رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: پنج شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۱۲ | کد خبر : 35792
 • طی بیانیه‌ای به مناسبت اولین سالگرد برجام

  مونیز: برجام مسیر ایران به سمت سلاح هسته ای را مسدود کرده است

  به گزارش وعده صادق به نقل از پایگاه اینترنتی وزارت انرژی آمریکا، “ارنست مونیز” وزیر انرژی آمریکا در بیانیه ای به مناسبت اولین سالگرد برجام نوشت: یک سال پیش گروه ۱+۵، اتحادیه اروپا و جمهوری اسلامی ایران به برنامه جامع اقدام مشترک، برجام، دست یافتند؛ توافقی تاریخی که تضمین می کند برنامه هسته ای ایران صلح آمیز است و صلح آمیز باقی خواهد ماند و در صورتی که برنامه ایران خلاف این امر را نشان دهد جامعه بین الملل زمان کافی برای پاسخگویی را خواهد داشت.

  بعد از سالها مذاکره و ماهها تدارکات برای اجرای برجام، آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید کرد که ایران اقدامات لازم برای رسیدن به روز اجرا را تکمیل کرده است. امروز روشن و آشکار است که برجام مسیر ایران به سمت سلاح هسته ای را مسدود کرده است. سال گذشته در این زمان ایران حدود ۱۹هزار سانتریفیوژ نصب شده و ذخیره ای معادل بیش از ۱۲ هزار هگزافلورید اورانیوم داشت که مقداری از آن تا حدود ۲۰ درصد غنی شده بود و این توانایی را به ایران می داد تا در مدت دو یا سه ماه اورانیوم تسلیحاتی لازم برای ساخت یک بمب را تولید کند. در نتیجه این توافق، ایران دو سوم از سانتریفیوژها و زیرساختهای مرتبط با آن را کنار گذاشته است.

  این کشور برای ذخیره اورانیوم محدودیت دارد و نمی تواند بیش از سیصد کیلوگرم هگزافلورید اورانیوم با درجه غنای بیش از ۳/۶۷ درصد ذخیره کند. این محدودیتها مسیر ایران برای دستیابی به بمب از طریق اورانیوم را مسدود می کند. از سال گذشته زمانی که تولید پلوتونیوم تسلیحاتی در رآکتور تحقیقاتی آب سنگین اراک متوقف شد، ایران هسته رآکتور اراک را غیر فعال و آن را با سیمان پر کرد که این اقدام منبع احتمالی برای تولید پلوتونیوم تسلیحاتی را از بین می برد و مسیر ایران برای دستیابی به بمب از طریق پلوتونیوم را مسدود می کند.

  در نتیجه برجام یک گروه کاری بین المللی که آمریکا و چین ریاست مشترک آن را بر عهده دارند تشکیل شد که کار آنها اطمینان یافتن از این است که این رآکتور جهت فعالیت های تحقیقاتی هسته ای صلح آمیز و تولید رادیوایزوتوپ برای مصارف پزشکی و صنعتی بازطراحی خواهد شد. در سال گذشته آژانس بین المللی انرژی اتمی توانست دسترسی بی سابقه ای به تاسیسات هسته ای ایران و زنجیره تدارکاتی (هسته ای) داشته باشد و این آژانس اکنون می تواند از فن آوری های پادمانی به روز برای نظارت و راستی آزمایی استفاده کند تا بتواند مسیرهای مخفیانه احتمالی برای دستیابی به سلاح هسته ای را مسدود کند. بخش های تشکیل دهنده برجام زمان فرار هسته ای ایران را از دو تا سه ماه، قبل از توافق به حداقل یک سال افزایش می دهد.

  برنامه جامع اقدام مشترک با تحلیل های فنی دقیق توسط کارشناسان در مراکز فرماندهی وزارت انرژی آمریکا شامل هفت آزمایشگاه ملی و دو سایت هسته ای این وزارتخانه شکل گرفت و این کارشناسان همچنان به ایفای نقش مهم خود ادامه می دهند در حالی که اجرای این توافق ادامه دارد. برجام با نتایج واقعی و ملموس امنیت جهانی را ارتقا داده است و به این کار برای سالهای آتی ادامه خواهد داد.

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها : , , , , , ,
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار