخابات مقدماتی ریاست‌جمهوری دلیل امتناع کاخ سفید از همکاری با بلومنتال بود.

  با این حال وی در سال‌های بعد ارتباط نزدیک خود با هیلاری کلینتون را حفظ کرده و حتی در ماجراهای منتهی به حمله تروریست‌ها به سفارت آمریکا در بن‌غازی، لیبی،‌ که منجر به مرگ سفیر آمریکا شد یکی از منابع خبری و تحلیلی وزیر خارجه آمریکا بود.

  وزارت خارجه آمریکا در آخرین روز سال گذشته میلادی، یکی از نامه‌های بلومنتال به هیلاری کلینتون،‌ وزیر خارجه وقت، را از حالت محرمانه خارج کرد. بلومنتال در این نامه به صحبت‌هایش با بیل مورای (Bill Murray)، یکی از کهنه‌کاران سیا، اشاره می‌کند. مورای در این گفتگوها پرده از کمک‌های پنتاگون و سیا به گروهک‌های خارج نشین ضد ایرانی با هدف کمک به سرنگونی جمهوری اسلامی برداشته بود.

  بلومنتال در این نامه که در ۲۸ ژوئن ۲۰۰۹ نوشته شده و در ۳۰ دسامبر ۲۰۱۵ از حالت محرمانه خارج گشته، می‌گوید: «من با بیل مورای، مأمور قدیمی سیا در اروپا،‌ خاورمیانه و ایران صحبت کردم. وی در اواسط ۱۹۷۰ و قبل از سرنگونی شاه در ایران حضور داشت. مورای رئیس عملیات‌های پنهانی در ایران در دهه ۱۹۸۰ و اوایل دهه ۱۹۹۰ بود.»

  بلومنتال در ادامه نامه به بخشی از سخنان مورای درباره کمک به اپوزیسیون ضدایرانی پرداخته و می‌گوید: «مورای همچنین گفت اطلاعاتی دارد که برخی ایرانی‌ها در آمریکا و اروپا هم‌اکنون مبالغ زیادی را از طریق هر کانالی که بیابند به جنبش‌های مخالف در داخل ایران ارسال می‌کنند…. مورای گفت که کمک مستقیم از جانب دولت آمریکا به این جنبش‌ها می‌تواند نتیجه عکس داشته و دردسرساز باشد.»

  بلومنتال از قول مورای از کمک‌های پنتاگون و سیا به گروهک‌های ضدایرانی نیز پرده برمی‌دارد: «وی گفت که در دوران بوش مایکل لدین (Michael Ledeen) نئومحافظه‌کار فریبکار و دیگر نئومحافظه‌کارها چندین تبعیدی را معرفی کردند که از وزارت دفاع پول گرفتند، احتمالا سیا این پول‌ها را منتقل کرده بود.»

  تسنیم

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها : , ,
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار