• تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۴۷ | کد خبر : 34252
 • پرسش:چنان که می دانیم کثرت موجوداتی که در طول هم قرار دارند، بر اساس قاعده علیت و این که معلول مرتبه ضعیفی از علت است، قابل توجیه است. اما کثرت موجوداتی که در عرض هم اند؛ مثل موجودات مادی یا عقول عرضیه، چگونه قابل توجیه است؟ با در نظر گرفتن این که همه مخلوقات از وجود واحد و بسیط خدا نشأت گرفته اند.

   پاسخ:

  در فلسفه های مختلف مثل فلسفه مشاء، اشراق و حکمت متعالیه برای تبیین کثرت عرضی راه های متفاوتی بر اساس اصول همان فلسفه وجود دارد. سؤال شما به ظاهر ناظر به فلسفه متعالیه است، همچنان که کثرت طولی را به عنوان اختلاف در مراتب علت تعبیر کرده اید. حال می گوییم چون اصل در فلسفه متعالیه بر تشکیک مراتب وجود است و نه گونه های مختلف وجود(ماهیت). بنابراین، مبنای این فلسفه هم بر کثرت طولی است و کثرت عرضی، کثرتی مربوط به اصل وجود نخواهد شد، بلکه مرتبه خاصی از وجود (از حیث طولی) وقتی در ماهیات مختلف از همان مرتبه آشکار شود، کثرت عرضی پدید خواهد آمد. مثلا نور در یک مرتبه خاص از حیث شدت نوری وقتی به اشیای مختلف بتابد سبب ظهور کثرت خواهد شد که این کثرت کثرت طولی نور نیست، بلکه نور در یک مرتبه خاص از حیث طولی بعد از انعکاس توسط ماهیات مختلف در آن مرتبه به گونه های مختلفی بازتاب می شود؛ همچنان که مولوی در مثنوی گوید:

  همچو آن یک نور خورشید سما

  صد بود نسبت به صحن خانه‌ها

  لیـــک یک باشد همـه انوارشان

  چون تو برگیری تو دیوار از میان.[۱]

   

  [۱] مولوی، مثنوى ‏معنوى، دفتر چهارم، بیت -۴۱۷۴۱۶، البته این فقط یک تشبیه است، ضمن این که مبنای مولوی و ملاصدرا در بحث وحدت و کثرت با هم متفاوت است.

  منبع: اسلام کوئست

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  نام:

     

 • برچسب ها : , , ,
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  دولت تدبیر چقدر شغل ایجاد کرد؟مرکز آمار:۸۱۱ هزار شغل/وزیر روحانی: ۲٫۴ میلیون شغل مدافعان حرم نقش بسزایی در حفظ امنیت ایران دارند رییس‌جمهور وارد خمین شد ۱۸ روستای استان سیستان خالی از سکنه شده اند / تکمیل کارخانه لاستیک سازی ضامن ماندگاری جمعیت استان است/ بخش مرزی، نیازمند منطقه انتظامی مستقل است سریال‌های شبکه سه تا یک سال آینده/ «سوگند» به دوران جنگ می‌رود کشف پارچه قاچاق در آبادان عکس/ اختتامیه نشست شورای عالی بیداری اسلامی در بغداد هشت پای سمج + تصاویر مواضع تند دوترته علیه کاخ سفید، معاون وزیر خارجه آمریکا را به فیلیپین کشاند فیلم/ خشت خام/ نوبتِ ۱/گفتگوی دکتر فائزه هاشمی با حسین دهباشی تصاویر صفحه اول روزنامه‌های دوشنبه ۳ آبان نحوه ثبت نام اتباع افغانستان برای شرکت در مراسم راهپیمایی اربعین حسینی تیراندازی در نزدیکی سفارت ایران در آنکارا آخرین جزئیات از طرح تحقیق و تفحص از "بنیاد شهید" و "صندوق ذخیره فرهنگیان" اِشراف اطلاعاتی در کشور دشمن را مغلوب کرده است عناوین روزنامه‌های ورزشی ۳ آبان ۹۵/ پیغام از بالا به رضاییان+تصاویر عکس/ غواصی یک ببر جمله ای قابل تامل در اینستاگرام خواننده موسیقی پاپ امیدواری فیلیپین برای بازگشت به منطقه مورد مناقشه با چین و ماهیگیری کارنامه خصوصی‌سازی دولت تدبیر و امید ضعیف است/ بدهی ۱۶۸هزار میلیاردی دولت به بانک‌ها