رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: چهارشنبه ۰۶ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۱۸ | کد خبر : 38270
 • امریکا: عملیات ما در دریای جنوبی چین ادامه دارد

  به گزارش وعده صادق ؛ یک افسر ارشدِ نیروی دریایی امریکا می‎گوید دولت امریکا به مقامات چین «با صراحت» اعلام کرده است که عملیات ناوبری خود را دریای جنوبی چین ادامه خواهد داد.

  مارک ریچاردسون، فرمانده عملیات دریایی ارتش امریکا گفت دولت باراک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده، «با صراحت کامل» برای پکن روشن کرده است که با وجود اعتراض چین، به اجرای عملیات در آب‎های مورد مناقشه در منطقه ادامه خواهد داد.

  این اظهارات در حالی بیان شده‌اند که با توجه به حکم اخیرِ دیوان بین‌المللی دادگستری (لاهه) علیه چین و رد ادعاهای پکن بر سر مالکیتِ جزایرِ مورد مناقشه در دریای جنوبیِ چین، موجی از تنش در این منطقه به راه افتاده است.

  در تاریخ ۲۲ تیر ماه و در پی شکایت فیلیپین، دادگاهی در لاهه اعلام کرد ادعای چین هیچ مبنای قانونی ندارد و نقض حقوق حاکمیتی و اقتصادی فیلیپین به شمار می‌رود. پکن بلافاصله این حکم را مردود دانست و اعلام کرد آن را نادیده می‌گیرد.

  ریچاردسون که روز سه‌شنبه از سفر رسمی خود به چین بازگشته بود، گفت وی به همتای چینی خود اعلام کرده است هرگونه تلاشِ پکن برای ایجاد یک منطقۀ شناساییِ دفاع هوایی بر فراز دریای جنوبی چین و یا تلاش برای ساخت جزایر مصنوعی در سد ساحلیِ اسکاربورو در آب‌های مورد مناقشۀ نزدیک به فیلیپین از نظر امریکا اقداماتی تنش‌آفرین هستند.

  فیلیپین و چین هر دو مدعیِ مالکیت بر سد ساحلیِ اسکاربورو، با نام چینیِ جزیرۀ هوانگ یان هستند که حدود ۱۶۰ کیلومتر با فیلیپین و ۸۰۰ کیلومتر با چین فاصله دارد.

  فرمانده عملیات دریایی ارتش امریکا در عین حال گفت روابط میان پکن و واشنگتن در حال پیشرفت است و از بن‌بست رهایی یافته است.

  جان کری، وزیر خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا (عکس از خبرگزاری فرانسه)

  کری: امریکا موضع‌گیری نمی‌کند

  جان کری، وزیر خارجۀ امریکا نیز که برای شرکت در نشست کشورهای جنوب شرق آسیا به لائوس رفته بود، در حاشیۀ این نشست گفت حل و فصل مسالمت‌آمیزِ اختلافات در دریای جنوبیِ چین امری «کاملاً حیاتی» است.

  کری با اشاره به اینکه امریکا از هیچ یک از مدعیان مالکیت بر مناطق مورد مناقشه در دریای جنوبیِ چین طرفداری نمی‎کند افزود: «هدف ما حمایت مطلق از حاکمیت قانون است، روند قانونی و دیپلماسی (باید) مناقشات میان افراد را حل و فصل کند.»

  وزیر خارجۀ امریکا همچنین اظهار داشت «نشستی سازنده» با همتای چینیِ خود در مورد اختلافات میان پکن و واشنگتن در دریای جنوبیِ چین داشته است.

  چین مدعی حاکمیت بر تقریباً تمام دریای جنوبی چین است. این در حالی است که کشورهای تایوان، برونئی، ویتنام، مالزی و فیلیپین نیز ادعای مالکیت بر بخش‌هایی از این دریا را دارند. به گفتۀ ناظران این دریا دارای ذخایر عظیم نفت و گاز است.

  این مناقشه در حال حاضر به معضلی فرامنطقه‌ای مبدل شده است و بیش از همه امریکا به مداخله در این امر پرداخته است. پکن واشنگتن را به دخالت در مسائل منطقه‌ای و ایجاد عمدی تنش در دریای جنوبیِ چین متهم می‎کند و در مقابل امریکا مدعی است که چین با ساخت جزایر مصنوعی در مناطق مورد مناقشه در حال اجرای یک برنامۀ احیای اراضی است.

  امریکا از سال ۲۰۱۱ میلادی راهبرد منطقه‌ای خود را بر آسیا متمرکز کرده است. کاخ سفید معتقد است که برای کسب منافع بلند مدتِ واشنگتن، هیچ منطقه‌ای مهم‌تر از آسیا نیست. برخی از ناظران سیاسی بر این باورند که امریکا در تلاش است تا با استفاده از این راهبرد، هژمونی خود را تحمیل کرده و گسترش قدرتِ چین در آسیا را به نحوی خنثی کند./ پرس تی وی

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار