رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: چهارشنبه ۰۶ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۱ | کد خبر : 38293
 • وضعیت قرمز امنیتی در اروپا

  اروپای امن،دیگر امن نیست

  به گزارش وعده صادق؛حمیدرضا سلطانی مقدم:فجایع مربوط به مثلث استانبول –نیس- مونیخ  حاصل برخورد دوگانه سران این کشورها در قبال تروریسم است که ممکن است دامنگیر دیگر کشورهای اروپایی یا غیر اروپایی شود .کشورهایی که نگاه ابزار محور نسبت به تروریسم دارند.

  اروپا ی ناامن ،امروز یک واقعیت است.اینهمه مراکز تحقیقاتی و نظر سنجی در اروپا که حتی در خصوص  مسائلی مثل همجنس بازی ،نظرسنجی می کنند چرا یک نظر سنجی مقایسه ای انجام نمی دهند تا مشخص شود میزان احساس امنیت در میان  شهروندان اروپایی بالاتر  است یا مثلاً  در میان ساکنان تاجیکستان.

  تاملی در اخبار روزانه موید آن است که تقریباً هر روز یک یا چند خبر مرتبط با حملات تروریستی در اروپا وجود دارد.مثل:

  -یک ایستگاه مترو در لندن بعداز هشدار امنیتی تخلیه شد.

  -داعش مسئولیت حمله «آنسباخ» در آلمان را به عهده گرفت .

  -گروه تروریستی داعش با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که عاملان عملیات تروریستی فرانسه که منجر به کشته شدن یک کشیش شد، از اعضای این گروه بودند.

  -تیراندازی در کلینیک دانشگاهی برلین و فروشگاهی در مالمو سوئد…

  اخباری از این دست در مورد حملات تروریستی در ایستگاههای اتوبوس،فروشگاهها ،تئاتر،سینما ،مترو و تمام مراکز تجمع شهروندان که از نظر روانی نیز کم کم در حال پذیرفته شدن است به اینکه من‌بعد اروپا باید در ترس و وحشت زندگی کند. همچنانکه متاسفانه وقوع روزانه چندین انفجار تروریستی در عراق  و کشته شدن بی گناهان برای افکار عمومی جهان پذیرفته شده و امری عادی به شمار می رود.

  ناامنی در اروپا نیز کم کم به امری عادی بدل می شود. هشداری که به اروپا می توان داد این است که اروپای امن، دیگر امن نیست و تروریسمی را که با دست خود ساخته و پرداخته اند دامنگیر خودشان نیز شده است.

  اروپا می داند که باید منتظر حملات تروریستی شدیدتر و خشن تری باشد و خود را با زندگی در وحشت سازگار نماید و این یک تهدید نیست بلکه نتیجه طبیعی و منطقی سالها حمایت از تروریسم است. تروریست‌هایی که اندک اندک به خانه پدری باز می گردند. اروپایی هایی که تا دیروز شاهد سربریدنها در فضای مجازی بودند اکنون درک ملموس تر و محسوس تری از تروریسم دارند که محدود به فضای مجازی نمی شود .

  اگر سردمداران غرب به اصلاح سیاستهای خود اقدام نکنند آینده اروپا ، آینده خطرناکی خواهد بود. اگر امروز هزینه تور ترکیه بواسطه ناامنی در این کشور از توری پنجره ارزان تر است پیش بینی می شود که همین ارزانی  تور شامل حال قاره سبز نیز بشود.

  اگر یک نظر سنجی معتبر در شهرهای مختلف اروپا انجام شود مشخص خواهد شد که امنیت ذهنی و عینی مردم تا چه حد پایین آمده است.کما اینکه آثار آن کم و بیش در حال ظهور است.امنیت به سختی حاصل می شود ،اما به راحتی از بین می رود. ای کاش شهروندان بی گناه قاره سبز می دانستند که نه تنها آنها که مردم بی گناه خاورمیانه نیز تاوان سیاستهای خصمانه سردمداران این قاره را پس می دهند که هر جا لازم باشد با استفاده ابزاری از تروریست‌ها از آن به عنوان اهرم فشار علیه ملت‌های  مستقل استفاده می کنند و وقتی از جانب تروریستها متحمل صدمه ای می شوند چنان موضع می گیرند گو اینکه این مشکل اساساً متعلق به دیگران است که دامن آنها را نیز گرفته وآنها بی گناه تر از هر بیگناهی اند.اما ما می دانیم جنایت های تروریستی اخیر در اروپا حاکی از مراجعت تروریستها به خانه پدری است که بازگشت خود را اینگونه اعلام می کنند.

  واقعیت این است که شهروندان اروپایی قربانی سیاستهای دوگانه سردمداران این قاره در قبال تروریسم هستند. واقعیت تلخ تر اینکه خاورمیانه نیز قربانی سیاستهای دوگانه و مزورانه غرب در قبال تروریسم است.

  ولی تا دیروز که اروپا ،امن به نظر می رسید رجال سیاسی غرب با همه اهرمهای خود به ایجاد و رشد داعش کمک کردند و خاورمیانه را به تلی از خاکستر بدل کردند و عجیب تر اینکه خود را نیز به عنوان ناجی و حلال مشکلات ،وارد میدان می کردند و با راه اندازی انواع مذاکرات صوری ،به زعم خود سعی کمی می کردند مشکلات  معضلات خاورمیانه را به صورت مسالمت آمیز حل وفصل کنند.

  مشکلاتی که خود غربی ها ،موجد آن بودند. دعوت از طرفین دعوا به فلان شهر خوش آب و های اروپا و چندین دور مذاکرات بی حاصل صحنه هایی از این سیاست به ظاهر صلح طلب اروپاست که به دفعات شاهد آن بوده ایم.

  شاید اردوغان پیش از کودتا در حمله تروریستی  به فرودگاه بین المللی استانبول به این نتیجه رسیده بود که تروریستها ممکن است به خانه پدری نیز رحم نکنند. اردوغان طی ۵سال حمایت از داعش و دیگر تروریستها  واستفاده ابزاری از آنها ،در نهایت خود نیز به این آفت دچار شد.

  اعمال سیاست یک بام و دو هوا در قبال تروریسم (مغایرت سیاستهای اعلامی با اعمالی)نتیجه ای جز این ندارد. حملات تروریستی فرودگاه بین المللی استانبول ،زمانی اتفاق افتاد که که اردوغان  غافل از همه جا ، تمام وقت و انرژی خود را صرف گدایی رابطه از اسرائیل و روسیه کرده بود.

  نمونه دیگر این نوع برخورد دوگانه در قبال تروریسم را از طرف فرانسه شاهد بودیم.البته فرانسه قبلاً نیز چنین طعمی را چشیده بود.

  اخیراً مجلس بزمی به میزبانی فرانسه  و به افتخار منافقین ترتیب یافته بود .هنوز چند روزی از میزبانی تمام عیار فرانسه از نشست غیرقانونی گروهک تروریستی منافقین نگذشته بود که  فرانسوی ها میزبان یک اقدام تروریستی خونین از سوی یک گروه تروریستی دیگر بودند. در این واقعه تروریستی یک جوان که گفته شد وابسته به گروه تروریستی داعش است با یک دستگاه کامیون مملو از اسلحه و نارنجک به تجمع مردم شهر نیس فرانسه در شب سالروز جشن استقلال فرانسوی ها حمله کرد و ۸۵ نفر را به کام مرگ فرستاد.

  دادگاهی در آلمان یک تبعه ایرانی را به اتهام گردآوری اطلاعات از آنچه که خود را مخالفان دولت ایران نامیده اند، به سپری کردن ۲ سال و نیم زندان محکوم کرد. برجستگی این خبر همان حمایت از گروهک تروریستی منافقین است .

  آلمانها دستمزد خود در حمایت از تروریست‌ها را خیلی سریعتر از فرانسوی ها در یافت کردند. هنوز رای محکمه المان به اجرا نرسیده بود که پلیس آلمان از وقوع تیراندازی در یک مرکز خرید در شهر مونیخ تیراندازی خبر داد. رسانه های آلمان از کشته شدن ۱۵ نفر خبر دادند.

