شبه جزیره سینا به منطقه جدید منافع داعش تبدیل می شود

به گزارش وعده صادق ؛ بهاءالدین عیاد کارشناس مصری در مصاحبه با روزنامه «ایزوستیا» چاپ روسیه گفت: نظامیان داعش که شکست می‌خورند و اراضی اشغالی در سوریه،عراق و لیبی را از دست می‌دهند سعی می‌کنند در مصر عرض اندام نمایند . وی این سخنان را درباره یک ویدیو ۲۸ دقیقه‌ای منتشر شده در اینترنت نشان دهنده نبرد های تروریست ها با ارتش مصر در شبه جزیره سینا بیان کرد.

این کارشناس گفت: پشت سر این گزارش گروه «ولایت سینا» از زیر شاخه های داعش قرار دارد و خود داعش در سوریه، عراق و لیبی دارد شکست می خورد. شعبه مصری داعش ضمن انتشار این ویدیو سعی دارد چهره خود را حفظ کرده و نشان دهد که مواضع تروریست ها در مصر خیلی قوی است. واقعاً یک سال پیش موقعیت در سینا بسیار متشنج بود. تروریست ها حتی کوشش کردند یکی از شهر های سینا را تصرف کنند. حالا به برکت اعمال پلیس مصر موقعیت آرامتر شده است. تروریستها به هیچ وجهی حاضر به زمین گذاشتن اسلحه حود نیستند و با انتشار چنین مطالبی سعی می‌کنند اخوان المسلمین را به طرف خود بکشانند. اخوان المسلمین تا به حال نتوانسته اند با برکناری محمد مرسی یکی از فعالین مطرح خود از پست ریاست جمهوری مصر در ۲۰۱۳ کنار بیایند .

چند روز پیش در اینترنت یک ویدیوی ۲۸ دقیقه‌ای نشان دهنده حملات به نظامیان مصر در سینا منتشر شد. در این تصاویر تروریست ها اسلحه سبک و سنگین و نارنجک انداز ها را بکار می‌برند و با مین های سنگین تانک مصری را منفجر می‌کنند و نیز بوسیله  مسلسل های خودکار  و تفنگ‌های تک تیرانداز به سربازان شلیک می کنند. داعشی ها همچنین تانک ام — ۶۰ به غنیمت گرفته شده از مصری ها را به نمایش می گذارند

از زمان برکناری محمد مرسی تا کنون موقعیت در شبه جزیره سینا متشنج است. در اولین مراحل تنش‌ها گسترده نه تنها در سینا بلکه در دیگر بخش‌های مصر مشاهده می شد.

به عقیده «سرگئی فیلاتوف» تحلیلگر مجله «زندگی بین المللی»  روند های جاری در مصر از عناصر هرج و مرجی است که بطور مصنوعی در خاور نزدیک راه انداخته شده و حالا به اروپا سرایت می کند.

فیلاتوف اعلام کرد: «موقعیت در شبه جزیره سینا تنها یکی از تجلیات بی ثباتی عمومی در اوراسیا و آفریقا است. نخبگان سزمایه داری ایالات متحده بوسیله راه اندازی هرج و مرج تلاش می‌کنند تنش‌های خود را بر طرف کرده و مناطق دیگر را از نظر اقتصادی ضعیف کنند و مزاحم ورود سرمایه به آنجا شوند. مصر از این نظر جذاب است. اینجا کانال سوئز قرار دارد و اگر کشتی رانی در آن نا امن شود این جریان به مناسبات تجاری اروپا و آسیا ضربه مهلکی وارد خواهد آورد».

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.