رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: یکشنبه ۰۶ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۲:۲۵ | کد خبر : 3706
 • امام جمعه قم: مداحان از بدعت گذاری و غلو پرهیز کنند

  به گزارش وعده صادق به نقل از رسا ، سیدهاشم حسینی­ بوشهری مدیر حوزه­های علمیه کشور امشب در همایش طلایه داران نور و رحمت که در سالن همایش های جامعه مدرسین حوزه علمیه قم برگزار شد، ضمن تبریک سالروز میلاد پیامبر گرامی اسلام(ص) و امام صادق(ع) خاطرنشان کرد: شاعران آیینی و مداحان مجاهدانه در جهت فرهنگ­سازی و نهادینه­سازی فرهنگ دینی و انقلابی تلاش می­کنند.

   

  عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به فرمایشی از امام صادق(ع) اظهار داشت: حمد وسپاس خدای را که در میان مردم کسانی را قرار داد که به سوی ما می آیند و ما را مدح می کنند و برای ما مرثیه می خوانند؛ برگزاری چنین همایش هایی بسیار ارزشمند و در خور تحسین است.

   

  رسالت شاعران و مداحان

  وی با اشاره به نکاتی درباره شاعران تصریح کرد: کار شاعران و مداحان بر روی دو نکته استوار است، یکی از این­که پایه­های دینی و اعتقادی مردم را استوار می­کنند و عواطف مردم را با آل­الله پیوند می­دهند و دیگر آگاه­سازی جامعه نسبت به تکالیف دینی و اجتماعی است که اعتقادات را رشد داده و پیوند مردم را با آل­الله مستحکم کرده و شور و شعور مردم را بالا می­برند.

   

  مدیر حوزه­های علمیه کشور با اشاره به رسالت شاعران و مداحان گفت: اگر هر انسان نقد نشود، دچار این باور خواهد شد که هر کاری می­کنم و هر سخنی که می­گویم درست است؛ در روایات آمده است که قبل از این­که دیگران شما را یادآوری کنند، خود را محاسبه کنید.

   

  شاعر با قدرت تخیل و باور­های اعتقادی بالا می­تواند خلق حماسه کند

  آیت­ الله حسینی­بوشهری افزود: میرزای شیرازی بعد از اینکه با مردم ملاقات می­کرد و مردم نسبت به او ابراز محبت می­کردند و دست او را می­بوسیدند، به صاحب نفسی گفته بود که نکند من دچار غرور شده باشم و از او درخواست کرده بود که او را نصیحت می­کرد؛ بنابراین باید نقدها منصفانه، لازم و اجتناب ناپذیر باشد.

   

  عضو مجلس خبرگان رهبری ضمن بیان واژه شعر در لغت و اصطلاح یادآور شد: شعر در لغت به معنای دانستن دقیق است و در اصطلاح به سخنی گفته می­شود که به صورت موزون ادا شود و شاعر کسی است که خود می­داند و با قدرت تخیل و باور­های اعتقادی بالا می­تواند خلق حماسه کند.

   

  تأثیر شاعری و مداحی نسبت به خواندن کتاب و گوش­کردن سخنرانی

  وی با بیان این­که شعرا باید قدر نعمت شعر گفتن را بدانند، خاطرنشان کرد: ذوق سرودن شعر یک استعداد خدادادی است که شاید خدا به همه کس نداده باشد و شعرا باید قدر این نعمت را بدانند و فرصت بسیار ارزشمندی است که نصیب انسان می­شود؛ گاهی تأثیر یک بیت به اندازه کتابی قطور است و گاهی یک شعر که بیان می­شود، تأثیر بسیار زیادی است.

   

  به گزارش وعده صادق ؛مدیر حوزه ­های علمیه کشور ضمن بیان روایتی از پیامبر اکرم(ص) اظهار داشت: شعر اخلاقی، مناجات و در اشعاری که در رثای اهل بیت(ع) توسط مداحان خوانده می­شود و مردم را به شور در می­آورد، گاهی با هزاران ساعت مطالعه و سخنرانی و غیره به دست نمی­آیند؛ پیامبر گرامی اسلام(ص) می­فرمایند برخی از اقسام شعر حقیقتا حکمت­گونه است.

   

  جایگاه شاعران در روایات

  آیت­ الله حسینی­ بوشهری با اشاره به این که کار شاعران کاری عبادی است، تصریح کرد: علت عبادی­بودن آن، ارزش و اعتبارش است؛ امام رضا(ع) در وصف شاعران می­فرمایند شعر الهی قبل از آنکه بر زبان شاعر جاری شود، روح ­القدس آن را بر قلب او جاری می­کند و این گروه شاعران گاهی آن چنان آثاری از خود به جای می­گذارند که اهل بیت(ع) سفارش می­کنند که این اشعار را به فرزندانتان یاد دهید.

   

  عضو خبرگان رهبری با اشاره به روایتی گفت: امام صادق(ع) می­فرمایند کسی که درباره اهل بیت(ع) یک شعر بگوید خدا در بهشت خانه­ای به او عطا می­کند و آن حضرت در جای دیگر فرمودند کسی که درباره ما یک شعر سروده باشد، یک شعر نسروده، مگر آنکه روح­ القدس آن تأیید کرده است.

   

  شعر شاعران قامت غدیر را استوار نگه داشته است

  وی به جایگاه شعر شاعران اشاره کرد و یادآور شد: در منابع تاریخی که می­نگریم غدیر توسط دشمن تحریف و سانسور شدید شده است، اما آنچه درباره غدیر جلوه می­کند و قامت غدیر را استوار و بر افراشته نگه داشته، شعر شاعران است؛ در رابطه با عاشورا نیز چنین است و اشعاری که درباره عاشورا سروده شده، عاشورا را ماندگارتر کرده است که از جمله آن می توان به ترجیع­بندی محتشم کاشانی اشاره کرد.

