کد خبر : 39818
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۴
151 مشترک

طرح اصلاح طلبان برای روحانی ۹۶

گرچه احتمال ائتلاف اصلاح طلبان با روحانی، ضعیف تر از گذشته است اما با توجه به شرایط؛ احتمال تکرار آن در انتخابات ۹۶ دور از ذهن نیست. به نظر میرسد آنها به دنبال رقیب تراشی برای روحانی نیستند اما طبق اظهارات خودشان چک سفید امضا نیز نمی‌دهند

به گزارش وعده صادق کمتر از ١٠ ماه تا انتخابات ریاست‌جمهوری سال ٩۶ فرصت باقی مانده است؛ این روزها آینده حسن روحانی در ریاست جمهوری به بحث مهم کشور تبدیل شده است. اصلاح_طلبان که در انتخایات ۹۲  حسن روحانی را در کنار خود تعریف کرده اند؛ این روزها با عملکرد ضعیف رییس جمهور  به شدت نگران انتخابات ۹۶ هستند. بازنویسى سناریوهاى انتخاباتى براى رسیدن به وضع دلخواه نشان از نگرانی و تلاش این جریان برای باقی ماندن در قدرت دارد.
نگاهى گذرا به سناریوهاى محتمل درباره آینده روحانی از نگاه اصلاح طلبان :

 سناریو خود انصرافى روحانى
اصلاح طلبان موج رسانه ای که علیه فساد در کابینه و نزدیکان دولت ایجاد شد را تلاشی برای رساندن روحانی به نقطه خود انصرافی میدانند.

سناریو تنگ کردن فیلتر توسط نهاد نظارتى
رد صلاحیت روحانی نیز یکی از سناریوهای احتمالی اصلاح طلبان برای انتخابات آتی ریاست جمهوری است.

 پروژه تضعیف دولت باتقویت رقیب احتمالى
با وجود اینکه اصلاح طلبان این روزها یکی از منتقدان اصلی دولت هستند اما در رویکردی دوگانه انتقادهای جبهه مقابل را  بزرگنمایى نقاط ضعف دولت در جهت تقویت رقیب میدانند.

 پذیرش ادامه وضع موجود و تن دادن به دو دوره‌اى شدن ریاست جمهورى حسن روحانى
در نهایت با برجسته کردن اقدامات رییس جمهور در حوزه های سیاسی، اقتصادی و بین الملل؛  قوی ترین سناریو را حمایت  جریان سنتى اصولگرا و جناح میانه از دولت روحانی و همچنین حمایت مشروط اصلاح طلبان و در نتیجه  دو دوره ای شدن وی میدانند.

گرچه احتمال ائتلاف اصلاح طلبان با روحانی، ضعیف تر از گذشته است اما با توجه به شرایط؛ احتمال تکرار آن در انتخابات ۹۶  دور از ذهن نیست. به نظر میرسد آنها به دنبال رقیب تراشی برای روحانی نیستند اما طبق اظهارات خودشان چک سفید امضا نیز نمی‌دهند. اعتبار اصلاحات در شرایطی پشتوانه رای روحانی خواهد شد که او نیز به مطالبات و شرط و شروط آنها تن در دهد.
محمد عبدالهی

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب