رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۳۲ | کد خبر : 34874
 • معاون سابق بلر: اشغال عراق غیرقانونی بود

  به گزارش وعده صادق به نقل از رویترز، جان پریسکات معاون سابق نخست وزیر بریتانیا در حالی اذعان کرده است که اشغال عراق در سال ۲۰۰۳ میلادی نقض قوانین بین المللی بوده است که نتایج تحقیقات ۷ ساله درباره جنگ عراق نشان می دهد که توجیهات تونی بلر نخست وزیر سابق بریتانیا برای همراهی آمریکا در اشغال عراق، بی پایه و اساس بوده است.

  البته در این گزارش اشاره‌ای به این مساله نشده است که آیا جنگ عراق قانونی بوده است یا نه.

  نتایج این تحقیق نشان می دهد که ۸ ماه قبل از اشغال عراق، تونی بلر به جورج دبلیو بوش رئیس جمهور سابق آمریکا گفته است که “من با شما خواهم بود”، این مساله موجب شد تا بریتانیا ۴۵ هزار نظامی خود را برای اشغال عراق به همراه آمریکا به این کشور اعزام کند.

  پریسکات با نوشتن مقاله‌ای در روزنامه ساندی میرور افزود: من الان نظرم را درباره قانونی بودن جنگ عراق تغییر داده‌ام.

  وی از تونی بلر به خاطر اینکه به وزرای کابینه اجازه نداده است تا پیش از اشغال عراق به طور کامل درباره قانونی بودن جنگ در عراق بحث و تبادل نظر کنند، انتقاد کرد.

  پریسکات نوشت: در سال ۲۰۰۴ میلادی، کوفی عنان دبیر کل سازمان ملل اعلام کرد که تغییر رژیم نخستین هدف از جنگ عراق خواهد بود و این مساله غیرقانونی است. با تاسف زیاد، من الان بر این باورم که حق با کوفی عنان بوده است.

  بسیاری از مردم بریتانیا خواستار محاکمه تونی بلر به خاطر تصمیمش برای اقدام نظامی در عراق هستند که منجر به مرگ ۱۷۹ سرباز بریتانیایی و بیش از ۱۵۰ هزار شهروند غیر نظامی عراقی شده است.

  تحقیقات چیلکات در سال ۲۰۰۹ میلادی زمانی آغاز شد که نیروهای نظامی انگلیس از عراق عقب نشینی کردند. این تحقیقات پس از آن آغاز شد که نیروهای انگلیسی به همراه نظامیان آمریکایی در سال ۲۰۰۳ میلادی خاک عراق را اشغال کردند.

  اشغال عراق در شرایطی به یک مساله جنجالی تبدیل شد که شورای امنیت سازمان ملل چنین مجوزی را صادر نکرده بود. ادعاهای مطرح شده در خصوص اینکه صدام حسین سلاح های کشتار جمعی در اختیار دارد، بهانه ای برای اشغال خاک عراق بوده است. بعدا مشخص شد که این ادعاها بی پایه و اساس بوده است.

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها : , , , , ,
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار