• تاریخ انتشار: چهارشنبه ۰۹ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۵۴ | کد خبر : 3941
 • رییس کمیتۀ هسته‌ای مجلس شورای اسلامی اعلام کرد

  طرح مجلس ایران برای اخذ غرامت از امریکا

  «امریکا دست به اقدامی ناجوانمردانه و خصمانه زده و خارج از قوانین بین المللی به طرح یک سری از موضوعات پرداخته است

  طرح یک فوریتی اخذ خسارت و غرامت از دولت امریکا با امضای 166 نمایندۀ مجلس شورای اسلامی تقدیم هیات رئیسه می شود.

  ابراهیم کارخانه‌ای، رییس کمیتۀ هسته‌ای مجلس نوشت این طرح در راستای اقدامات خصمانه امریکا علیه ایران از 28 مرداد سال 32 تاکنون تهیه شده است و تعداد امضاهای آن در حال افزایش است.

  کارخانه‌ای افزود: «امریکا دست به اقدامی ناجوانمردانه و خصمانه زده و خارج از قوانین بین المللی به طرح یک سری از موضوعات پرداخته است و ناجوانمردانه علیه ایران حکم می‌دهد.»

  این نمایندۀ مجلس با اشاره به زنجیره‌ای بودن اقدامات امریکا علیه ایران گفت: «دولت ایران باید به صورت فعال وارد میدان شود و دست به اقدام متقابل در این راستا بزند… انفجاری که در سال 1996 در هتل عربستان و در جریان بمب گذاری اتفاق افتاد، چه ربطی به ایران داشت که ایران را در آن مقصر دانستند و بعدها مشخص شد که القاعده این کار را انجام داده است و امریکایی‌ها به صورت یکجانبه حکم صادر کردند و ایران را در این کار مقصر دانستند.»

  وی با اشاره به مصوبۀ امریکا برای بلوکه شدن اموال ایران، گفت: «جا داشت ایران در این راستا اقدام جدی انجام دهد. از این رو ما در جهت استیفای حقوق ملت ایران این طرح یک فوریتی را تهیه کرده ایم و به زودی آن را به هیات رییسه مجلس تقدیم می کنیم.»

  ابراهیم کارخانه‌ای، رییس کمیتۀ هسته‌ای مجلس شورای اسلامی

   

  کنگرۀ امریکا در لایحۀ جدید خود خواهان آن شده است که از محل مصادرۀ اموال ایران، به 53 دیپلمات و مستشار امریکایی که در سال 1358 به مدت 444 روز به گروگان گرفته شدند، غرامت پرداخت شود. براساس این لایحه، هر یک از این افراد که هنوز در قید حیات است بابت هر روز اسارت حدود ۱۰ هزار دلار غرامت دریافت می‌کند و اعضای خانوداه بازماندگان این افراد هم تا سقف ۶۰۰ هزار دلار غرامت دریافت خواهند کرد.

  ماده واحده و متن طرح مجلس شورای اسلامی به شرح زیر است:
  ماده واحده- دولت موظف است به منظور استیفای حقوق ملت ایران اقدامات حقوقی لازم را در رابطه با اخذ غرامت ها و خسارت ها از دولت امریکا متناسب با مشارکت در موارد ذیل به عمل آورد.

  1-پرداخت غرامت بابت خسارت های جانی و مالی که از کودتای 28 مرداد تا پیروزی انقلاب اسلامی به علت روی کار آمدن دولت دست نشانده امریکا به ملت ایران تحمیل شده است.

  2- پرداخت غرامت بابت بیش از 223000 نفر شهید دوران دفاع مقدس و قریب ششصد هزار نفر جانباز و آزاده که به علت همکاری اطلاعاتی، سیاسی و نظامی امریکا با حمله صدام به ایران به شهادت رسیده و یا صدمه دیده اند.

  3-پرداخت غرامت و خسارت 1000 میلیارد دلاری جنگ صدام که با حمایت مستقیم امریکا صورت گرفت.

  4-پرداخت غرامت بابت 17000 شهید ترور که با همدستی امریکا به شهادت رسیدند و هم اکنون در امریکا و عراق تحت حمایت مستقیم دولت و کنگره امریکا هستند.

  5-پرداخت غرامت بابت اموال و دارایی هایی که بر خلاف عرف و قواعد بین المللی بلوکه شده ایران در امریکا و نیز پرداخت خسارت و عدم النفع مربوط به آن ها.

  6-پرداخت خسارت بابت به شهادت رساندن صدها تن از حجاج سال 1366 و فاجعه منا در سال جاری به علت حمایت و پشتیبانی امریکا از دولت سعودی.

  7-پرداخت خسارت و عدم النفع کلیه اموال فرهنگی، هنری و باستانی ایران که در موزه‌ها و موسسات امریکایی‌ نگهداری می شود.

  8-پرداخت خسارت و غرامت بابت تحریم کشتی های جمهوری اسلامی ایران بر خلاف قواعد بین المللی.

  9-پرداخت خسارت بابت تحریم خرید و فروش قطعات و هواپیمای مسافربری علیه جمهوری اسلامی ایران بر خلاف عرف و قواعد بین المللی.

  10- پرداخت غرامت بابت کلیه ایرانیان مورد ربایش، ترور و انفجار در خارج از کشور که با حمایت امریکا از جمله در کشورهای افغانستان، یمن، لبنان، سوریه و عراق و … انجام شده است.

  11-پرداخت غرامت بابت کودتای نوژه که با حمایت و همکاری مستقیم امریکا صورت گرفت.

  منبع: رسانه ایران

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  نام:

     

 • برچسب ها : ,
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  جشنواره ای وحشتناک در تایلند/عاقبت حمل گاو در صندوق عقب ماشین/افزایش سرعت گوشی با "Clean Master" بعیدی نژاد: غربی ها هنوز درک خیلی واقعی از وضعیت منطقه ندارند کاریکاتور/ سقوط به دریای بی‌کران!!! رئوفیان با آیت‌الله موحدی‌کرمانی دیدار کرد/ معرفی نامزد جبهه ایستادگی در بهمن ماه اخبار دنیای سیاست تا این ساعت واکنش ایران به تصویب قطعنامه اتحادیه اروپا در عادی سازی روابط با تهران حجاب همسر رئیس جمهور فنلاند در ایران عکس/ برداشت انار از باغ های بجستان جلوگیری از ورود چهره‌های تنش‌زا به مراحل مختلف انتخابات خانه تکانی توییتر شروع شد باقر عزت بگوویچ: ایران می تواند از طریق بوسنی وارد بازار تجاری اروپا شود مسکن مهرهای فاقد متقاضی در سراسر کشور به مددجویان واگذار می‌شود جهانگیری: باید بدون اغماض به تخلف صندوق ذخیره فرهنگیان رسیدگی شود/ عادل‌آذر: از ۲۳ میلیارد حقوق نجومی تنها ۱۰ میلیارد برگشته است هیچ خطری همانند فساد نظام جمهوری اسلامی ایران را تهدید نمی کند دکترین مقاومت ارزشمندترین سرمایه ماست/ ملت ایران جهت‌گیری ضد صهیونیستی و ضد آمریکایی خود را با موضوعات فرعی تغییر نخواهد داد تولید پر فروش‌ترین داروی جهان در ایران مراسم استقبال رسمی روحانی از باقر عزت بگوویچ عکس/ بارش اولین برف پاییزی در اردبیل مجازات حبس و برخورد قاطع در انتظار ناپدری «ستایش» تبریک ورزشکاران به تیم ملی جوانان