• تاریخ انتشار: شنبه ۰۲ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۳۵ | کد خبر : 37593
 • به گزارش وعده صادق ،دوشاخص تغییر آب و هوا،  دمای سطح زمین ومیزان یخ های قطب شمال است تجزیه وتحلیل ناسا از مشاهدات زمینی و داده های ماهواره ای نشان می دهد که گرمای هوا درنیمه اول سال  ۲۰۱۶ رکوردی جدید را ثبت کرده است.

  به گفته دانشمندان در موسسه ناسا گودارد در مطالعات فضایی (GISS)، شش ماه اول سال ۲۰۱۶ به عنوان گرم ترین ماه های سال در جهان از سال ۱۸۸۰ تاکنون رکوردی جدید ثبت شده، ازماه ژانویه تا ژوئن دمای کره زمین ۱٫۳ درجه سانتیگراد (۲٫۴ درجه فارنهایت) گرم تر از اواخر قرن نوزدهم بوده و ساکنان زمین ماه گذشته گرم ترین دما را  در میان ماه های ژوئن سال های گذشته تجربه کردند.

  شش ماه اول سال 2016 رکورددار گرما در 136 سال گذشته

  بنابر داده های ماهواره ای در شش ماه گذشته میزان یخ های قطب شمال به کمترین میزان آن از سال ۱۹۷۹ تاکنون رسیده است.

  شش ماه اول سال 2016 رکورددار گرما در 136 سال گذشته
  در تصویر زیر تکه های ذوب شده یخ دریا و برکه ها را مشاهده می کنید که آب در میان آن ها جریان یافته، این تصویر در ارتفاع ۱۵۰۰ متری و با دستگاه سیستم نقشه برداری دیجیتال ناسا در عملیات پرواز آیس بریج بر فراز دریای چوکچی گرفته شده است.
  شش ماه اول سال 2016 رکورددار گرما در 136 سال گذشته

  دانشمندان ناسا اظهار کردند: علاوه بر دو شاخص کلیدی تغییر آب و هوا در سال ۲۰۱۶ که موجب شکسته شدن رکورد دمای کره زمین شده، افزایش غلظت دی اکسید کربن نیز با  به دام انداختن حرارت و سایر گازهای گلخانه عامل دیگری در افزایش گرمای زمین است.

  شش ماه اول سال 2016 رکورددار گرما در 136 سال گذشته

  نمودار فوق میانگین دمای شش ماهه اول سال ها را ازسال ۱۸۸۰ تاکنون نشان می دهد که دمای شش ماه اول سال ۲۰۱۶ یک درجه بالاتر از این میانگین در قرن نوزده بوده است.

  مدیرعامل موسسه گوداردناسا،گاوین اشمیت گفت: ال نینو قبلی در اقیانوس آرام موجب افزایش دمای جهان در زمستان از ماه اکتبر تاکنون شده که این اتفاق تا به حال بی سابقه بوده است.

  منبع:NASA

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

 • برچسب ها :
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار