• تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۴۱ | کد خبر : 36310
 • اردوغان ترکیه

  برای چند ساعت اوضاع واقعا جدی شد.قوانین منع آمد و شد ، جنگنده ها، هلیکوپتر ها ، تصرف سازمان ها و تلویزیون صدای شدید انفجار و شلیک ها.

  وعده صادق / برای چند ساعت اوضاع واقعا جدی شد.قوانین منع آمد و شد ، جنگنده ها، هلیکوپتر ها ، تصرف سازمان ها و تلویزیون صدای شدید انفجار و شلیک ها.

  سپس اردوغان در یک شبکه خصوصی ظاهر می شود . او طی یکی از حرکت های شاخص پوپولیستی اش ، مردم را به حضور در خیابان ها و فرودگاه اتاترک استامبول فرامی خواند.

  در آخر هم رئیس جمهور آمریکا ، صدر اعظم آلمان ، دبیر کل ناتو و حتی سه حزب مخالف دولت برای عملیات نجات از راه می رسند و می گویند: باید به دولت منتخب و دموکراتیک ترکیه احترام گذاشته شود.

  با وجود شکست کودتا و دستگیری کودتاچیان، رئیس جمهوری ترکیه از مردم درخواست کرده که همچنان در خیابان ها حضور داشته باشند .برخی بر این عقیده اند که این اقدام به منظور جلو گیری از پس لرزه های سیاسی ای است که ممکن است در پس این بحران اتفاق بیفتد.

  کودتای روز جمعه در ترکیه دارای زوایای پنهان زیادی ست و به همین دلیل فعلا نمی‌شود تحلیل درستی از این واقعه ارائه داد و آنچه اکنون از کارشناسان ارائه می‌شود استنتاج است نه تحلیل.

  به طور مثال مشخص نیست چرا بر خلاف تمام کودتاها، قبل از دستگیری حتی یکی از سران مملکتی بطور رسمی اعلام کودتا شده است؟ مشخص نیست چرا نیروهای پلیس ابتدا صحنه را ترک کرده و دوباره بازگشتند و دقیقا چه اتفاقی رخ داد که پلیس توانست ابتکار عمل را در مقابل ارتش به دست گیرد، آن هم در شرایطی که اصولا در کشورهای خاورمیانه تفاوت آشکاری میان میزان قدرت ارتش و پلیس وجود داشته و پلیس عملا توانایی مقابله با ارتش را ندارد.

  اما چرا این کودتا به سرانجام نرسید؟

  کارشناسان معتقد اند اینکه در میان گروه‌های نقش آفرین در سیاست ترکیه اختلاف وجود دارد، امری بود مشخص اما این کودتا نشان داد علاوه بر اختلاف میان جناح ها و احزاب، در میان تصمیم گیرندگان جناح ها نیز اختلافات شدیدی وجود دارد. بطور مثال ارتش ترکیه در هنگام کودتا عملا به سه قسمت تقسیم شد، عده‌ای هوادار کودتا، عده‌ای هوادار اردوغان و عده‌ای نظاره گر ماجرا و باید منتظر بود و دید که این اختلافات بار دیگر در کجا بر سرنوشت ترکیه اثر گذار خواهد بود.

   

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  نام:

     

 • برچسب ها :
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  حضور پررنگ تقلبی‌ها در بازار پوشاک/کسب سود کلان از اجناس بی‌کیفیت بیکاری، معضل بزرگ کشور/ نمی‌توانیم پاسخگوی متقاضیان کار باشیم عکس/ رونمایی از شاسی بلند جدید پژو برندگان این مسابقه به کام مرگ می روند +تصاویر سخنان روحانی در همایش روز ملی روستا و عشایر رواج پدیده چند شغلی در کشور/ حداقل حقوق با تورم رشد نکرد از گلایه یک رفیق سابق از نالوطی‌گری روحانی تا تدبیری برای حرف آخری غیر از پول و قدرت برای انتخابات در راه خدمت گاهی نیاز به تثبیت و گاهی نیز تغییر مدیر است درخواست چهره های شناخته شده کشور برای اعزام به سوریه/ معرفی مداحان متقاضی به نیروی قدس سپاه بارش باران در جاده های شمالی و اردبیل آغاز طرح پیشگیری از تنبلی چشم ، زنجان سیاهی لشکر های «زوری» در سفر انتخاباتی روحانی! مقصد:خمین عکس/ بازداشت داعشی‌ها در موصل اگر با این ساعت خواب بمانید ۱۰۰ دلار از دست می دهید+ عکس از بلایی که فانی سر آموزش و پرورش آورد تا بلایی که سر فانی آوردند! مهمترین رویدادهای خبری ایرنا از شامگاه جمعه تا صبح شنبه فیلم/ آمریکا خبر دارد که اسرائیل چند کلاهک هسته ای دارد پیامدهای ازسرگیری روابط سوریه و مصر دولت به دنبال تغیرات وزرای ناکارآمد نیست بلکه پیگیر تغییر در نقاط رای ساز است/ مسئولان باید پاسخگوی فساد صندوق ذخیره فرهنگیان باشند ایران خواستار پاسخگویی آمران و عاملان بمباران مردم بی‌گناه کرکوک شد