   

  مدیر حوزه­های علمیه کشور با بیان نکته ای درباره شعر شاعران خاطرنشان کرد: تضمین پیامبر(ص) تضمینی مشروط است حَسّان با همه اشعاری که درباره غدیر گفت، در آخر کار کم آورد؛ پیامبر اکرم(ص) به حسان فرمودند خدا شما را مورد عنایت قرار دهد تا زمانی که با اشعارت ما را یاری می­کنی؛ بنابراین این جمله پیامبر(ص) حساب شده بود.

   

  مداحی یک هنر مذهبی و کم نظیر است

  آیت­الله حسینی­بوشهری در بیان توصیه هایی به مداحان اظهار داشت: مداحی یک هنر مذهبی و کم نظیر است و با دل­های مردم و احساسات سر و کار دارند و در ماه محرم و صفر فضاهایی که شما تلطیف کردید دشمنی­ها را به دوستی تبدیل کردید و ممکن است این کار از دیگران ساخته نباشد.

   

  عضو خبرگان رهبری افزود: از برکات تشیع، وجود مناسبت­های زیادی است در اختیار داریم و شاعران و مداحان باید دست به دست داده تا این پرچم را نگه دارند.

   

  وی به ویژگی­های مداحان اشاره کرد و با بیان نکاتی در این باره، تصریح کرد: مداح چند ویژگی دارد که در کارش از عنصر صدا و شعر استفاده می­کند و همچنین کار اجرا را در اختیار داشته و با مخاطب سرو کار دارد؛ مداحان بایستی آموزش ببیند؛ بنده سه سال شب­های پنجشنبه و جمعه تمرین منبر داشتم و استادمان اشکالاتمان را تماما می­گفتند و اصلاح می­کردیم.

   

  مدیر حوزه­های علمیه کشور با بیان این­که مداحان و طلاب جدید کمتر تمرین منبر می­کنند، گفت: کم تمرین­ کردن منبر جفای بزرگی به مردم و خودشان است؛ از مداحان پیشکوت استفاده کنید؛ در اجرا، پختگی لازم را پیدا کرده و شعرهای خوب و پر معنا انتخاب کنید و مقتل و منابع معتبر بخوانید و همچنین به شنیده­ها و گفته­ها اکتفا نکنید.

   

  طلبگی و مداحی مسؤولیت است، نه شغل

  آیت­الله حسینی­ بوشهری طلبگی و مداحی را مسؤولیت خواند و یادآور شد: کار روحانیان، مداحان و شاعران شغل نیست، بلکه مسؤولیت است و از عهده این مسؤولیت بر بیایید؛ بر روی اشعار اخلاقی تکیه کرده و اشعار را حفظ کنید و این کم کاری­ها را باید کنار گذاشت.

   

  عضو خبرگان رهبری با بیان اینکه مداحان، شاعران بایستی از غلو پرهیز کنند، خاطرنشان کرد: اهل بیت(ع) در زندگی خود یکی از مبارزاتشان، مبارزه با غلو بود و فرمودند که ما را از مرتبه الهی پایین بیاورید و هر چه خواستید بگویید؛ زیارت جامعه کبیره مصداق خوبی برای این روایت است.

   

  مداح الگویی برای جامعه است

  وی افزود: باید شرایط زمان، مکان، محل زندگی و کار دشمنان را باید مورد دقت قرار داد؛ هیأت­ها و سخنرانان با کس دیگری به جز سیدالشهدا(ع) قرارداد نبندند؛ مداح یک الگویی برای جامعه است و برای مخاطب الگو هستند و باید ظاهر، رفت و آمد، سبک زندگی و نشست و برخواست او باید متفاوت از دیگران باشد.

   

  مدیر حوزه­ های علمیه کشور در ادامه بیان توصیه­هایی به مداحان اظهار داشت: وقت­ شناس باشید و رعایت ادب نسبت به پیشکوتان داشته باشید و بر اساس تعهد دینی رفتار کنید و نسبت به نماز حساس باشد و اگر در مراسمات با وقت نماز برخورد کردید، جلسات را به اتمام برسانید.

   

  مداحان با معارف دینی شور و شعور دینی مردم را بالا ببرند

  آیت­الله حسینی­ بوشهری درباره بدعت­گذاری تصریح کرد: به اسم نوآوری، بدعت­گذاری نکنید و گناهی نابخشودنی است؛ در مداحی از شفاعت سوء استفاده نشود، چرا که پیامبر گرامی اسلام(ص) هم بشیر بودند و هم نذیر و در قرآن خوف و رجا با هم بیان شده است.

   

  عضو خبرگان رهبری درباره بیان سیمای اهل بیت(ع) گفت: سیمای ائمه اطهار(ع) را آنگونه که هستند به مردم معرفی کنید؛ معصومان(ع) دارای دو سیمای ملکوتی و ملکی و زمینی دارند که ضمن اشاره کردن به سیمای ملکوتی اهل بیت(ع)، باید از سیمای ملکی و زمینی ائمه اطهار(ع) الگو برداری شود، که گاهی اشاره نمی­شود.

   

  وی با اشاره به این­که با معارف دینی، شور و شعور دینی مردم را بالا ببرید، یادآورد شد: گاهی می بینیم که نه به بُعد ملکی و نه ملکوتی اشاره می­شود و به قمر بنی هاشم(ع) که می­رسند از چشم و ابرو استفاده می­کنند و رهبر معظم انقلاب فرمودند که چشم و ابرو چه مشکلی از ما برطرف می­کند

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار