• تاریخ انتشار: دوشنبه ۰۴ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۵۳ | کد خبر : 37906
 • به گزارش وعده صادق ؛ عزیزالله رمضانی، در جلسه آموزشی صنعت نفت گفت: در چهارماه امسال ٢,۵ میلیارد مترمکعب گاز صادر و ١.٩ میلیارد مترمکعب گاز وارد کشور شده که این آمار نشان دهنده تراز مثبت صادرات طی بازه زمانی یادشده است.

  مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی گاز ایران، در ادامه با اشاره به برنامه‌های صادرات گاز در برنامه ششم توسعه و با بیان این که بر اساس برنامه، ۶٨ تا ٨٠ میلیارد مترمکعب گاز تولیدی کشور به بخش صادرات اختصاص خواهد یافت، اظهار کرد: ۵٠ تا ۶٠ میلیارد مترمکعب از این مقدار به کشورهای همسایه اختصاص می‌یابد.

  وی ادامه داد: هم اکنون از ١۵ کشور همسایه ایران، ١٠ کشور ظرفیت دریافت گاز دارند و ارسال گاز به کشورهای هند و چین نیز در دستور کار است.

  به گفته مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی گاز ایران، صادرات گاز به کشورهای ژاپن و کره جنوبی نیز از دیگر برنامه‌های این شرکت بشمار می‌رود که پس از تکمیل پروژه آل ان جی امکان پذیر است.

  رمضانی در ادامه با اشاره به قراردادهای گازی ایران و دیگر کشورهای گفت: قرارداد ٢۵ ساله صادرات گاز به ترکیه سال ١٩٩۶ امضا و ارسال گاز از سال ٢٠٠١ آغاز شد تا سال ٢٠٢۶ ادامه خواهد داشت.

  وی ادامه داد: بر اساس این قرارداد، روزانه ٣٠ میلیون مترمکعب و سالانه ١٠ میلیارد مترمکعب گاز به ترکیه صادر می‌شود.

  به گفته مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی گاز ایران، تاکنون ٧٨ میلیارد مترمکعب گاز به ترکیه صادر شده است و این قرارداد هم اکنون در نیمه راه است.

  وی با اشاره به قرارداد واردات گاز از ترکمنستان است که در سال ١٩٩۵ امضا و در ادامه اصلاح شد، گفت: بر اساس قرارداد اولیه قرار بود روزانه ٢۶ میلیون مترمکعب و سالانه هشت میلیارد مترمکعب گاز وارد کنیم که در اصلاحیه شماره ۴ که اواخر ٢٠٠٩ امضا شد، روزانه ١٩,۵ میلیون مترمکعب و سالانه ۶ میلیارد مترمکعب به این مقدار اضافه شد.

  رمضانی ادامه داد: هم اکنون روزانه ۴۵,۵ میلیون مترمکعب و سالانه ١۴ میلیارد مترمکعب گاز از کشور ترکمنستان وارد می‌کنیم و این قرارداد تا سال ٢٠٢۶ اعتبار دارد.

  وی با بیان این که قرارداد صادرات گاز به پاکستان که سال ٢٠٠٩ امضا و باید از اواخر سال ٢٠١۴ ارسال گاز آغاز می‌شد تاکنون عملیاتی نشده است، اظهار کرد: قرار بود که خطوط لوله در دو طرف تکمیل و صادرات آغاز شود که متأسفانه طرف پاکستانی خط لوله را آماده نکرد و هم اکنون امکان تحویل گاز وجود ندارد.

  مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی گاز ایران ادامه داد: خط لوله هفتم سراسری به طول ٩٠٠ کیلومتر از عسلویه تا ایرانشهر در مرحله نخست برای صادرات گاز به پاکستان اجرا شد و مابقی نیز موکول به اعلام آمادگی طرف پاکستانی شد.

  وی با بیان این که برای صادرات گاز به عراق نیز دو قرارداد امضا شده است، گفت: صادرات گاز به منطقه بغداد سال ٢٠١٣ امضا و سال ٢٠١۶ الحاقیه ای در زمینه افزایش حجم و مدت زمان قرارداد نیز امضا شد.

  به گفته رمضانی، براساس این قرارداد، صادرات گاز از هفت میلیون مترمکعب در روز آغاز و پس از ٢١ ماه به سقف قرارداد خواهیم رساند.

  وی ادامه داد: در فصول گرم ٣۵ و در فصول سرد ٢۵ میلیون مترمکعب و در مجموع سالانه ١٠ میلیارد مترمکعب گاز به منطقه بغداد صادر خواهیم کرد.

  مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی ایران با اشاره به صادرات گاز به منطقه بصره نیز گفت: این قرارداد سال ٢٠١۵ امضا و براساس آن، در فصول گرم ٣۵ و در فصول سرد ٢٠ میلیون مترمکعب و در مجموع سالانه ٩ میلیارد مترمکعب گاز به این منطقه ارسال خواهد شد.

  وی یادآور شد: با توجه به چهار قرارداد یادشده، سالانه ۴٠ میلیارد مترمکعب گاز صادرات خواهیم کرد.

  رمضانی با اشاره به قرارداد تهاتر برق و گاز با ارمنستان اظهار کرد: بر اساس این قرارداد، حجم ارسال گاز که هم اکنون روزانه یک میلیون مترمکعب است به یک تا ١,۵ میلیارد مترمکعب در سال افزایش یابد.

  به گفته وی، قرارداد سوآپ گاز با آذربایجان نیز در حال اجراست که گاز را در منطقه آستارا دریافت و در منطقه نخجوان تحویل می‌دهیم.

  مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی گاز ایران با اشاره به دیگر بازارهای منطقه برای صادرات گاز گفت: هم اکنون مذاکره با امارات، عمان و کویت در حال انجام است و پیش بینی می‌کنیم پتانسیل امضای قرارداد صادرات ٢٠ میلیارد مترمکعب گاز به این کشورها وجود داشته باشد.

  وی با بیان این که سه نوع دسته بندی برای قیمت گذاری گاز در دنیا وجود دارد، گفت: نخستین دسته قراردادهای کوتاه مدت با قیمت ثابت است که به‌ویژه برای محموله‌های آل ان جی تعیین می‌شود.

  رمضانی یادآور شد: دسته دوم قراردادهایی است که قیمت گاز به نوعی با قیمت فرآورده و نفت خام مرتبط که عمدتاً برای قراردادهای میان و بلند مدت استفاده می‌شود که اگر از نظر ارزش حرارتی بررسی کنیم، قیمت گاز ۶٠ تا ٧٠ درصد قیمت نفت تعیین می‌شود.

  مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی گاز ایران ادامه داد: دسته سوم نیز قیمت گذاری گاز در بازار کشورهای توسعه یافته از جمله آمریکا و اروپا است که در این نقاط قیمت گاز را عرضه و تقاضا تعیین می‌کنند.

  وی با اشاره به برنامه ششم توسعه گفت: پیش بینی می‌کنیم سالانه ۶٨ تا ٨٠ میلیارد مترمکعب صادرات داشته باشیم که اولویت ما کشورهای منطقه است.

  رمضانی ادامه داد: براساس پیش بینی، ۵٠ تا ۶٠ میلیارد مترمکعب از ظرفیت صادرات گاز به کشورهای منطقه اختصاص خواهد یافت و با دستیابی به فناوری ال ان جی می‌توانیم بازارهای دورتر را نیز مد نظر قرار دهیم./ میزان

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  نام:

     

 • برچسب ها :
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  تلاش شهید قاسمی برای گمنامی تصاویر صفحه نخست روزنامه‌های امروز کشور روسیه آماده لغو ویزا برای شهروندان ایرانی می‌شود پروژه "نرمال‌سازی ایران" در مقابل مکتب امام راحل(ره) قرار دارد امروز کشورها درباره سوریه ناچار از مذاکره با ایران هستند ترامپ: در صورت پیروزی من، فرصت های شغلی افزایش می یابد و رشد اقتصادی بیشتر می شود عکس/ غرفه ایران در نمایشگاه کتاب فرانکفورت واکنش ستاره تیم ملی به شایعه جداییش از پرسپولیس+اینستاپست مروری بر حوادث روز جمعه سوریه سه عامل کودک فروشی چیست؟ +‌ معضلات و پیشنهادات برگزاری شورایعالی مجمع جهانی بیداری اسلامی در بغداد نشانه اراده جدی برای مبارزه با تروریسم است تقدیر رئیس‌جمهور از خدمات ۳ وزیر مستعفی خجالت میکشم /آخه در برجام به تعهداتمون عمل نکردیم ببین هیچی تو جیبم نیست کتاب مزار شریف و نرم افزار جامع سفیر غریب رونمایی شد دل نوشته های عاشقان حضرت سید الشهدا(ع) وقتی بودجه نیست چه جوری از میهمان برنامه (کارتن خواب)پذیرایی کنیم؟ ایتالیا به کویت جنگنده می‌فروشد اوج وحشی گری داعش در موصل عکس/ یادواره شهدای یگان ویژه فاتحین‌ بسیج