رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۸ | کد خبر : 40161
 • همکاری‌های هسته‌ای میان ایران و روسیه وارد فاز جدید شد

  به گزارش وعده صادق:همکاری میان ایران و روسیه در بحث هسته‌ای و پیشبرد برنامه‌های مسالمت آمیز هسته‌ای کشورمان با تعامل روس‌ها، پس از برجام وارد فاز جدیدی شده است؛ هر چند عده‌ای انتظار داشتند که در دوران پسابرجام همکاری هسته ای ایران و روسیه رو به افول گراید اما بیانیه روز جمعه کرملین مبنی بر دستور پوتین در رابطه با ساخت ۸ نیروگاه هسته‌ای جدید در ایران، نشان دهنده آن است که عزم تهران و مسکو برای تعامل هسته‌ای جزم است.

  در بیانیه‌ای که روز جمعه توسط کرملین صادر شده بود و در رابطه با نشست سه جانبه امروز روسای جمهور ایران، روسیه و آذربایجان در باکو بود از قول پوتین آمده بود که  “روسیه به تهران کمک خواهد کرد تا برجام را به طور کامل اجرا کند، این شامل فرایند غنی‌سازی اورانیوم و تبدیل قابلیت‌های تولید ایزوتوپ‌های پایدار نیز خواهد بود. علاوه براین، مسکو و تهران در خصوص طرح‌هایی برای ساخت ۸ نیروگاه هسته‌ای دیگر در ایران به توافق رسیده‌اند”.

  همکاری ایران و روسیه در ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای در راستای اجرای مفاد برجام است

  در همین رابطه کمال دهقانی فیروزآبادی نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس در مصاحبه‌ای با اشاره به اظهارات اخیر پوتین در خصوص ساخت ۸ نیروگاه اتمی در ایران گفت: اعتقاد دارم باید با کشورهایی که در زمان سختی و شرایط سخت ایران را همراهی می کردند، همکاری داشته باشیم، البته با روسیه در زمینه ساخت نیروگاه های اتمی همکاری و تجربه داریم و دور از انتظار نبود که چنین همکاری مجدد شکل بگیرد و این همکاری در راستای مفاد برجام است.

  نماینده مردم تفت و میبد در مجلس دهم شورای اسلامی ادامه داد: از سوی دیگر مواضع ایران و روسیه در مسائل منطقه به یکدیگر نزدیک است و این دوستی ها باعث می شود میزان روابط در ابعاد مختلف اقتصادی و هسته ای افزایش یابد.

  این نماینده تاکید کرد: روسیه روابط راهبردی با ایران تعریف کرده است و بر اساس آن اهداف بلند مدت و کوتاه مدتی در زمینه ارتباط تهران و مسکو تعریف شده است.

  دهقانی با اشاره به تاثیر برجام بر ارتباط ایران با کشورهای دیگر اظهار داشت: بعد از اجرایی شدن برجام، فضا برای همکاری ایران با کشورهای عضو شورای امنیت و دیگر کشورها باز شد و ما می‌توانیم در زمینه فعالیت صلح آمیز هسته ای با کشورهای مطرح همکاری داشته باشیم.

  عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان ایران در زمینه همکاری هسته ای به روسیه محدود نیست تاکید کرد: در عقد قرارداد با روسیه باید تمام ابعاد و زوایای حقوقی و زمان بندی تحویل پروژه ها دیده شود این پیش بینی ها به معنای بدبینی نیست بلکه طبیعت عقد قرارداد و کارهای بزرگ همین است.

  همکاری دانشمندان ایران و روسیه در عمق صدمتری زمین در فردو

  حمید بعیدی نژاد مدیرکل سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه کشورمان نیز در واکنش به بیانیه روز جمعه کرملین در کانال تلگرامی‌اش نوشت: در اعماق صد متری زیر زمین در کویر در تاسیسات فردو که برخی فکر می کنند تعطیل است، یک زیر ساخت هسته ای در همکاری نزدیک میان دانشمندان ایرانی و روسی در حال احداث میباشد که با تکمیل به یکی از مهمترین شاخه های پیشرفته صنعت هسته ای ایران مبدل خواهد گردید.

