• تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۴۵ | کد خبر : 36481
 • به گزارش وعده صادق ؛“رابرت فیسک”، ضمن تحمیل مسئولیت کودتا بر اردوغان، در روزنامه “ایندیپندنت” نوشت: «او بسیار دیر فهیمد بهای رفتارهایش چیست».
  فیسک افزود: «ارتش ترکیه هرگز مطیع باقی نخواهد ماند؛ آن هم در حالی که اردوغان همسایگانش را به دشمن و کشورش را به مضحکه تبدیل کرده است.»
  فیسک تاکید کرد اشتباه است اگر تصور کنیم کودتای ارتش ترکیه – که اکنون سرکوب شده – مساله‌ای گذرا بوده است و ارتش ترکیه از این به بعد مطیع اردوغان خواهد بود.
  فیسک این کودتا را که بیش از ۲۵۰ کشته و ۶۰۰۰ بازداشتی به دنبال داشته است، نشانه ای از فروپاشی نهادهای دولتی ترکیه دانست.
  فیسک با اشاره به واکنش واشنگتن به کودتا که گفته بود «ترک‌ها باید از دولت منتتخب و دموکراتیک خود حمایت کنند»، نوشت:‌ «هضم این “دموکراسی” سخت است. کار زمانی سخت‌تر می‌شود که به یاد آوریم در زمان سقوط  دولت “منتخب و دموکراتیک” محمد مرسی در مصر، واشنگتن از مردم مصر نخواست که از مرسی حمایت کنند و فورا از کودتای نظامی السیسی که بسیار خونین ‌تر از کودتای ناکام در ترکیه بود، حمایت کرد».
  فیسک افرود: «اگر ارتش ترکیه هم موفق می‌ شد، مطمئن باشید که با اردوغان هم همانند مرسی برخورد می ‌شد.»
  رابرت فیسک معتقد است که نشانه‌های هشدارآمیز برای اردوغان و غرب زمانی مشهود می‌شود که تجربه پاکستان را یادآوری کنند. فیسک نوشت: «آمریکایی‌ ها به صورت شرم ‌آوری از پاکستان برای ارسال موشک، سلاح و پول نقد برای “مجاهدینی” که در افغانستان با روس‌ ها می‌ جنگیدند، استفاده ‌کرد. زمانی که آنکارا هم همان نقش را برای آمریکا در سوریه ایفا کرد و سلاح برای شورشیان فرستاد، سرویس اطلاعاتی فاسد آن با افراط گرایان همکاری کرد و با دولت سوریه جنگید، ترکیه هم درست مثل پاکستان دستخوش بمبگذاری و نفوذ افراط گرایان شد. افزون بر این، ترکیه جنگی را علیه کردها در جنوب شرق کشورش به راه انداخته و اکنون بخش‌هایی از دیاربکر مانند حمص و حلب ویران شده است.»
  به گفته فیسک، اردوغان بسیار دیر متوجه بهای رفتارها و بلندپروازی های منطقه ایش شد. او افزود: «اینکه از پوتین عذرخواهی کنید و روابط با بنیامین نتانیاهو را از سر بگیرید، یک مساله است اما زمانی که شما دیگر نتوانید به ارتش خود اطمینان کنید، مسائل بسیار جدی‌تری مطرح می شود».

  فیسک معتقد است که گرچه اردوغان بیش از شش هزار تن را بازداشت کرده اما چندین هزار افسر ارتش ترکیه هستند که باور دارند او در حال ویران کردن کشورشان است./ العالم

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  نام:

     

 • برچسب ها :
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  در بررسی وزرای پیشنهادی فتنه خط قرمز مجلس است/ توقع مردم تغییر در حوزه اقتصادی بود برجام، فضای مساعدی برای ترمیم زخم کهنه اقتصاد سلامت و آموزش پزشکی فراهم کرد وابستگان نظامی ایران با آرمان‌های بنیانگذار انقلاب تجدید میثاق کردند فکر می کند از آسمان افتاده/ می خواهد قهرمان ملی باشد نمایشگاه صنعتی ایران ، روسیه و ارمنستان عکس/ تاب دست ساز بارش برف سنگین در اردبیل آیفون شما در خطر است؛ هرچه سریع تر به ۱۰٫۱ آپدیت کنید بانک مرکزی: نرخ بانکی ۱۲ ارز افزایش و ۲۰ واحد پولی دیگر کاهش یافت آمریکا در زمان حکومت اوباما جنگ سرد جدیدی علیه روسیه بپا کرد اقتصاد مقاومتی با سفارش و توصیه محقق نمی‎شود/ گریه‎های استاد برای وجود ربا در سیستم بانکی اظهار نظر «عارف» درباره رای اعتماد به وزرای پیشنهادی دولت عارف :خبر کناره‌گیری من از ریاست شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان «بی‌ربط» است مخالفت با وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش به علت همکاری‌اش با فتنه ۸۸ به‌جای خود باقی است آخوندی: لایروبی اروند امسال آغاز می شود/ تلاش برای افزایش ظرفیت ریلی خوزستان شرایط مطلوب امنیتی در ابعاد داخلی و مرزهای کشور/رعایت اخلاق اسلامی و حفظ حدود شرعی در اظهار نظرها داعش ۲۳۲ غیرنظامی را در جنوب موصل اعدام کرد دیکتاتوری همه جا بد است اما در دانشگاه بدتر/ رؤسای دانشگاه‌ها خودشان را قیوم دانشجویان ندانند تصاویر/صفحه نخست روزنامه‌های پنجشنبه ششم آبان فوت یک زن به دلیل استفاده نادرست از بالابر در بندرعباس