نگرانی های رئیس جمهور منفور

0 0

فرانسه یه علت یک حمله تروریستی در شرایط وخیمی قرار گرفته است. این حمله ها موجب زیر ذره بین رفتن دوباره رئیس جمهور نه چندان خوش نام این کشور شده است. رهبر فرانسه که برخی از تأثر بر انگیز ترین حوادث تاریخ معاصر فرانسه را پشت سر گذارده است و حالا در صدر ملت مشتت و پرخاشگری است که نه تنها به کفایت او شک دارند بلکه دائما به سمت جبهه ملی و گرایشات فاشیستی اش غش می کنند.

وعده صادق / بعضی اوقات آن چیزی که یک کشور را متحد می کند میتواند یک فاجعه تروریستی باشد. اما متحد کردن با متحد نگاه داشتن دو مقوله متفاوت است.

فرانسه یه علت یک حمله تروریستی در شرایط وخیمی  قرار گرفته است. این حمله ها موجب زیر ذره بین رفتن دوباره رئیس جمهور نه چندان خوش نام این کشور شده است. رهبر فرانسه که برخی از تأثر بر انگیز ترین حوادث تاریخ معاصر فرانسه را پشت سر گذارده است و حالا در صدر ملت مشتت و پرخاشگری است که نه تنها به کفایت او شک دارند بلکه دائما به سمت جبهه ملی و گرایشات فاشیستی اش غش می کنند.

این شرایط مشابه شرایطی است که که در زمان جورج بوش در ایالات متحده رخ می داد. بوش که با لطایف الحیل و به سختی پیروز انتخابات ریاست جمهوری گشته بود ، با استفاده از موجی از میهن پرستی و همبستگی حاصله از اتفاقات ۱۱ سپتامبر به چهره محبوب مردم آمریکا مبدل شد. سیر نزولی وی از قهرمان ملی به منفور تاریخ چند سالی طول کشید که شاید به این دلیل بوده که آمریکایی ها همه ی کار ها را در مقیاس وسیع انجام می دهند.در طول تاریخ عموماً رهبران به سمت مطرود واقع شدن و دولت ها به سمت آشفتگی های سیاسی سوق یافته اند.

این سرمشق ثابت می کند که اگر هدف بر انگیختن بی ثباتی های سیاسی است تروریسم می تواند ماثر واقع شود . در پی حملات ، رهبران و شهروندان متحد می شوند تا مانع از دست یابی تروریست ها به اهدافشان شوند.اما بعدش چه؟

شاید سادترین توضیح برای این سیر اتفاقات این باشد که آشفتگی و هراس ملی در وهله اول موجب همبستگی و اطاعت پذیری عمومی می شود ، اما اندکی بعد این سئوال راپیش می آورد که آیا ما نمی توانستیم بهتر عمل کنیم تا از این تشنجات پیشگیری شود؟

 

ممکن است بپسندید

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.