  کاخ کرملین نیز در بیانیه ای که روز جمعه (پریروز) در آستانه دیدار سه جانبه روسای جمهوری ایران، روسیه و آذربایجان صادر کرده است بر اهمیت همکاری دو کشور ایران و روسیه در خصوص تولیدهای ایزوتوپهای پایدار در سایت هسته ای فردو تاکید کرده است.

  ایزوتوپهای پایدار دسته ای از مواد هسته ای هستند که با برخی تغییرات نسبت به مواد هسته ای موجود در طبیعت پدید می آیند و مصارف مهمی در صنایع گوناگون و کاربردهای متعدد در درمان و علم پزشکی دارند. در دنیا فقط چندین کشور هستند که به تولید این ایزوتوپهای پایدار می پردازند. کشور ما نیز هر ساله برای تامین نیازهای صنعتی و درمانی کشور دهها میلیون دلار برای واردات این ایزوتوپهای پایدار هزینه مینماید.

  با تولید ایروتوپهای پایدار در سایت فردو نه تنها ایران از واردات این مواد مستغنی میشود بلکه خود به کشور صادر کننده این مواد هسته ای در دنیا تبدیل میگردد. تولید ایزوتوپهای پایدار در ایران قرار است از طریق بکارگیری چند صد سانتریفیوژ مدرن انجام گیرد، تولید سانتریفیوژهایی که در کشورمان بومی شده است و دانشمندان هسته ای کشورمان با همکاری دانشمندان روسی برای اولین بار این فن آوری را علاوه بر انجام غنی سازی، با انجام تغییراتی برای تولید ایزوتوپهای پایدار بکار خواهند گرفت.

  در کنار تولید این مواد در این تاسیسات، سایت هسته‌ای فردو بدلیل ویژگیهای منحصر بفرد فنی خود محل مناسبی برای تحقیقات و آزمایشات بسیار پیشرفته فیزیک هسته ای میباشد. بر همین اساس قرار است از طریق همکاریهای بین المللی سایت فردو به یک مرکز توسعه و تحقیقات عالی فیزیک هسته ای مبدل شود. مذاکرات مقدماتی این امر با کشورهای پیشرفته صنعتی هسته ای جهان از جمله کشورهای اروپایی در جریان میباشد که امید است در آینده ای نزدیک وارد مرحله اجرایی شود.

  احداث واحدهای جدید نیروگاهی در بوشهر با همکاری تهران و مسکو

  در اواسط تیرماه در جریان دیدار “نیکلای اسپاسکی” معاون بین‌الملل شرکت روس اتم  با علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان، بر همکاری‌های نزدیک و دوستانه دو کشور ایران و روسیه در زمینه‌های مختلف استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای و همچنین گسترش روابط و تلاش برای تسریع در اجرای پروژه‌های همکاری‌ فیمابین از جمله احداث واحدهای جدید نیروگاهی در بوشهر تأکید شد.

  روسیه خریدار ۴۰ تن آب سنگین ایران

  همکاری هسته‌ای میان ایران و روسیه وارد حیطه فروش آب سنگین نیز شده است؛ علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان دوم مرداد ماه، اعلام کرد که گام‌های نهایی برای فروش ۴۰ تن آب سنگین تولیدی ایران به روسیه برداشته شده و این قرارداد به زودی امضا می‌شود.

  رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان این را هم گفت که مذاکرات با کشورهای اروپایی برای فروش آب سنگین در مرحله اولیه است اما مذاکره با روسیه به مراحل پایانی رسیده و مذاکرات نهایی به زودی برگزار می‌شود.

  آنطور که مسئولان کشورمان گفته‌اند،ایران  تاکنون حدود ۲۰۰ تن آب سنگین تولید کرده است که از این مقدار تنها ۶۰ تن مورد نیاز راکتور اراک است؛ به گفته مسئولان ذیربط  ایران قصد دارد دست کم ۷۰ تن از آب سنگین تولید شده خود را در بازار بین‌المللی به فروش برساند.

  انتهای پیام/

   میزان

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها : , , , ,
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار