رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۵۶ | کد خبر : 36799
 • «انسداد سیاسی» تنها نتیجه اقدامات سرکوب‌گرانه رژیم آل خلیفه

  وعده صادق / رژیم آل خلیفه در ادامه اقدامات سرکوب گرانه خود علیه مردم بحرین، به اتهامات واهی جمعیت اسلامی وفاق را منحل و دارایی‌های آن را مصادره کرد. این اقدام گام دیگری به سوی تکمیل فرایند «انسداد سیاسی» در این کشور است.
  الوفاق با نام کامل «جمعیت اسلامی وفاق ملی» در سال ۲۰۰۱ توسط شیعیان بحرین تأسیس شد. این جمعیت همچنین در سال ۲۰۱۰ توانست تمام ۱۸ کرسی مجلس بحرین که به شیعیان اختصاص داده شده بود را به دست آورد. اما دیروز با صدور حکمی از سوی دادگاهی در بحرین منحل اعلام شد.
  رژیم آل خلیفه، ادعا کرد این مهم‌ترین گروه مخالفان شیعه در بحرین اصل احترام به حاکمیت قانون را نقض و زمینه و بستر را برای تروریسم، تندروی و خشونت فراهم کرده است.
  به دنبال حکم دادگاه در خصوص ممنوعیت فعالیت جمعیت الوفاق نیروهای امنیتی رژیم بحرین بلافاصله دست بکار شدند و به دفاتر الوفاق یورش بردند و آنرا تعطیل کردند.
  شایان ذکر است که وزارت دادگستری بحرین پیشتر در ۲۵ خرداد امسال فعالیت الوفاق را به حالت تعلیق درآورده بود. رژیم بحرین در یک رشته اقدامات سرکوبگرانه طی ماه‌های اخیر همچنین مجازات حبسِ شیخ علی سلمان، دبیر کل الوفاق را به دو برابر افزایش داد. وزارت کشور بحرین نیز در ۲۰ ژوئن (۳۱ خرداد) حکم به سلب تابعیت شیخ عیسی قاسم، رهبر شیعیان معارض بحرینی داد.
  این اقدام غیرقانونی آل خلیفه درحالی است که سازمان عفو بین الملل روز قبل از صدور رأی دادگاه  در گزارش سالانه خود تاکید کرد: “نظام بحرین به محدود کردن آزادی بیان در این کشور ادامه می دهد و شکنجه و محاکمه های ظالمانه مخالفان سیاسی در بحرین متوقف نشده است.”
  عفو بین الملل همچنین به سلب تابعیت دویست و هشت شهروند بحرینی از جمله نه نوجوان این کشور اشاره کرد و در ادامه گزارش، شکنجه روشمند در زندان های نظام بحرین برای گرفتن اعتراف از افراد و محاکمه کردن آنان بر اساس این اعترافات را محکوم کرد. این سازمان همچنین به عادلانه، سالم و شفاف نبودن محاکمه ها در دادگاه های بحرین نیز پرداخت.
  در این میان آنچه قابل توجه است اینکه قطعا این اقدامات سرکوب‌گرانه با حمایت آمریکا صورت می‌گیرد زیرا مهمترین پایگاه نظامی آمریکا در خلیج فارسی در این کشور وجود دارد، پایگاهی که ناوگان پنجم آمریکا در آن مستقر است و از طریق آن کاخ سفید سعی می‌کند تهدیدات منطقه خاورمیانه تا خاوردور را  برای منافع آمریکا و متحدان  کنترل کند.
  با این حال دولت آمریکا روز یکشنبه در مورد تصمیم دستگاه قضایی بحرین در انحلال جمعیت الوفاق به شدت ابراز نگرانی کرد. جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه ای  ادعا کرد: تدابیری که اخیرا دولت بحرین «علیه یک گروه مخالف آرام و بدون خشونت اتخاذ کرده است، انسجام و امنیت این کشور را به خطر می‌اندازد و منطقه را نیز با خطر بی ثباتی مواجه می کند.» کری در ادامه خاطر نشان کرد: «این تصمیم نیز همانند اقداماتی نظیر سلب تابعیت آیت الله شیخ عیسی قاسم روحانی شیعی و بازداشت نبیل رجب، فعال حقوق بشر، از جمله تازه ترین اقدامات از مجموعه تدابیر بهت آوری است که بحرین اتخاذ کرده است.»
  رژیم آل خلیفه پس از آغاز قیام مردمی در سال ۲۰۱۱  تا کنون متوسل به سرکوب مخالفان این کشور شده است. رفتار سرکوب گرانه آل خلیفه سبب شده است نظامی سیاسی کشور با پدیده انسداد سیاسی روبرو شود که این خود در آینده اعتراضات را گسترش داده و حتی زمینه را برای خشونت آمیز شدن اعتراضات در این کشور فراهم می‌کند.
  پیش از این، رویه سرکوب در کشور‌های دیگر مانند یمن اجرا شده و نتایج آن یعنی انسداد سیاسی و به خشونت گراییدن اعتراضات و هم اکنون «جنگ داخلی» و «مداخله خارجی» – عربستان- نیز برای همه عیان شده است. بنابراین آل‌خلیفه و متحدان غربی و منطقه‌ای آن باید از آن درس بگیرند و حقوق همه مردم این کشور را به رسمیت بشناسند.

  ——————————–
  بررسی و تحلیل/ مسلم ملکی

  انتهاء پیام / صدا و سیما

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار