• تاریخ انتشار: چهارشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۰۸ | کد خبر : 37304
 • وعده صادقبه گفته رئیس پلیس محلی روز یکشنبه در تیراندازی در باتن روژ سه مامور پلیس کشته و هفت پلیس دیگر زخمی شدند.
  چند روز پیش از این – در هفتم ژوئیه- نیز پنج مامور پلیس در شهر دالاس در ایالت تگزاس کشته شدند. یک نظامی سابق برای گرفتن انتقام سیاه پوست‌هایی که به دست پلیس کشته شده بودند، پنج مامور پلیس را در دالاس کشت. این بدان معناست که برای دومین بار در طول دو هفته گذشته آمریکا با پدیده جدیدی به نام «پلیس کشی» روبرو شده است.
  در این میان آنچه اهمیت دارد این است که همانطور که خود سوزی یک جوان تونسی سبب شد دمل چرکین «استبداد»، «وابستگی» و «تبعیض» در بسیاری از کشور‌های متحد آمریکا در خاورمیانه سر باز کند و این منطقه را با موج  قیام‌های مردمی روبرو سازد، پدیده جدید «پلیس‌کشی» در آمریکا نیز از این استعداد برخوردار است که موجب سر بازکردن دمل چرکین «فقر» و «تبعیض» و سرخوردگی از نظام سیاسی دوحزبی آمریکا شود و این کشور را با موج بحران‌های سیاسی روبرو سازد.
  واشنگتن پست دیروز نوشت ۵۹ درصد از آمریکائیان از روند انتخابات در کشورشان خسته و ناراضی اند.
  این روزنامه در مطلبی در پایگاه اینترنتی خود نوشت: این نظرسنجی در هر گروه جمعیتی که انجام شده است اکثریت آنها از روند انتخاباتی ابراز نارضایتی کرده اند: ۵۴ درصد از سالمندان، ۶۲ درصد از زنان، ۵۶ درصد از مردان، ۶۲ درصد از سفیدپوستان و ۵۴ درصد از غیر سفیدپوستان گفته اند از روند انتخابات خسته شده اند.
  شایان ذکر است، پدیده «پلیس کشی» در آمریکا هفت- هشت سال پس از آن روی می‌دهد که طبقه پایین و اقلیت‌های قومی، نژادی و مذهبی آمریکا همه سیب‌های خود را به امید شعار «تغییر» باراک اوباما و رفع تبعیض و فقر در سبد حزب دموکرات ریختند اما در پایان دولت اوباما شاهد تغییر نکردن وضعیت خود هستند و احساس سرخوردگی و ناکامی می‌کنند. اقبال مردم آمریکا به نامزد افراطی جمهوری خواهان یعنی ترامپ نیز ناشی از این سرخوردگی است.
  جالب اینکه «خودسوزی یک جوان تونسی» و «پلیس کشی» در شرایطی انسجام و ثبات سیاسی آمریکا و متحدان منطقه‌ای کاخ سفید را به خطر انداخته است که «خروج  انگلیس» از اتحادیه اروپا نیز وحدت اروپا را به مخاطره انداخته است.
  هرچند در سال‌های گذشته انسجام و وحدت آمریکا و متحدان غربی و عربی آن به بهانه‌های متفاوت به خطر افتاده است ولی ماهیت این بحران‌ها یکی است یعنی «سرخوردگی و احساس ناکامی مردم یا بخش قابل توجهی از مردم از حاکمیت‌های این کشور‌ها.»
  با اینکه مهمترین عامل پدیده «پلیس‌کشی» در آمریکا عملکرد خشن و تبعیض آمیز پلیس در این کشور بر ضد سیاه پوستان آمریکا و دیگر اقلیت‌های قومی، نژادی و مذهبی است. رئیس جمهور آمریکا ادعا می‌کند “کسی نمی داند چرا ماموران پلیس به قتل رسیده اند”.
  به گزارش خبرگزاری فرانسه  باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا روز یکشنبه در بیانیه‌ای کشتن ماموران پلیس را اقدامی «بزدلانه» و «غیرقابل توجیه» خواند.
  بر اساس بیانیه رئیس پلیس محلی یکی از تیراندازها کشته شده است و دو تیرانداز دیگر گریخته اند.
  این واقعه در حالی رخ می دهد که در مرکز لوییزیانا به لحاظ تنش های نژادی فضا بسیار متشنج است و این شهر تظاهرات زیادی را علیه خشونت پلیس شاهد بوده است./ صدا و سیما

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  نام:

     

 • برچسب ها :
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  «ضعف تیم اطلاع‌رسانی دولت» صدای اصلاح‌طلبان و حامیان روحانی را هم در آورد/ شعار «دولت پاسخگو» توخالی از آب درآمد! جزئیات نحوه استفاده از موبایل به جای کارت بانکی پایه همه بیانات رهبری تحول بنیادین در حوزه است صعود تیم فوتبال جوانان ایران به جام‌جهانی/ دو گام تا قهرمانی آسیا عمر البشیر با پادشاه عربستان دیدار کرد تصاویر/صفحه نخست روزنامه‌‌های سه‌شنبه چهارم آبان مهم‌ترین اخبار اجتماعی ایسنا در روز دوشنبه انتشار بخشی از سخنان جهانگیری در همایش ملی روز روستا+اینستاپست ۱۵سازمان و حزب سیاسی در کردستان عراق خواهان خروج ترکیه ازعراق شدند صالحی امیری برنامه‌های خود برای تصدی وزارت ارشاد را اعلام کرد تصاویر صفحه نخست روزنامه‌های امروز کشور توضیحات سفیر ترکیه در رابطه با تیراندازی در نزدیکی سفارت ایران در آنکارا همگان باید دعاگوی حضرت آمنه(س) باشند که در دامن خود، حضرت محمد(ص) را تربیت کردند جایزه سال «چتم هاوس» به ظریف و کری رسید هفت منطقه دیگر در شمال موصل آزاد شد عکس/باغ دانشمندان واکنش سخنگوی ناجا به خبر کشته‌شدن کوله‌بران هواووی به دوربین میت ۹ خود افتخار می کند جهان در سال ۲۰۴۵ با ذهن کنترل می‌شود ۲ فیلم ایرانی نامزد جوایز سینمایی آسیاپاسیفیک شدند