رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۴ | کد خبر : 36228
 • مخالفت مصر با صدور بیانیه شورای امنیت درباره کودتا در ترکیه

  به گزارش وعده صادق، حکومت فعلی مصر به ریاست جمهوری ژنرال «عبدالفتاح السیسی» که برخی معتقدند او خودش با نوعی کودتا علیه «محمد مرسی» رئیس جمهور برکنار شده مصر در سال ۲۰۱۳ روی کار آمده، در صدور بیانیه‌ای برای محکوم کردن کودتای نافرجام ترکیه از سوی شورای امنیت کارشکنی کرد.

  خبرگزاری «ایتارتاس»، گزارش داد شورای امنیت در صدور بیانیه‌ای در محکومیت کودتای ناکام روز جمعه گذشته در ترکیه نا موفق بود زیرا مصر به برخی جملات این بیانیه اعتراض داشته است.

  مصر که تا پایان سال ۲۰۱۶ (سال جاری میلادی) عضو غیر دائم شورای امنیت است به درج جمله «دعوت از همه طرف‌ها در ترکیه برای احترام به دولت منتخب و قانونی این کشور» اعتراض داشته و خواسته جمله «احترام به اصول دموکراتیک و حاکمیت قانون اساسی» جایگزین آن شود.

  در همین راستا وزارت خارجه مصر با صدور بیانیه‌ای اتهام‌های وارد شده به این کشور درباره کارشکنی در صدور بیانیه‌ای از سوی شورای امنیت در خصوص تحولات ترکیه را رد کرد.

  یک منبع در وزارت خارجه مصر تأکید کرد که اعتراض دیگران به پیشنهاد مصر غیر طبیعی است زیرا قاهره خواستار ایجاد تعدیل ناچیزی در متن بیانیه شده بود و این تعدیل به اصل مفهوم بیانیه آسیبی وارد نمی‌کرد.

  در سال ۲۰۱۳ و در سالروز تحلیف مرسی، اعتراض‌های خیابانی تحت حمایت برخی چهره‌های سیاسی از جمله «محمد البرادعی» مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ارتش مصر قرار گرفت.

  در نهایت ارتش با به دست گرفتن زمام قدرت علیه مرسی کودتا کرد؛ این اقدام در مصر از سوی بسیاری از کشورهای منطقه و جهان مورد انتقاد قرار گرفت.

  ترکیه یکی از اولین کشورهایی بود که با این اقدام در مصر مخالفت کرد و در پی اعتراض‌های تند آنکارا به برکناری و بازداشت مرسی، روابط قاهره و ترکیه تیره و تار شد.

  اتحادیه آفریقا بعد از این اقدام عضویت مصر را در اتحادیه آفریقا به حالت تعلیق در آورد، سازمان ملل، آلمان و آمریکا نسبت به کودتای السیسی ابراز نگرانی کرده بودند.

   

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها : , , , ,
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار