رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۵۳ | کد خبر : 40071
 • فرافکنی رسانه های سعودی علیه ایران، چرا؟

  به گزارش وعده صادق ؛ بطور کلی دستاویز رسانه های سعودی برای تاثیر گذاری بر افکار عمومی، تحریک حساسیت های قومی و مذهبی در منطقه علیه ایران است. این دسته از رسانه هامانند الشرق الاوسط، عکاظ، الحیات و شبکه های الاخباریه و العربیه سعودی در فضای تبلیغی خود از یکسو برای تحریک حساسیت های قومی علیه ایران، پیوسته  از تلاش تهران برای نفوذ در جهان عرب خبر می دهند و با تکرار این ادعا می کوشند فضای حاکم بر روابط تهران/ ریاض را به تنش های قومی تبدیل کنند.
  ازسوی دیگر هم این رسانه هابا طرح این ادعا که تلاش ایران برای نفوذ در جهان عرب از طریق حمایت اقلیت های شیعی در کشورهای منطقه است از  اختلاف افکنی مذهبی در پیشبرد سیاست های تبلیغی خود علیه ایران بهره برداری کنند.
  این رویکرد رسانه های وابسته به آل سعود در شرایطی است که حاکمان عربستان در سال های اخیر با دو بحران دا خلی وخارجی روبرو هستند و به نظر می رسد برای فرار از این دو بحران به فرافکنی و دشمن تراشی خارجی روی آورده اند.
  طرح ادعاهای ضد ایرانی از سوی مقام های آل سعود به ویژه از سوی عادل الجبیر وزیر امور خارجه عربستان مبنی بر دخالیت ایران در منطقه بخشی از این تلاش ها برای فرار از این بحران هاست.
  عربستان در حوزه داخلی به ویژه پس از موج بیداری اسلامی در منطقه با مطالبات مردمی برای ایجاد تغییر در همه زمینه ها از جمله تعیین حق سرنوشت، مطالبه حقوق زنان و رفع تبعیض و آزادی های مدنی  روبرو شده  و هرچند در مراحل اولیه این بیداری با افزایش هزینه های عمومی سعی در مدیریت مطالبات مردم داشته است؛ اما از سویی این کشور همسو با امریکا برای وادار کردن ایران به دست کشیدن از حقوق هسته ای خود با عرضه بیش از نیاز نفت به بازار و کاهش قیمت شدید نفت با مشکلات اقتصادی چون کسری بودجه روبرو شده است و دیگر برایش مقدور نیست از طریق افزایش هزینه های عمومی مردم را ساکت نماید و در نتیجه دشمن تراشی و فرافکنی علیه ایران بر پایه طرح ادعاهای قومی ومذهیی یکی از راهها برای سرپوش گذاشتن بر سیستم ناکارآمد پادشاهی و جلوگیری از بروز اعتراضات داخلی است.
  از سویی عربستان سعودی در حوزه خارجی نیز در چند سال گذشته به دلیل تلاش برای نزدیکی با رژیم صهیونیستی و ضربه زدن به محور مقاومت از طریق حمایت مالی وتسلیحاتی از گروههای تروریستی وتکفیری با شکست های متوالی روبرو شده  و هیچ یک از طرح های منطقه ای اش با موفقیت همراه نبوده است به ویژه اینکه همین استفاده از گروههای تکفیری برای پیشبرد طرح هایش، این کشور را در جامعه جهانی هم با اتهامات بزرگی در خصوص حمایت از تروریسم مواجه کرده است.
  تهاجم نظامی به یمن و و اشغال بحرین، دخالت در بحران سوریه از طریق حمایت مالی وتسلیحاتی از گروههای تکفیری وتروریستی، از جمله اقداماتی است که عربستان را در خارج از مرزهایش با  شکست روبرو کرده است.
  از این رو فرافکنی و اتهام زنی سعودی ها علیه ایران، شیوه ای برای فرار ازمسایل داخلی و شکست های  منطقه ای اش ارزیابی می شود./ صدا و سیما

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار