رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: پنج شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۱۴ | کد خبر : 35580
 • نمایندگان پارلمان عراق : «القیاره» را در اختیار آمریکا نگذارید/ العبادی در مورد سفر «اشتون» شفاف‌سازی کند

  به گزارش وعده صادق «عبدالرزاق الحیدری»، عضو کمیته روابط خارجی پارلمان عراق در بغداد با اشاره به احتمال استفاده آمریکا از پایگاه هوایی القیاره برای عملیات آزادسازی موصل یا حمله به داعش در سوریه گفت: موضع آمریکا در قبال نظام دمشق تا به امروز غیر شفاف بوده و استفاده آمریکا از پایگاه القیاره می‌تواند برخی مشکلات در تعامل دولت عراق با همتای سوری خود ایجاد کند.

  وی افزود: از آنجایی که آمریکا از گروه‌های مسلح موسوم به میانه رو در سوریه حمایت می‌کند معیارهای دوگانه‌ای در مبارزه با تروریسم در داخل و خارج عراق دارد.

  الحیدری در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: بین عراق و آمریکا توافقنامه امنیتی وجود دارد اما با وجود ملاحظاتی که در خصوص این توافقنامه وجود دارد و اینکه حمایت‌های آمریکایی‌ها از عراق بر اساس مفاد این توافقنامه در سطح مطلوب نیست، مساله استفاده آمریکا از پایگاه القیاره باید بر اساس توافقنامه مذکور حل شود.

  علت سفر وزیر دفاع آمریکا به بغداد روشن نیست

  در همین راستا «عالیه نصیف» نماینده ائتلاف همپیمانی ملی عراق در بغداد با عجیب خواندن سفر سرزده وزیر دفاع آمریکا به بغداد در زمان کنونی تاکید کرد: فرمانده کل نیروهای مسلح عراق باید در خصوص همه تحرکات امنیتی که در چارچوب ائتلاف بین المللی انجام می‌گیرد، به پارلمان توضیح بدهد.

  وی افزود: نمایندگان تاکنون از دلایل سفر اشتون کارتر به عراق و اینکه وضعیت حضور آمریکا در عراق از این پس چگونه خواهد شد بی‌خبرند و ما در این خصوص اطلاعاتی نداریم.

  نصیف گفت: فرمانده کل نیروهای مسلح باید ملت عراق را در جریان توافقنامه‌های امنیتی را که با طرف‌های بین المللی منعقد می‌کند قرار بدهد و ماهیت این توافقنامه‌ها را برای پارلمان روشن کند تا این پارلمان باشد که قضیه استفاده بیگانگان از پایگاهی نظامی یا حضور نیروهایشان در خاک عراق را رد یا تایید کند.

  هیچ خط قرمزی برای مشارکت بسیج مردمی در آزادسازی مناطق وجود ندارد

  در همین خصوص «سعید الجیاشی»، کارشناس امنیتی عراق  تاکید کرد که آزادسازی پایگاه هوایی القیاره در جنوب غرب موصل مناطق تحت تسلط داعش را زیر  آتشبار مستقیم نیروهای عراقی قرار داد.

  الجیاشی عملیات نظامی جاری در مناطق القیاره و شرقاط را منحصر به فرد توصیف و تاکید کرد: نیروهای امنیتی عراق با همه تشکیلات خود توانستند طی مدتی کوتاه منطقه الحضر و شماری از مناطق اطراف آن را علاوه بر پایگاه القیاره آزاد کرده و به پیشروی‌های بزرگی دست یابند.

  این کارشناس امنیتی گفت: تسلط بر پایگاه القیاره زمینه آزادسازی مناطق اطراف آن را فراهم خواهد کرد و مواضع داعش را در تیررس مستقیم نیروهای عراقی قرار می‌دهد.

  الجیاشی گفت: نیروهای ارتش عراق با آزادسازی پایگاه القیاره توانستند خطوط  امداد داعش بین منطقه الحضر و شرقاط از یک سو و الحضر و بیجی از سوی دیگر را مسدود کند و به دنبال آن استحکامات این گروهک تروریستی در هم شکسته و عناصر آن را در القیاره، الشراق و حتی در حمام العلیل نینوا برآشفته و سردرگم کند.

  کارشناس امنیتی عراق افزود: بر اساس اطلاعات دریافتی عناصر داعش به همراه خانواده‌هایشان به دیگر مناطق  زیر تسلط داعش در نینوا گریخته‌اند و انتظار می‌رود که عملیات آزادسازی موصل به طور مشخص از پایگاه القیاره آغاز شود.

  الجیاشی درباره مشارک بسیج مردمی در عملیات شرقاط و موصل گفت: نیروهای بسیج مردمی یکی از ارکان اصلی نیروهای مسلح عراق هستند که زیر نظر فرمانده کل نیروهای مسلح فعالیت می‌کنند و بنابراین العبادی تنها طرفی است که حضور بسیج مردمی در این نبردها را مشخص می‌کند.

  کارشناس عراقی تاکید کرد:  هیچ خط قرمزی برای مشارکت بسیج مردمی در آزادسازی خاک عراق وجود ندارد بخصوص که این نیروها در عملیات آزادسازی جنوب موصل حضور اساسی داشته اند.

  «اشتون کارتر»، وزیر دفاع امریکا که دوشنبه گذشته برای دیداری غیرمنتظره وارد بغداد شده از اعزام ۵۶۰ نیروی نظامی به عراق خبر داده است.

  کارتر در بغداد اعلام کرد که امریکا قصد دارد این نیروها را به منظور کمک به عراق در راستای مبارزه علیه گروه تروریستی داعش، اعزام کند.

  کارتر گفت برخی از این نیروها در پایگاه هوایی القیاره مستقر خواهند شد و برخی دیگر به نیروهای محلی در زمینه مبارزه با داعش مشاوره خواهند داد تا برنامه بازپس گیری کنترل موصل در سال جاری محقق شود.

  براساس این گزارش، با اعزام این نیروها شمار نظامیان امریکایی در عراق به بیش از ۴ هزار و ۶۰۰ نفر خواهد رسید.

  این سفر در حالی صورت گرفته است که دولت عراق روز شنبه اعلام کرد نیروهای دولتی کنترل پایگاه هوایی القیاره در ۶۰ کیلومتری جنوب موصل، بزرگترین شهر تحت کنترل داعش در عراق، را باز پس گرفته‌اند.

  کارتر پیش از ورود به بغداد گفته بود از پایگاه تازه آزاد شده القیاره می‌توان به عنوان مرکزی به منظور هدایت عملیات بازپس گیری موصل استفاده کرد.

   اهمیت پایگاه نظامی القیاره برای همگان روشن است، سیطره بر این پایگاه به معنای پیشروی به سوی مناطق غربی عراق است. شهر القیاره با موصل مرکز استان نینوا پنجاه کیلومتر فاصله دارد.
  آمریکایی‌ها نیز برای پایگاه نظامی القیاره اهمیت قائل هستند و مسئولان این کشور در گفت‌وگو با مقامات عراقی به این مسئله اشاره کرده‌اند که ممکن است واشنگتن از این پایگاه به عنوان نقطه آغاز عملیات خود به سوی موصل استفاده کند.
  همچنین این پایگاه می‌تواند خدمات لجستیکی در اختیار بالگردهای آمریکایی قرار دهد.

  قبل از این که نیروهای عراقی بر پایگاه القیاره سیطره یابند، گردانی از داعش موسوم به صارم البطار حضور داشت. بیشتر اعضای این گردان از اتباع شمال آفریقا و منطقه خلیج (فارس) بودند، اعضای بازداشت شده داعش در این منطقه تأکید کردند فرمانده نظامی این منطقه به سوی منطقه حمام علی عقب نشینی کرده است.

   

   

  فارس

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها : , , , , , ,
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار