رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۴۶ | کد خبر : 40062
 • تهران؛کانون مقابله با گسترش ناامنی در منطقه

  به گزارش وعده صادق با اوج گیری ناامنی های منطقه ای و و افزایش تحرکات گروههای تروریستی در منطقه و بویژه در کشورهای همسایه ایران مثل عراق، سوریه، افغانستان، پاکستان و ترکیه، ایجاد یک وضعیت پایدار و جلوگیری از تشدید تنش ها، هماهنگی حداکثری میان همسایگان را به موضوعی ضروری بدل کرده است.

  وجود امنیت و پاسداری از آن همواره یکی از دغدغه های دولت های منطقه غرب آسیا بوده است، اما حتی در این شرایط نیز دولت هایی با فهم نادرست از این مقوله با اقدامات همسویانه با رژیم صهونیستی و استکبار جهانی شرایطی را به وجود آورده اند که یکی از نتایج آن کشته و آواره شدن هزاران نفر از همزبانان خود آنها در عراق، سوریه، یمن و کشورهای دیگر شده است.

  جمهوری اسلامی ایران همواره با اتخاذ سیاست های اصولی در چارچوب منافع منطقه ای تلاش کرده است تا با روشن ساختن ماهیت استکباری و ساختگی گروههای تروریستی در منطقه، ضمن مبارزه با آنها دولت های دیگر را نیز تشویق به اقدام قاطعانه و تاثیرگذار علیه این گروههای تروریستی کند؛ داعش، جبهه النصره، القاعده و بسیاری از این گروههای تکفیری- تروریستی که در ابتدای تاسیس کارویژه ای جزء پیشبرد اهداف شوم و غیرانسانی کشورهای سازنده شان نداشتند امروز خود تهدید کننده منافع این کشورها هستند و در اقصی نقاط جهان دست به اقدامات خرابکارانه می زنند.

  تلاش آل سعود در جهت ایجاد پایگاه برای داعش در افغانستان و پاکستان

  از سوی دیگر مساله ای که باید به آن توجه کرد اینکه در هفته های اخیر شاهد تلاش آل سعود و حامیانش برای ایجاد پایگاهی برای گروههای تروریستی تکفیری مثل داعش در افغانستان و پاکستان هستیم تا با ادامه شکست ها در سوریه و عراق این گروهها از بین نرفته و در مکان دیگری مورد بهره برداری قرار گیرند؛ نکته ای که اینبار نیز از دید جمهوری اسلامی ایران پنهان نماند و با فعال تر شدن اقدامات دیپلماتیک درصدد مدیریت آن برآمد.

  سفر مقامات امنیتی کشورهای منطقه از جمله پاکستان و افغانستان به ایران طی روزهای اخیر حائز اهمیت زیادی است. سپهبد «ناصرخان جنجوعا» مشاور امنیت ملی نخست‌وزیر پاکستان دو هفته پیش به دعوت رسمی علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان به تهران سفر کرد و در ادامه نیز «محمد حنیف اتمر» مشاور امنیت ملی رئیس جمهور افغانستان که در حال دیدار رسمی از تهران است، بعدازظهر دیروز با علی شمخانی و محمد جواد ظریف دیدار و گفتگو کرد.

  پس از سفر سال گذشته شمخانی به پاکستان و دیدار با مقامات این کشور شاید محتمل ترین گزینه برای موفقیت آمیز بودن این سفر، سفر رسمی یکی از مقامات پاکستان به تهران بود. ایران و پاکستان روابط همه جانبه و همکاری های زیادی را از گذشته تاکنون داشته اند و ایران اولین کشوری بود که پس از استقلال پاکستان در سال ۱۹۴۷ آن کشور را به رسمیت شناخت و پاکستان نیز بعد از انقلاب اسلامی اولین کشوری بود که جمهوری اسلامی ایران را در سال ۱۹۷۹ به رسمیت شناخت و این سابقه تعاملات ضرورت یک همکاری همه جانبه را بین دو کشور ایجاب می کند.

  شمخانی در دیدار با ناصر خان جنجوعا با اشاره به روابط تاریخی و تمدنی و همچنین اشتراکات فراوان فرهنگی و مذهبی میان دو کشور بر اهمیت گسترش مناسبات و همکاری ها دو جانبه در زمینه های مختلف تاکید کرد.

  وی شرایط بحرانی منطقه و به ویژه توسعه موج ویرانگر تروریسم که به معضلی بین المللی تبدیل شده است را تهدیدی مشترک  برای دو کشور عنوان کرد و اظهار داشت: فعال کردن ساختارهای همکاری دوجانبه و طراحی سازوکارهای مشترک، متناسب با تغییر مولفه های تهدید زا از جمله اقدامات فوری است که باید از سوی دستگاههای ذیربط در دو کشور مورد اهتمام جدی قراربگیرد.

  محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی افغانستان نیز که دیروز به دعوت دریابان علی شمخانی برای دیداری دو روزه به ایران سفر کرده است در خصوص مهمترین تحولات امنیتی منطقه و ساز و کارهای مقابله با تروریسم در افغانستان با دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گفتگو کرد.

  شمخانی در این دیدار با اشاره به ضرورت همکاری های گسترده و راهبردی میان ایران و افغانستان و استمرار گفتگوهای امنیتی میان دو کشور، بر دستیابی به راه حل های پایدار برقراری امنیت در مرزهای مشترک دو کشور و مقابله با تروریسم تاکید کرد.

  شمخانی با اشاره به افزایش بی ثباتی ناشی از حضور نیروهای بیگانه در افغانستان و توسعه بحران های امنیتی این کشور از زمان اشغال توسط آمریکا تاکنون افزود: روند افزایش نقش نیروهای نظامی و انتظامی افغانستان در حوزه ایجاد امنیت و ثبات در این کشور اقدامی قابل تقدیر و نشانه روشنی از فعال سازی ظرفیت های گستره افغانستان در تامین امنیت این کشور است.

  حنیف اتمر مشاور امنیت ملی رئیس جمهور افغانستان نیز در این دیدار ضمن تقدیر از نقش سازنده ایران در توسعه و پیشرفت افغانستان خاطر نشان کرد: مقابله همه جانبه با افراط گرایی و تروریسم با رویکرد امنیت منطقه ای و تعامل میان همه کشورها امکان پذیر است.

  تهران؛ کانون رایزنی ها برای امنیت منطقه

  از سوی دیگر با دلارهای هنگفتی که توسط آل سعود برای ایجاد ناامنی در مرزهای ایران خرج شده است، حفظ امنیت پایدار در مرزها و مقابله مشترک با تروریسم و همکاری در موضوعاتی مانند مبارزه با ترانزیت مواد مخدر، قاچاق انسان و سلاح و مبارزه با گروه های اشرار ضروری به نظر می رسد و رسیدن به این هدف جز با همکاری کشورهای دوست و برادر ایران، پاکستان و افغانستان ممکن نیست.

  در شرایطی که برخی از کشورهای غربی و و متحدین منطقه ای آنها با دلارها و ادوات جنگی خود در تلاش برای ناامن کردن منطقه و فشار بر جمهوری اسلامی ایران هستند، تهران به کانون رایزنی ها برای امنیت منطقه تبدیل شده است؛ منطقه ای که امروز بیشتر از هر زمان دیگری از این ناامنی ها رنج می برد. البته این رویکرد ایران مختص زمان حاضر نیست و در دوره های مختلف پس از انقلاب اسلامی این سیاست و رویکرد دنبال شده است.

  جمهوری اسلامی ایران در دوران حیات خود همواره نگاه ویژه و سازنده ای نسبت به همسایگان داشته و با رویکردی دوستانه در تلاش بوده است تا با گسترش همکاری های امنیتی با کشورهای فارسی زبان مثل افغانستان و پاکستان، به ایجاد امنیت و پیشرفت در این کشورها کمک کند؛ رویکردی که امروزه با سفر مقامات امنیتی کشورهای منطقه و همسایگان به ایران می توان به میزان تاثیرگذاری و نگاه مثبت این کشورها به اقدامات و حسن نظر ایران برای ایجاد امنیت و ثبات در منطقه پی برد.

  محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان در دیدار با مشاور امنیت ملی رئیس جمهور افغانستان تاکید کرد: افغانستان برای جمهوری اسلامی ایران همسایه ای دوست است و پیشرفت و امنیت این کشور مانند پیشرفت و امنیت ایران محسوب می‌شود.

  وی ادامه داد: این بیان یک اظهارنظر دوستانه و شخصی نیست، بلکه سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران تلقی می‌شود.

  در پایان باید به این مساله اشاره کرد که سفر مقامات امنیتی کشورهای منطقه به ایران نشان دهنده اعتماد به تهران و بویژه جایگاه کانونی آن در مبارزه با تروریسم است که نشات گرفته از عملکردهای موفق ایران در عراق و سوریه است. عملکردی که برخلاف تفکر غالب در مقابله با تروریسم در منطقه پیروز شد و توانست مواضع تروریست ها را در عراق و سوریه به شدت متزلزل کند.

   

  انتهای پیام/

  فارس

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها : , , , ,
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار