رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: چهارشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۲۰ | کد خبر : 37321
 • سخنگوی وزارت کشاورزی افغانستان : افغانستان تا ۵ سال آینده در تولید گندم خودکفا می‌شود

  به گزارش وعده صادق «لطف‌الله راشد» سخنگوی وزارت کشاورزی افغانستان، با بیان اینکه افغانستان سالانه به ۷ میلیون تُن گندم نیاز دارد، اظهار داشت: وضعیت تولید گندم در افغانستان رو به بهبود است.

  راشد با بیان اینکه بر اساس پیش‌بینی‌ها در سال جاری برداشت گندم افزایش چشمگیر خواهد داشت، گفت: در سال گذشته افغانستان بیش از ۴٫۵ میلیون تُن گندم برداشت کرده است.

  افغانستان تا ۵ سال آینده به خودکفایی در تولید گندم می‌رسد

  وی با بیان اینکه وزارت کشاورزی طرح ۵ ساله‌ای را برای بهبود وضعیت کشاورزی در افغانستان در دست دارد، افزود: مطابق با این طرح افغانستان تا ۵ سال آینده به خودکفایی دست خواهد یافت.

  سخنگوی وزارت کشاورزی عدم امنیت و مشکلات مالی از سوی حامیان مالی را از چالش‌های فرا روی این وزارت خواند و ابراز داشت: در صورت رفع این مشکلات افغانستان تا ۵ سال آینده به پیشرفت‌های زیادی در حوزه اقتصادی دست خواهد یافت.

  لطف‌الله راشد تصریح کرد: جمعیت افغانستان به صورت دقیق مشخص نشده، اما تخمین‌هایی وجود دارد که افغانستان سالانه به ۷ میلیون تن گندم نیاز دارد.

  کشت ۹۰ درصد گندم در ۱۶ ولایت

  راشد اظهار داشت: اگر جمعیت افغانستان را ۳۲ میلیون نفر ملاک قرار دهیم، اکنون ۴٫۵ میلیون تن گندم مورد نیاز آن در داخل کشور تولید شده و بخش دیگر آن از کشور‌های خارجی وارد می‌شود.

  وی با تأکید بر اینکه تمام ولایت‌های افغانستان ظرفیت برداشت گندم را دارد، گفت: بر اساس تحقیقات وزارت کشاورزی در ۱۶ ولایت افغانستان بیشتر گندم کشت شده که حدود ۹۰ درصد گندم تولید شده در کشور نیز از آن برداشت می‌شود.

  وی افزود: تمرکز اصلی وزارت کشاورزی روی همین ۱۶ ولایت بوده و برای سایر ولایت‌های افغانستان در بخش‌های باغ‌داری و کشت سبزی‌جات همکاری می‌شود.

  مدرن‌سازی کشاورزی

  لطف‌الله راشد اظهار داشت: در سالجاری ۴۰ هزار تُن بذر اصلاح شده تهیه شده که در آینده نزدیک به کشاورزان توزیع خواهد شد.

  وی با بیان اینکه در تلاش مدرن‌سازی کشاورزی هستیم، تصریح کرد: در سال‌های گذشته گندم مورد نیاز افغانستان از کشور‌های پاکستان و ایران وارد می‌شد، اما اکنون با به وجود آمدن بازار جدید در آسیای مرکزی بخش زیاد گندم از کشور‌های قزاقستان و ازبکستان وارد می‌شود.

  سخنگوی وزارت کشاورزی با اشاره به کیفیت گندم و آرد وارداتی از قزاقستان، اظهار داشت: گندم آسیای مرکزی نسبت به سایر کشورها با قیمت کمتر است.

  وی با بیان اینکه این قرارداد‌های گندم بین دولت‌ها است، گفت: کشور‌های ازبکستان و قزاقستان متعهد شده‌اند که گندم با کیفیت به افغانستان صادر کنند.

  لطف‌الله راشد شایعات مبنی بر کم کیفیت بودن گندم کشور‌های آسیای مرکزی را تکذیب کرد و گفت: این شایعات از سوی استفاده‌جویان راه‌اندازی شده است.

  ۵ هزار تُن گندم کمکی باکیفیت هند

  این مقام وزارت کشاورزی در بخش پایانی سخنان خود اظهار داشت: هند متعهد به همکاری ۵ هزار تن گندم با کیفیت به افغانستان شده است.

  راشد از تاجران داخلی و خارجی خواست تا در حوزه واردات محصولات افغانستان توجه جدی داشته و از واردات گندم‌های بی‌کیفیت خودداری کنند.

  وی همچنین گفت که وزارت کشاورزی متعهد شده که با تمام توان بهترین محصولات را با بهترین کیفیت وارد افغانستان کرده و به مردم عرضه کند.

   

  فارس

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها : , , , ,
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار