رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۲ | کد خبر : 40304
 • «سعد حریری» در آستانه ورشکستگی سیاسی و اقتصادی

  به گزارش وعده صادق ؛ «سعد الحریری» رئیس حزب «المسقبل» لبنان، همانطور که در عرصه سیاسی روزگار خوبی نمی‌گذراند، در عرصه اقتصادی هم خود را به ورشکستگی نزدیک می‌بیند.

  روز گذشته روزنامه الاخبار لبنان گزارش داد که سعد الحریری برای حل بحران «خلأ ریاست جمهوری» چند گزینه محدود بیشتر پیش رو ندارد و یکی از این گزینه‌ها اندیشیدن به «میشل عون» گزینه نامزدی حزب‌الله و احزاب متحد او برای ریاست جمهوری لبنان است .

  سعد الحریری همانطور که در عرصه سیاست زیر لوای عربستان است و روزگار خوبی ندارد، در عرصه اقتصاد هم همینطور است و شرکت «سعودی اوجیه» را در معرض ورشکستگی می‌بیند.

  حقوق کارگران این شرکت عقب افتاده، و بیمارستان‌های عربستان هم از دیروز اعلام کردند که دیگر با کارمندان این شرکت تعامل نمی‌کنند. بیمارستانهای عربستان می‌گویند قرارداد بیمه این شرکت از ۲۰ ژوئیه تمام شد و روزنامه «عکاظ» نوشت که «شاید شرکت سعودی اوجیه طبق گزارش‌های خبری، ورشکستگی خود را اعلام کند».

  روزنامه الحیاه نیز اخیرا گزارش روزنامه «الاخبار» لبنان در تاریخ ۳ آگوست را تأیید کرد که مذاکراتی میان مالکان شرکت (سعد الحریری و یک خانواده سلطنتی سعودی) و مقامات عربستان با طرفهای تجاری آغاز کرده‌اند تا بخشی از سهام آن را بفروشند که احتمالا حدود ۶۰ درصد است.

  گفته می‌شود بدهی شرکت سعد الحریری که مقرش در ریاض، پایتخت عربستان است، به ۱۵ میلیارد ریال سعودی (۴ میلیارد دلار) رسیده است.

  شرکت سعودی اوجیه، دو هفته فرصت دارد تا بسرعت به توافق نهایی (برای فروش سهم) برسد چرا که این شرکت همین الان تعهداتی به چندین بانک لبنانی دارد که میزان آن به ۱٫۸۷۵ میلیارد ریال (حدود ۵۰۰ میلیون دلار) دارد .

  بخش بزرگی از کارمندان این شرکت اعتصاب کرده‌اند. به وزارت کار عربستان شکواییه نوشته‌اند. آنها از نماینده شرکت در ریاض و جده شنیدند که مشکل ۹ ماه حقوق عقب‌افتاده‌شان بزودی حل می‌شود اما نشد و نهایتا «عبدالستار عیسی» سفیر لبنان در عربستان نام کارمندان لبنانی این شرکت را نوشت و با مقامات سعودی مکاتبه کرد.

  اکنون وبگاه خبری «النشره» لبنان گفته که «سلمان بن عبدالعزیز» شاه سعودی روز یکشنبه (۷ آگوست) دستور داده که حقوق کارمندان شرکت پرداخت شود. لبنانی‌ها می‌گویند احتمالا این دستور هم مثل وعده کمک مالی عربستان به ارتش لبنان باشد که چند سال تأخیر افتاد و سرانجام هم کاملا لغو شود.

  النشره نوشت: آنچه الان دیده می‌شود، شرکت «سعودی اوجیه» سعد الحریری در آستانه تعطیلی است. حرفی هم از حقوق کارمندان لبنان و جبران خسارت آنها یا فرصت کاری جایگزین نیست. بعد از ۹ ماه تحصن و اعتصاب و اعتراض، اکنون مقامات عربستان دخالت کرده‌اند تا مشکل را حل کنند. این خبر زمانی اعلام میشود که اخیرا گفته شده بود، «محمد بن سلمان» وزیر دفاع، پسر شاه و جانشین ولی‌عهد عربستان تلاش کرده بود که ۶۰ درصد سهم این شرکت را بخرد.

  هرچند سلمان شاه سعودی دستور داده که مشکل این شرکت سریع حل شود اما به نظر می‌رسد این مسئله در میان شرکت‌های عربستان سعودی فراگیر شده. شبکه العربیه گزارش داده که شرکت «بن لادن» هم دچار مشکلات شدید اقتصادی است اما این شبکه سعودی مدعی شده که مشکل فراگیر نیست.

  اکنون کارمندان این شرکت، آینده و سرنوشت خود در این شرکت را مبهم می‌بینند و از سویی دیگر کارمندان هندی نیز قصد بازگشت کرده‌اند. با این حال، به نظر می‌رسد همانطور که سعد الحریری در عرصه سیاسی با بحران روبه‌روست، در عرصه اقتصادی نیز باید خود را برای ورشکستگی آماده و خداحافظی خود با «سعودی اوجیه» را اعلام کند.

  سعودی اوجیه، شرکت خوشه‌ای سعودی است که در حوزه‌های ساخت‌وساز، توسعه املاک و مستغلات، مخابرات و فن‌آوری اطلاعات فعالیت می‌کند. این شرکت را رفیق حریری نخست‌وزیر اسبق لبنان در سال ۱۹۷۸ تاسیس کرد و در کشورهای لبنان، اردن، عربستان، ترکیه، آفریقای جنوبی و بخش‌هایی از اروپا فعالیت می‌کند.

  دفتر مرکزی شرکت در ریاض،‌ پایتخت عربستان است و بیشتر سهامش متعلق به «سعد حریری» نخست‌وزیر پیشین لبنان (فرزند رفیق حریری) است./ فارس

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها : , , , , ,
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار