رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: دوشنبه ۰۴ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۱۴ | کد خبر : 37937
 • ریشه های بحران ناامنی در اروپا

  وعده صادق/ کلودیا میجور و کریستین مولینگ در مقاله‌ای با عنوان « سیاست امنیتی مرکب برای اروپا؛ مقاومت، بازدارندگی، و دفاع به عنوان موضوعات اصلی» که در پایگاه اینترنتی اندیشکده امور امنیتی و بین‌المللی آلمان (SWP) منتشر شد، نوشتند: « بحران کنونی، نقاط ضعف عمده اتحادیه اروپا و دولت‌های ناتو را برجسته می‌کند. این کشورها برای چنین شکلی از مخاصمه که ممکن است در آینده گریبان‌گیر اروپا شود، آماده نیستند.» اگرچه بحث اصلی این مقاله بر موضوعات کلان امنیتی استوار است، اما مدتی است که مردم اروپا از ناامنی مهم تری در درون کشورهایشان رنج می­ برند و دولت هایشان پاسخ مناسبی برای این ناتوانی و ضعف امنیتی ندارد. آنچه بر ملت اروپا فشار آورده است وحشت مردم از ضعف ساختار امنیتی دولت­ هایشان با وجود هزینه کرد بودجه ­های میلیارد یورویی در ابعاد ملی و فرا ملی (ناتو) بوده ات.

  حوادث متعدد خشونت و کشتار با انگیزه ­های تروریستی، روانی، نژادی و …. در کشورهای اروپایی بلژیک، فرانسه و آلمان ، ضعف امنیتی را در این کشورها آشکارتر می ­سازد. این درحالی است که این کشورهای عضو ناتو مدعی تأمین امنیت منطقه ­ای و بین ­المللی در چارچوب ناتو هستند. اما حمله تروریستی نیس در فرانسه و حمله اخیر در مونیخ آلمان فارغ از هر انگیزه­ای این پتانسیل را داشت که امنیت داخلی فرانسه و آلمان را زیرسوال برده و شکننده نشان دهد. برخی ناظران معتقدند برخلاف شعارهای دولتمردان غربی مبنی بر وجود ساختار مستحکم امنیتی و اطلاعاتی در کشورهای اروپایی، به شدت این ساختار ضعیف و شکننده است . چراکه بودجه بیشتر صرف نظامی گری در ناتو و همراهی با دولت ایالات متحده آمریکا می­ شود. 

  به همین دلیل با وجود افزایش نیروهای امنیتی پلیس در فرانسه، امکان جلوگیری از حمله تروریستی به وجود نیامد.اگرچه دستگاه اجرایی فرانسه در پی حملات ۱۳ نوامبر ۲۰۱۵ فرانسه که منجر به کشته شدن ۱۳۰ نفر شد، طی حکمی اقدام به برقراری وضعیت فوق‌العاده در کشور کرد و وزیر کشور فرانسه برای تأمین امنیت مسابقات فوتبال جام ملت‌های اروپا موسوم به یورو ۲۰۱۶ بیش از ۹۰ هزار نیروی پلیس، سرباز و مامور امنیتی خصوصی را در این کشور مستقر کرد، اما در نهایت در حمله تروریستی نیس، وضعیت اضطراری به مدت سه ماه دیگر تمدید شد. رئیس جمهوری فرانسه همزمان با تمدید شدن دوره وضعیت اضطراری، نیروی ذخیره پلیس و ژاندارمری را فراخواند. ۱۲ هزار نیروی ذخیره شامل ۹ هزار نیروی ژاندارمری و ۳هزار نیروی پلیس می شود. همچنین تا ۱۰ روز دیگر ۱۵ هزار تن به نیروهای ذخیره فرانسه افزوده می­ شود. حضور ۹۰هزار نفری نیروی پلیس و ماموران امنیتی مانع حمله تروریستی نشد و منتقدان بسیاری اعم از مسئولان و چهره ­های سیاسی تا رسانه ­ای در اروپا واکنش نشان دادند:

  نشریه فرانسوی « دفینه لیبره » طی گزارشی مؤثر و کارآمد بودن وضعیت فوق‌العاده در کشور را که از پس از حملات ۱۳ نوامبر گذشته در سراسر فرانسه برقرار شده، زیر سؤال برد. این نشریه فرانسوی طی گزارشی نوشت: با گذشت سه روز از حمله مرگبار شهر نیس، ناکارآمدی و غیرمؤثر بودن وضعیت فوق‌العاده‌ای که فرانسوآ اولاند رئیس‌جمهور فرانسه از ماه نوامبر گذشته در کشور برقرار کرده و پس از حمله نیس نیز برای سه ماه دیگر تمدید شد، به شدت زیر سؤال قرار دارد.

  « جورج فنچ » رئیس کمیسیون تحقیق پارلمانی درباره حملات سال ۲۰۱۵ در اظهاراتی اعلام کرد: « وضعیت فوق‌العاده هیچ چیز را حل نمی‌کند. نیروهای سانتینل ( Sentinelle ) که از یک و نیم سال پیش چیزی در حدود هفت تا ۱۰ هزار نظامی دارند نیز دیگر چیزی را حل نمی‌کنند.»

  کمیسیون تحقیق پارلمانی درباره حملات تروریستی سال ۲۰۱۵ در فرانسه طی گزارش اخیر خود بر لزوم اصلاح اساسی سرویس‌های اطلاعاتی و واحدهای مداخله و همچنین سخت‌تر شدن قوانین قضایی برای افراد محکوم به دلایل تروریستی تأکید کرد.

  این در حالی است که اکنون در مرزهای اتریش و آلمان تدابیر امنیتی برقرار شده و اتریش تدابیر امنیتی خود را در ایالت‌های همجوار مرز با آلمان افزایش داده و نیروهای نخبه خود به نام کبرا را در حالت آماده باش قرار داده است.

  اما نیروهای امنیتی تا چه مدت توان و امکان ادامه وضعیت اضطراری برای تأمین امنیت شهرها و کشورهای اروپایی را از حملات تروریستی و یا گاه حمله روانی و نژادی خواهند داشت؟ امتحانی که اخیرا پلیس امنیتی چندبار از آن سرخورده شده و منجر به نارضایتی شدید مردم شده است.

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار