• تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۸ | کد خبر : 40419
 • روسیه و اروپا

  ژنرال ژان برنار پیناتل فرانسوی، کارشناس امور ژئواستراتژی و جاسوسی اقتصادی، اخیرا در صفحات روزنامه “فیگارو” مطالبی را در مورد بیهودگی مقابله ناتو با تهدید اسلامگرایان و همچنین راجع به ایجاد روابط حسنه اروپا با روسیه را عنوان کرده است.

  به گزارش وعده صادق ؛ ژنرال ژان برنار پیناتل فرانسوی، کارشناس امور ژئواستراتژی و جاسوسی اقتصادی، اخیرا در صفحات روزنامه “فیگارو” مطالبی را در مورد بیهودگی مقابله ناتو با تهدید تکفیری ها و همچنین راجع به ایجاد روابط حسنه اروپا با روسیه را عنوان کرده است.

  ژنرال پیناتل، مدیریت وبلاگ “ژئوپلیتیک — ژئواسترتژی” را بر عهده دارد. او همچنین مولف آثار زیادی از جمله کتاب “روزنگار جنگ ها و بحران ها” است که در سال ۲۰۱۴ به چاپ رسیده است.

  اولین سوال اینگونه مطرح شد که شما مدت ها است که حامی ایده ایجاد اتحاد بین فرانسه و روسیه هستید. مثلا شما در کتاب “روسیه — متحد حیاتی” چاپ ۲۰۱۱ به این نکته اشاره کرده اید. چه کسی از سیاستمداران و  نظامیان عالی رتبه، طرفدار چنین نگرشی هستند؟

  “به نظر من سازمان ناتو محصول جنگ سرد است که ایالات متحده، پشتیبان اصلی آن تلقی می شود چرا که ناتو تنها برای منافع امریکا خدمت می کند. اما منافع آمریکایی ها و ایالات متحده در اواسط دهه ۹۰ توسط برژینسکی تعیین شده بود. وی پیشنهاد کرده بود که تحت هر شرایطی، نباید بین اروپا و روسیه اتحادی بوجود آید. در غیر اینصورت فدراسیون روسیه می توانست در سال های ۹۰ ، پس از سقوط و فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، رهبریت جهان را از چنگ ایالات متحده در بیارد. بنابراین ناتو برای آمریکایی ها ابزاری است تا با کمک آن و با استفاده از فتنه انگیزی و اطلاعات غلط، روسیه را در مقابل چشمان رهبران اروپا به عنوان رقیب و یا دشمن بالقوه، معرفی کند. من فکر می کنم منافع ای که ناتو از آن دفاع می کند با منافع فرانسه، تطابق ندارد. لذا به همین دلیل من این کتاب را نوشتم. برای اینکه مثلا من از مدت ها قبل رویارویی با تهدیدات افراطگرایان را که متاسفانه روسیه قبل از ما با آن مواجه شده بود را پیش بینی کرده بودم. لذا من معتقدم که روسیه بهترین شریک ما برای مقابله با خطر تروریست ها است”.

  همانطور که ژان برنار پیناتل اذعان داشت، او در سال ۲۰۱۱ کتاب “روسیه — متحد حیاتی” را به چاپ رساند. اما او امروز بیش از قبل در ایده خود پافشاری می کند:

  “به عقیده من ناتو ارگانی است که رهبریت آن بر عهده آمریکایی ها و انگلوساکسون ها است که از حافظ منافع آنها می باشد. من شخصا طرفدار اتحاد آتلانیک و مخالف عضویت فرانسه در هر یک از اتحادیه های نظامی هستم. آخر ناتو همیشه در حال انتشار اطلاعات نادرست در خصوص تهدید روسیه است و تلاش دارد تا فضای جنگ سرد را در سراسر اروپا احیا کند. آخر این، خلاف جهت منافع اروپا و فرانسه است.”

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  نام:

     

 • برچسب ها : , , , , , ,
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  درد قفسه سینه وعلل آن کارخانه‌ای که "تاوارس" را مجذوب خود کرد/آینده سایپا در هاله‌ ابهام اختلاس‌های میلیاردی با آرمان‌های انقلاب همخوانی ندارد/ مفاسد اقتصادی آفتی برای انقلاب است رییس جهاددانشگاهی معرفی شد کمتر از یک هزار میلیارد تومان اعتبار برای خرید تضمینی گندم نیاز داریم روسیه و اوپک گزینه های تثبیت بازار نفت را بررسی می کنند وام مسکن تنها ۲۰ درصد از قیمت یک خانه است آنچه سعد حریری را تسلیم حزب الله کرد! آغاز برداشت رسمی زعفران در کشور/ هرکیلو ۵۰۰ هزارتومان ارزان شد صمیمانه از روحانی می‌خواهم در انتخابات آتی شرکت نکند/ کسی که سه سال به انتقادات گوش نداده ظرف یک سال نیز کاری نخواهد کرد عکس/ «قاهان»، منطقه‌ای زیبا در قم مهم‌ترین وظیفه ناجا در انتخابات جمله ای زیبا در اینستاگرام احمد رضا عابد زاده+ اینستاپست حمله به یک دانشگده پلیس در پاکستان ۲۰ کشته و۱۰۰ زخمی برجای گذاشت شجاعت شهید پوراحمدی در حمل سلاح از بین ماموران «ضعف تیم اطلاع‌رسانی دولت» صدای اصلاح‌طلبان و حامیان روحانی را هم در آورد/ شعار «دولت پاسخگو» توخالی از آب درآمد! جزئیات نحوه استفاده از موبایل به جای کارت بانکی پایه همه بیانات رهبری تحول بنیادین در حوزه است صعود تیم فوتبال جوانان ایران به جام‌جهانی/ دو گام تا قهرمانی آسیا عمر البشیر با پادشاه عربستان دیدار کرد