• تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۵۳ | کد خبر : 40071
 • به گزارش وعده صادق ؛ بطور کلی دستاویز رسانه های سعودی برای تاثیر گذاری بر افکار عمومی، تحریک حساسیت های قومی و مذهبی در منطقه علیه ایران است. این دسته از رسانه هامانند الشرق الاوسط، عکاظ، الحیات و شبکه های الاخباریه و العربیه سعودی در فضای تبلیغی خود از یکسو برای تحریک حساسیت های قومی علیه ایران، پیوسته  از تلاش تهران برای نفوذ در جهان عرب خبر می دهند و با تکرار این ادعا می کوشند فضای حاکم بر روابط تهران/ ریاض را به تنش های قومی تبدیل کنند.
  ازسوی دیگر هم این رسانه هابا طرح این ادعا که تلاش ایران برای نفوذ در جهان عرب از طریق حمایت اقلیت های شیعی در کشورهای منطقه است از  اختلاف افکنی مذهبی در پیشبرد سیاست های تبلیغی خود علیه ایران بهره برداری کنند.
  این رویکرد رسانه های وابسته به آل سعود در شرایطی است که حاکمان عربستان در سال های اخیر با دو بحران دا خلی وخارجی روبرو هستند و به نظر می رسد برای فرار از این دو بحران به فرافکنی و دشمن تراشی خارجی روی آورده اند.
  طرح ادعاهای ضد ایرانی از سوی مقام های آل سعود به ویژه از سوی عادل الجبیر وزیر امور خارجه عربستان مبنی بر دخالیت ایران در منطقه بخشی از این تلاش ها برای فرار از این بحران هاست.
  عربستان در حوزه داخلی به ویژه پس از موج بیداری اسلامی در منطقه با مطالبات مردمی برای ایجاد تغییر در همه زمینه ها از جمله تعیین حق سرنوشت، مطالبه حقوق زنان و رفع تبعیض و آزادی های مدنی  روبرو شده  و هرچند در مراحل اولیه این بیداری با افزایش هزینه های عمومی سعی در مدیریت مطالبات مردم داشته است؛ اما از سویی این کشور همسو با امریکا برای وادار کردن ایران به دست کشیدن از حقوق هسته ای خود با عرضه بیش از نیاز نفت به بازار و کاهش قیمت شدید نفت با مشکلات اقتصادی چون کسری بودجه روبرو شده است و دیگر برایش مقدور نیست از طریق افزایش هزینه های عمومی مردم را ساکت نماید و در نتیجه دشمن تراشی و فرافکنی علیه ایران بر پایه طرح ادعاهای قومی ومذهیی یکی از راهها برای سرپوش گذاشتن بر سیستم ناکارآمد پادشاهی و جلوگیری از بروز اعتراضات داخلی است.
  از سویی عربستان سعودی در حوزه خارجی نیز در چند سال گذشته به دلیل تلاش برای نزدیکی با رژیم صهیونیستی و ضربه زدن به محور مقاومت از طریق حمایت مالی وتسلیحاتی از گروههای تروریستی وتکفیری با شکست های متوالی روبرو شده  و هیچ یک از طرح های منطقه ای اش با موفقیت همراه نبوده است به ویژه اینکه همین استفاده از گروههای تکفیری برای پیشبرد طرح هایش، این کشور را در جامعه جهانی هم با اتهامات بزرگی در خصوص حمایت از تروریسم مواجه کرده است.
  تهاجم نظامی به یمن و و اشغال بحرین، دخالت در بحران سوریه از طریق حمایت مالی وتسلیحاتی از گروههای تکفیری وتروریستی، از جمله اقداماتی است که عربستان را در خارج از مرزهایش با  شکست روبرو کرده است.
  از این رو فرافکنی و اتهام زنی سعودی ها علیه ایران، شیوه ای برای فرار ازمسایل داخلی و شکست های  منطقه ای اش ارزیابی می شود./ صدا و سیما

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  نام:

     

 • برچسب ها :
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  خبر خوش برای علاقه مندان به آیفون و اپل /اوباما: ادعای تقلب ترامپ شوخی نیست/ برگزاری نخستین همایش بین‌المللی نسل پنجم ارتباطات روحانی:برخی ها از بردن اینترنت به روستاها خوشحال نیستند و فکر می کنند اینترنت کالای شهری است جدیدترین رادار ایرانی با نام "مطلع‌ الفجر ۳" و با ۵۰۰ کیلومتر برد رونمایی شد + ویژگی‌ها و تصاویر قهر‌ آقای نوبخت با نمایندگان/ رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در جلسات کمیسیون تلفیق به نشانه قهر شرکت نمی‌‌کند گودرزی در گفت‌وگو با ایسنا: از تغییرات در دولت استقبال کرده‌ام/ گلایه‌ای ندارم نرخ سود تسهیلات صادراتی به ۱۱ درصد کاهش یافت/ تعیین نرخ ۷ درصدی برای مناطق محروم حکم"فانی"برای"ناصری"در آخرین ساعات مسئولیت مشکوک است ۳ وزیر پیشنهادی روحانی به بهارستان/ مجلس با چشم بسته رای نخواهد داد نیروهای عراقی به کرانه‌های دجله در جنوب غرب موصل رسیدند چرا نگرانی «وزارت‌خارجه آمریکا» و «بی‌بی‌سی» از دهان نمایندگان مجلس بیرون می‌آید؟ ویرایش فرم‌های سرشماری آغاز شد/ثبت‌نام اینترنتی۱۱.۶میلیون خانوار نقشه پلید عربستان و امارات برای دور زدن ایران عکس/ رییس جمهور در همایش روز ملی روستا و عشایر خوش اندام ترین مردمان اروپا کدامند؟ سود تسهیلات صادرکنندگان ۱۱ درصد کاهش یافت فیلم/ ⏪ عاقبت حق خوری... روحانی چقدر به «جوان»‌ها و «غیرامنیتی‌»ها اعتماد دارد؟ سفر «داباکیس» به ایران/قرارداد بازی‌های رایانه‌ای با شرکت فرانسوی/ سفرهای طولانی رئیس دانشگاه علم‌وصنعت به خارج همه چیز درباره اجرای فاز نخست LEZ مدیر کل ارشاد لرستان، فردا درباره تئاتر جنجالی به مجلس توضیح می دهد