  مونیخ را که با اجلاس ها و همایش هایش در ارتباط با امنیت جهان می شناسیم ،در ناامنی مطلق به سر می برد.

  همایش امنیتی مونیخ ‎ کنفرانسی است که در زمینه سیاست‌های امنیت جهانی فعالیت میکند. این همایش هرساله در ماه فوریه در هتل بایریشر هوف در مونیخ آلمان برگزار می‌شود. در این کنفرانس هر سال به‌طور ویژه به یک موضوع مهم امنیت بین‌المللی پرداخته می‌شود. کنفرانس مونیخ به یکی از مجامع بین‌المللی مهم در عرصه امنیت جهانی تبدیل شده‌است و به دلیل تشابه کمی و کیفی و بازتاب‌های آن با مجمع جهانی اقتصاد، به داوس امنیتی نیز شهرت دارد.

  نا امنی به مرکز امنیت جهانی نیز رسیده است و داوس امنیتی دچار ناامنی شده است. فراگیر شدن ناامنی در اروپا یک حادثه نیست. بلکه معلول یک روند طولانی است  و آن اتخاذ سیاست دوگانه سران اروپایی درقبال تروریسم است که در نهایت دامنگیر شهروندان بی گناه این قاره نیز شده است.

  تروریست، تروریست است، چه منافق و چه داعش . وقتی از گروهک تروریستی منافقین حمایت می شود ،گروه تروریستی دیگر مردم بی گناه را به خاک و خون می کشد.اروپا مامن تروریستهاست و شهروندان اروپایی تاوان سیاستهای مزورانه سران این قاره در قبال تروریسم را پس می دهند و تا این روند اصلاح نشود نا امنی نیز ریشه کن نخواهد شد.

  دستهای مرموز غرب در همه بحران های خاورمیانه موجود و مشهود است. از طالبان و القاعده گرفته تا داعش و دیگر تروریستها که غرب به وجود آورده و در حال حاضر داعیه مبارزه با آنها را دارد.

  اما اگر به سه راس مثلث استانبول ترکیه،نیس فرانسه و مونیخ آلمان توجه کنیم به این نکته می رسیم که ظاهراً خود غربی ها نیز به آتشی که برافروخته اند گرفتار شده اند و عجیب است بعد از سه تجربه اخیر،به جای اینکه متوجه و متنبه شده و سیاستهای غلط و خصمانه خود را تعدیل کنند،کماکان با فرافکنی ،آنرا به خاورمیانه و مسلمانان نسبت می دهند.

  اروپا ی ناامن ،امروز یک واقعیت است. اینهمه مراکز تحقیقاتی و نظر سنجی در اروپا که حتی در خصوص  مسائلی مثل همجنس بازی، نظرسنجی می کنند چرا یک نظر سنجی مقایسه ای انجام نمی دهند تا مشخص شود میزان احساس امنیت در میان  شهروندان اروپایی بالاتر  است یا مثلاً  در میان ساکنان تاجیکستان.

  اگر به خودمان نیز مراجعه کنیم حتی با فرض وسع مالی،کمتر کسی حاضر می شود تعطیلات و تفریحات خود را در اروپای ناامن بگذراند.چون ممکن است توسط کامیون ،زیرگرفته شود یا در سوپر مارکت ،هدف رگبار قرار گیرد.به نظر می رسد در حال حاضر برخی کشورهای درجه چندم  آفریقایی و آسیایی ،از اروپا ،امن ترند و برای مسافرت مناسب تر. شاید امکانات کمتر باشد اما امنیت مهم تر است.

  نتیجه اینکه نمی شود از گروهک تروریستی پذیرایی کرد و در عین حال داعیه مبارزه با تروریسم را داشت. نمی توان با داعش تجارت نفت کرد و ادعای مبارزه با تروریسم را داشت. نمی توان کسی را به جرم اقدام علیه منافقین به دو و نیم سال حبس محکوم کرد و منتظر فاجعه مونیخ نبود.

   

   

  فارس

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها : , , , , ,
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار