کد خبر : 36210
تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۸
284 مشترک

دوومیدانی ایران در انتظار تکرار مدال حدادی

دوومیدانی ایران در المپیک ۲۰۱۶ ریو به اندازه المپیک لندن نماینده دارد و تکرار نتایج دوره گذاشته، ایده‌آل‌ترین اتفاق ممکن برای این رشته خواهد بود.

به گزارش وعده صادق ،دوومیدانی دومین رشته‌ انفرادی ورزش ایران است که پس از کشتی، بیشترین نماینده را در المپیک ۲۰۱۶ ریو خواهد داشت.

حضور ۱۰ دونده شامل ۹ مرد و یک زن همان تعدادی است که در دوره گذشته در المپیک ۲۰۱۲ لندن نیز رقم خورده بود و حالا رشته تحت ریاست مجید کیهانی با همان تعداد ورزشکار، راهی ریودوژانیرو خواهد شد.

باز هم همه نگاه‌ها در دوومیدانی المپیک ایران به احسان حدادی دوخته شده است، ورزشکاری که در لندن تنها مدال تاریخ این رشته کشورمان را کسب کرد و به مدال نقره رسید.

حدادی که این روزها در آلمان به‌سر می‌برد تا با آمادگی کاملی راهی ریو شود، با مصدومیت نیز دست و پنجه نرم می‌کند. همه امیدوارند با رفع مصدومیت، حدادی یکی از مدال‌آوران کاروان ایران باشد؛ نکته‌ای که حتی مسئولان ورزش کشور نیز به دنبال آن هستند و حتی کیومرث هاشمی، رئیس کمیته ملی المپیک، دوومیدانی را با اتکا به حدادی در زمره رشته‌های امیدوار به کسب مدال در المپیک ۲۰۱۶ معرفی کرده است.

۳۴ دونده در ۱۴ دوره حضور
دوومیدانی ایران در ۱۳ دوره از بازی‌های المپیک و با ۳۴ دونده شرکت کرده که حاصل آن فقط یک مدال نقره بوده است.

علی باغبان‌باشی، نجم الدین فارابی، روح الله رحمانی، اکبر باباخانلو، وهاب شاهخوره، حسین غفوری‌زاده، ابراهیم یزدان‌پناه، جلال کشمیری، سیمین صفامهر، نازلی بیات ماکو، ژولیت گئورگیان، فرهاد نواب، ایوب بوداغی، رضا انتظاری، تیمور غیاثی، حسین ربی، سلمان حسام، ناصر باباپور، حمید سجادی، حسین شایان، مهدی جلودارزاده، سجادی مرادی، عباس صمیمی، احسان مهاجر شجاعی، امین نیکفر، احسان حدادی، هادی سپهرزاد، روح الله عسگری، رضا قاسمی، سجاد هاشمی، محمد ارزنده، کاوه موسوی، ابراهیم رحیمیان و لیلا رجبی، ۳۴ نماینده ایران در دوره‌های قبلی المپیک بودند.

حالا باید به لیست دونده‌های المپیکی ایران حسن تفتیان، محمدجعفر مرادی، حمیدرضا زورآوند، محمود صمیمی و پژمان قلعه‌نویی را هم اضافه کرد که قرار است در ۲۰۱۶ ریو حضور داشته باشند.

باغبان‌باشی اولین، مرادی  باسابقه‌ترین
علی باغبان‌باشی اولین دونده تاریخ ایران است که حضور در المپیک را تجربه کرد. او در المپیک ۱۹۵۲ هلسینکی در فنلاند حضور داشت و در ۳ هزار متر به مقام هفدهم و در ۵ هزار متر به مقام سی‌وششم دست یافت.

در بین دونده‌های کشورمان نیز سجادی مرادی با حضور در المپیک‌های ۲۰۰۴، ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲ باسابقه‌ترین است و باغبان‌باشی، کشمیری، صفامهر، غیاثی، سجادی، صمیمی، نیکفر و حدادی با ۲ بار حضور در رده بعدی هستند. البته حدادی با شرکت در مسابقات پرتاب دیسک المپیک ۲۰۱۶، این عنوان را با مرادی در اختیار خواهد گرفت.

۴ بانوی ایرانی در بین شرکت کنندگان
نازلی بیات ماکو، سیمین صفامهر، ژولیت گئورگیان و لیلا رجبی، بانوانی هستند که در تاریخ دوومیدانی ایران توانسته‌اند در المپیک شرکت کنند.

سهمیه‌ها چگونه کسب شد؟
همان‌طور که گفته شد، دوومیدانی ایران با ۱۰ ورزشکار راهی المپیک ۲۰۱۶ ریو می‌شود.

در زیر به مکان و زمان کسب این سهمیه‌ها اشاره می‌شود:
۱- لیلا رجبی – پرتاب وزنه جام کازانف – ۳ مرداد ۱۳۹۴ با رکورد ۱۸٫۰۴ متر
۲- رضا قاسمی – دوی ۱۰۰ متر جام کازانف – ۳ مرداد ۱۳۹۴ با رکورد ۱۰٫۱۴ متر
۳- حسن تفتیان – فینال دوی ۱۰۰ متر جام کازانف – ۳ مرداد ۱۳۹۴ با رکورد ۱۰٫۱۰
۴- احسان حدادی – با تعدیل رکورد ورودی المپیک در روز ۲۱ آذر ۱۳۹۴، با رکورد ۶۵٫۲۲ در مسابقات لوکزامبورگ سهمیه گرفت.
۵- محمدجعفر مرادی – با تعدیل رکورد ورودی المپیک در روز ۲۱ آذر ۱۳۹۴، با رکورد ۲:۱۷:۴۱ ساعت در دوی ماراتن سهمیه گرفت.
۶- حمیدرضا زورآوند – پیاده‌روی ۲۰ کیلومتر مسابقات قهرمانی آسیا – اول فروردین ۱۳۹۵
۷- محمود صمیمی – پرتاب وزنه مسابقات زومباتلی مجارستان – ۲۸ فروردین با رکورد ۶۵ متر
۸- محمد ارزنده – پرش طول جام کازانف – ۶ تیر ۱۳۹۵ با رکورد ۸٫۱۶ متر
۹- کاوه موسوی – پرتاب چکش مسابقات بلاروس – ۲۰ تیر ۱۳۹۵ با رکورد ۷۷٫۴۰ متر
۱۰- پژمان قلعه‌نویی – پرتاب چکش مسابقات بلاروس – ۲۰ تیر ۱۳۹۵ با رکورد ۷۷٫۱۸ متر

حدادی، امید اصلی کسب مدال و دور از شرایط آرمانی
پس از قهرمانی در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۴ اینچئون، احسان حدادی بدون آنکه مربی داشته باشد، تلاش اصلی خود را برای کسب مدال المپیک آغاز کرد. این ورزشکار با آنکه برند اصلی دوومیدانی ایران محسوب می‌شود، اما چندان مورد توجه قرار نگرفت و با مشکلاتی که برایش ایجاد شد، باعث دوری‌اش از شرایط یک ورزشکار المپیکی شد.

روز ۶ آبان ۹۴ «کیم بوخونسوف» ۸۴ ساله به ایران آمد؛ همان مربی‌ای که برای المپیک ۲۰۱۲ هم به حدادی کمک می‌کرد. حضور بوخونسف در ایران در واقع آغاز رسمی تمرینات حدادی برای المپیک ریو بود.

حدادی آذر ماه به اردوی کیش رفت و از آن زمان تاکنون نیز اردوهایی تقریبا بلند مدت را در کشورهای آفریقای جنوبی، روسیه و آلمان داشته است.
پرتابگر دیسک المپیکی کشورمان در ماه‌های اخیر در چند تورنمنت نیز شرکت کرده است. او خرداد ماه در تورنمنت اشتوتگارت با رکورد ۶۴٫۶۵ متر قهرمان شد، تیر ماه در مسابقات لوکزامبورگ با ۶۲٫۳۲ متر در رده نخست ایستاد، در مسابقات بیلبائو با ۶۲٫۸۵ متر به عنوان چهارمی رسید و در مسابقات لهستان نیز که چند روز قبل برگزار شد، با ۶۳٫۶۱ متر به عنوان چهارمی بسنده کرد.

نکته نگران کننده در خصوص حدادی رکوردهای او است، رکوردهایی که هیچ‌کدام با ۶۵ متر نیز نرسیده‌اند. البته مسئولان فدراسیون و خودش آسیب دیدگی را دلیل این مسئله می‌دانند، اما به هر حال حدادی همچنان امید اول مدال‌آوری دوومیدانی ایران است.

لیلا رجبی، از هشدار برای خداحافظی تا تمرین در تهران
پرتابگر وزنه بلاروسی‌الاصل ایران به انتظار نیم قرنی بانوان ایرانی برای حضور در دوومیدانی المپیک پایان داد و حالا قرار است برای دومین بار پیاپی در این بازی‌ها شرکت کند.

رجبی که اولین سهمیه دوومیدانی کشورمان را کسب کرد، نتوانست به اردوی خارج از کشور برود و بر همین اساس نیز تمرینات را در تهران پیگیری می‌کند.

پاییز سال ۹۴ دوران خوبی برای رجبی نبود. او از بی‌توجهی‌ها گلایه داشت و حتی این هشدار را داد که به المپیک نمی‌رود اما به هر صورت کارش را دوباره استارت زد.

رجبی در تاریخ ۳۱ مرداد ۹۴ در مسابقات جهانی شرکت کرد و با رکورد ۱۷٫۰۴ متر نهم شد و از راهیابی به فینال باز ماند. او دقیقاً یک ماه بعد در آخرین مرحله لیگ دوومیدانی بانوان با رکورد ۱۵٫۰۲ اول شد، هر چند که رکوردش هرگز قابل قبول نبود. بانوی پرتابگر وزنه کشورمان اول بهمن ۹۴ در مسابقات داخل سالن قهرمانی کشور با رکورد ۱۶٫۴۴ قهرمان شد و ۳۰ بهمن در رقابت‌های داخل سالن قهرمانی آسیا با رکورد ۱۶٫۰۲ متر در رده چهارم ایستاد. آخرین تورنمنتی که رجبی شرکت کرده، به ۵ تیر ماه در جام کازانف بازمی‌گردد که با رکورد ۱۷٫۴۰ قهرمان شد.

تفتیان، رقیب ایرانی برای سریع‌ترین‌های دنیا
حسن تفتیان نیز جزو نخستین نفراتی بود که سهمیه گرفت. او که تمریناتش را در طول یک سال گذشته در تهران و مجارستان سپری کرده، در تورنمنت مختلف به میدان رفته که اسامی و رکوردهای ثبت شده به شرح زیر است:

* ۱۸ مرداد، لیگ دوومیدانی، ۱۰٫۲۳ ثانیه، اول
* ۳۱ مرداد، مسابقات قهرمانی جهان، در گروهی که جاستین گاتلین حضور داشت، ۱۰٫۱۰ ثانیه چهارم شد و به نیمه نهایی رفت.
* اول شهریور، مسابقات قهرمانی جهانی، با ۱۰٫۲۰ ثانیه در نیمه نهایی هفتم شد و فینال نرفت.
* ۱۴ مهر، رقابت‌های ارتش‌های جهان، عنوان چهارم
* ۳۰ بهمن، دوی ۶۰ متر داخل سالن قهرمانی آسیا، کسب عنوان قهرمانی
* ۱۳ اردیبهشت ۹۵، مسابقات آغاز فصل کشور، ۱۰٫۲۳ ثانیه، مقام نخست
* یک خرداد، مسابقات ورلد چلنج در جمهوری چک، ۱۰٫۲۵ ثانیه، مقام سوم
* ۲ خرداد، مسابقات ورلد چلنج در هلند، ۱۰٫۳۷ ثانیه، دهم
* ۴ تیر، ورلد چلنج در اسپانیا، ۱۰٫۰۴، عنوان قهرمانی و شکستن رکورد ایران
* ۶ تیر، مسابقات دوی ۲۰۰ متر بیلبائو، ۲۱٫۰۸ ثانیه و ناکامی در کسب سهمیه المپیک

قاسمی، تلاش برای ثبت بهترین رکورد
حضور یک نماینده دیگر در دوی ۱۰۰ المپیک، بدون شک اتفاق خوبی برای دوومیدانی ایران در المپیک ۲۰۱۶ ریو است، اتفاقی که به لطف کسب سهمیه توسط رضا قاسمی رقم خورد.

قاسمی همچون تفتیان و رجبی در جام کازانف المپیکی شد، اردوهایش را در کیش، تهران، اصفهان و آلمان برگزار کرده است.

رکوردهای اخیر این دونده که سال گذشته تجربه دویدن کنار اوسین بولت را نیز دارد، در زیر آمده است:

* ۳۱ مرداد ۹۴، مسابقات قهرمانی جهان، ۱۰٫۲۵ ثانیه، عنوان ششمی و ناکامی در صعود به نیمه نهایی
* ۱۴ مهر، مسابقات ارتش‌های جهان، ۱۰٫۱۸ ثانیه، مدال نقره
* یک بهمن، دوی ۶۰ متر داخل سالن قهرمانی کشور، ۶٫۶۴ ثانیه، مقام اول
* ۳۰ بهمن، دوی ۶۰ متر داخل سالن قهرمانی آسیا، مدال نقره
* ۱۳ اردیبهشت ۹۵، مسابقات آغاز فصل، ۱۰٫۳۲ ثانیه، مدال نقره
* ۹ خرداد، مسابقات نشنال میتینگ آلمان، ۱۰٫۲۸ ثانیه، مقام قهرمانی

به گزارش تسنیم، تلخ‌ترین اتفاقات چند ماه اخیر در دوومیدانی ایران مربوط به حاشیه‌ها می‌شود؛ حاشیه‌هایی که گاهی از سوی مسئولان فدراسیون و گاهی از سوی ورزشکاران به وجود آمده است. به نظر می‌رسد فدراسیون باید از این اتفاقات درست عبرت بگیرد و از آنها در راستای موفقیت در آینده استفاده کند. بدون شک چشم امید فدراسیون دوومیدانی به موفقیت حدادی است و شاید اگر این ورزشکار که سرمایه گذاری زیادی نیز روی او شده، نتواند موفق ظاهر شود، باید منتظر انتقادات شدید علیه فدراسیون و مسئولانش باشیم.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

    Sorry, no posts matched your criteria.

تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب