رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۱۴ | کد خبر : 37069
 • صدور مجوز برای دودی کردن آسمان

  به گزارش وعده صادق، براساس اسناد رسیده، دولت یازدهم درنظر دارد با تصویب استانداردی تاریخ‌گذشته با عنوان«EEVیورو۵» پای ‌ خودروهای دیزلی آلاینده را به کشور باز کرده است.
  عزم مدیریت شهری برای کاهش دوده

  شهرداری تهران با تکیه بر مطالعات شرکت کنترل کیفیت هوا در شرکت اتوبوسرانی نصب فیلتر دوده(DPF) روی ۲هزار اتوبوس تهران را دنبال می‌کند تا آلایندگی این وسایل به کمترین حد خود برسد و دوده از خروجی اگزوز اتوبوس‌های شهری حذف شود. این فیلتر می‌تواند با حذف دوده، ذرات معلق بسیار ریز، اکسیدهای فلزی خطرناک ناشی از سایش موتور و هیدروکربن‌ها در کاهش آلودگی هوا اثر بسیاری داشته باشد و با شرایط کارکرد و عملکردی در ایران سازگار است.

  بدین‌ترتیب در پی ۳سال مطالبه‌گری فعالان محیط‌زیستی و همکاری شهرداری تهران، هیأت دولت سال گذشته با پیشنهاد سازمان محیط‌زیست خودروسازان را مجاب کرد که واردات هرگونه خودروی دیزلی را با شرط نصب فیلتر دوده انجام دهند.

  اما برخی خودروسازان خارجی که در پی نخستین زمزمه‌های تحریم، برخلاف تعهدات خود کشور را ترک کردند، برای کشور، استانداردهای تاریخ‌گذشته خود را عرضه کرده‌اند و در تلاشند برخی تولیدات خود را با کمک تصویب استانداردEEV در فضای پس از توافق برجام وارد کشور کنند. در این زمینه آنان با وعده واردات بودجه‌های کلان سعی دارند شرایط ورود خودروهای غیراستاندارد خود را به بازار ایران فراهم آورند.

  استاندارد منقضی‌شده

  استانداردEEV هم‌اکنون در اروپا تاریخ گذشته محسوب می‌شود و در محصولات روز اروپا از استاندارد یورو۶ استفاده می‌شود که محصولاتش همه دارای فیلتر دوده هستند. نکته قابل توجه اینکه هم‌اکنون وزارت صنعت پیش‌نویس این استاندارد را آماده تصویب کرده است.

  از سویی این وزارت طی نامه‌ای به‌خودروسازان اعلام کرده که برای تدارک و تأمین اقلام خودروهای فاقد فیلتر دوده می‌توانند اقدام کنند.
  بدین‌ترتیب زمینه تصویب استاندارد تاریخ‌گذشته در هیأت دولت فراهم می‌شود. پیش از این، الزام خودروسازان به نصب فیلتر دوده قرار بود از مهر۹۵ عملی شود اما وزارت صنعت تلاش دارد که استاندارد EEV به سرعت تصویب شود.

  ۵۰ برابر آلودگی هوای بیشتر

  بررسی‌های کارشناسی و علمی مستند نشان می‌دهد که خودروهای دارای استانداردEEV، حدود ۵۰برابر گازهای آلاینده بیشتری نسبت به‌خودروهای دارای فیلتر دوده تولید می‌کنند و ورود این محصولات به بازار ایران می‌تواند موجب آلودگی هوای شدید آسمان شهرها و جاده‌های کشور شود.

  سازمان محیط‌زیست در این راه، خود مبدع نصب فیلتر دوده روی خودروهای دیزلی بوده و در ماه‌های اخیر فشارهای زیادی برای تحقق این مهم تحمل کرده است اما پس از مطرح‌شدن استاندارد تاریخ گذشته جدید، این سازمان هنوز هیچ دفاعی از مصوبه الزام فیلتر دوده نکرده است.
  یکی از نکاتی که طی این مصوبه باید به آن توجه کرد اینکه برخی خودروسازان در واقع در فضای اقتصادی جدید، به بهانه ورود و سرمایه‌گذاری خارجی‌ها روی سلامت مردم معامله می‌کنند.

  دوده خطرناک و فیلتر مؤثر

  از جمله منابع مؤثر در آلودگی هوای آسمان کشور، دود خروجی از اگزوز اتومبیل‌ها و دوده است. ترکیبات دوده‌ای شامل اکسیدهای نیتروژن و گوگرد، هیدروکربن‌های نسوخته و مونواکسیدکربن به‌عنوان گازهای سمی می‌شود. این ذرات می‌توانند عامل بسیاری از بیماری‌های حاد تنفسی قلبی و حتی مرگ مستقیم افراد در اثر استنشاق طولانی‌مدت شوند.

  هم‌اکنون در دنیا برای جلوگیری از انتشار این ذرات از فیلتر دوده استفاده می‌شود که ذرات معلق و دوده حاصل از احتراق موتورهای دیزلی را از بین می‌برد. این فیلترها، در سیستم اگزوز اتومبیل‌های دیزلی حدود ۸۵درصد از دوده‌های خروجی را حذف می‌کنند و تحت شرایط خاص این میزان گاهی به ۱۰۰درصد نیز می‌رسد.
  منبع: روزنامه همشهری

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها : , ,
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار