• تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۱۲ | کد خبر : 35488
 • به گزارش وعده صادق، جولیو هاز ظهر امروز در دیدار با نمایندگان بخش خصوصی و دولتی استان لرستان بیان کرد: دولت من در تمام طول مذاکرات هسته‌ای از موفقیت‌های این مذاکرات حمایت کرد، کما اینکه ۵ ماه پیش هم رئیس‌ جمهور سوئیس دیداری با ایرانیان داشت.

  وی افزود: در مدتی که از امضای برجام گذشته است، خیلی‌ها واقعیت‌های موجود در ایران را کشف کرده‌اند، ولی در هر حال دو سال است که این برنامه آزمایشی شروع شده است که در این مدت، تجار مختلفی هم از سوئیس برای حضور در ایران حضور یافته‌اند و این روند در ۲۴ ماه آینده هم ادامه خواهد داشت.

  سفیر سوئیس در ایران، مهم‌ترین مشکل موجود در بحث توسعه روابط دو کشور را وجود مشکلات مالی عنوان کرد و گفت: سوئیسی‌ها در این دوره به این نگاه می‌کنند که آیا این مشکلات برطرف خواهد شد یا اینکه کماکان باقی می‌ماند، لذا باید ببینیم چه اقداماتی برای تسهیل روابط دو کشور انجام شده است.

  وی تصریح کرد: من سه سال است که به عنوان سفیر در ایران حضور دارم و در این مدت، در ابتدا ماهی یک جلسه با اتاق بازرگانی برگزار می‌کردیم که در حال حاضر این جلسات چندین بار در ماه برگزار می‌شود.

  جولیو هاز اظهار کرد: من به عنوان سفیر با افراد دولتی و مسئولان ایرانی مذاکره انجام می‌دهم و ما سعی می‌کنیم کارهایی را که برای افزایش روابط دو کشور می‌توانیم انجام دهیم.

  سفیر سوئیس در ایران خاطرنشان کرد: اتاق بازرگانی ایران و سوئیس تمام اطلاعات شرکت‌هایی که در ایران و سوئیس حضور دارند را در خود دارد و شرکت‌هایی که مایل به مشارکت با شرکت‌های کشور دیگر هستند می‌توانند از اتاق بازرگانی نیز کمک بگیرند.

  وی اضافه کرد: یکی از مشکلات اصلی ما سوئیسی‌ها برای افزایش همکاری در زمینه تولیدات دارویی با ایران، بحث مالکیت معنوی است که این موضوع در ایران دارای مشکل است و تا زمانی که مشکل مالکیت معنوی برطرف نشود، امکان همکاری نیز سخت خواهد بود.

  جولیو هاز گفت: در زمینه معادن سنگ نیز در سوئیس معادن سنگی وجود ندارد ولی امکان همکاری در این زمینه با سوئیس خیلی راحت نیست.

  سفیر سوئیس در ایران که به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران فعالیت دارد، عنوان داشت: من به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران سالانه چند بار به آمریکا سفر می‌کنم و می‌دانم که آمریکایی‌ها می‌خواهند که اقتصاد ایران باز شود.

  وی ابراز داشت: اگر مشکلات موجود برطرف شود، من فکر می‌کنم که در چند سال آینده همکاری‌های ایران با سوئیس و دیگر کشورها به چندین میلیارد دلار برسد و این بستگی به برطرف شدن مسائل سیاسی دارد.

  سفیر سوئیس در ایران، تغییر مداوم قوانین وزارت بهداشت را مانع جدی برای حضور شرکت‌های دارویی سوئیسی در ایران عنوان کرد و افزود: از زمانی که من در ایران حضور دارم، قوانین وزارت بهداشت در ایران ۴ یا ۵ بار عوض شده است و بسیاری از قول‌هایی هم که داده شده بود عملی نشده است و در حقیقت باید قبول کنیم که کار کردن در این شرایط مشکل است.

  وی ادامه داد: به خاطر روشن نبودن این قوانین، دو شرکت بزرگ سوئیسی برای حضور در ایران عقب کشیدند و منتظر ماندند تا قوانین موجود حداقل روشن شود.

  جولیو هاز بیان کرد: یک شرکت جهانی وقتی می‌خواهد به ایران بیاید، به کشورهای اطراف ایران هم نگاه می‌کند و با وجود اینکه ظرفیت‌های خیلی خوبی در ایران وجود دارد، ولی برای این شرکت‌ها شرایط همسایه‌های ایران هم بسیار مهم است.

  وی خاطرنشان کرد: از نظر امنیت تجاری و مسائل حقوقی، مشکلاتی در ایران وجود دارد که شرکت‌های تجاری خارجی به آنها توجه می‌کنند و ایران در این زمینه کمی عقب است.

  سفیر سوئیس در ایران یادآور شد: در ۲ سال گذشته سرمایه‌گذاری‌های کوچکی توسط شرکت‌های خارجی در ایران صورت گرفت، ولی شرکت‌های که در ایران فعالیت می‌کنند مشکل حقوقی دارند و من مجبورم این مسائل را به کشورم گزارش دهم، لذا باید صبر کنیم و ببینیم مشکلات شرکت‌های موجود کی برطرف می‌شود تا بعد شرایط برای حضور دیگر شرکت‌های خارجی بررسی شود.

   

  فارس

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  نام:

     

 • برچسب ها : , , , , ,
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  درد قفسه سینه وعلل آن کارخانه‌ای که "تاوارس" را مجذوب خود کرد/آینده سایپا در هاله‌ ابهام اختلاس‌های میلیاردی با آرمان‌های انقلاب همخوانی ندارد/ مفاسد اقتصادی آفتی برای انقلاب است رییس جهاددانشگاهی معرفی شد کمتر از یک هزار میلیارد تومان اعتبار برای خرید تضمینی گندم نیاز داریم روسیه و اوپک گزینه های تثبیت بازار نفت را بررسی می کنند وام مسکن تنها ۲۰ درصد از قیمت یک خانه است آنچه سعد حریری را تسلیم حزب الله کرد! آغاز برداشت رسمی زعفران در کشور/ هرکیلو ۵۰۰ هزارتومان ارزان شد صمیمانه از روحانی می‌خواهم در انتخابات آتی شرکت نکند/ کسی که سه سال به انتقادات گوش نداده ظرف یک سال نیز کاری نخواهد کرد عکس/ «قاهان»، منطقه‌ای زیبا در قم مهم‌ترین وظیفه ناجا در انتخابات جمله ای زیبا در اینستاگرام احمد رضا عابد زاده+ اینستاپست حمله به یک دانشگده پلیس در پاکستان ۲۰ کشته و۱۰۰ زخمی برجای گذاشت شجاعت شهید پوراحمدی در حمل سلاح از بین ماموران «ضعف تیم اطلاع‌رسانی دولت» صدای اصلاح‌طلبان و حامیان روحانی را هم در آورد/ شعار «دولت پاسخگو» توخالی از آب درآمد! جزئیات نحوه استفاده از موبایل به جای کارت بانکی پایه همه بیانات رهبری تحول بنیادین در حوزه است صعود تیم فوتبال جوانان ایران به جام‌جهانی/ دو گام تا قهرمانی آسیا عمر البشیر با پادشاه عربستان دیدار کرد