رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: پنج شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۱۰ | کد خبر : 40686
 • وزیر خارجه سابق آمریکا:

  ایران مجبور است به برجام پایبند باشد/ برای من عجیب بود که ایران حاضر شود این کار را انجام دهد اما این کار را انجام داد

  وزیر خارجه سابق امریکا گفت: ایران حدود ۱۲ هزار کیلوگرم اورانیوم غنی شده داشت. این توافقنامه باعث شد تا ذخیره اورانیوم غنی شده ایران به ۳۰۰ کیلوگرم کاهش یابد/ بر اساس این توافقنامه قلب راکتور آب سنگین اراک که می توانست پولوتونیوم تولید کند، از سیمان پر شد/ ایران مجبور است به توافق هسته ای عمل کند

  به گزارش وعده صادق «کالین پاول» وزیر امور خارجه اسبق آمریکا، توافق گروه ۱+۵ را با ایران (برجام) توافقی بسیار خوب توصیف کرد و گفت ایران به توافق هسته ای پایبند نباشد، امتیازی نیز دریافت نمی کند بنابراین مجبور است به آن عمل کند.

  وی در مصاحبه با شبکه ان بی سی نیوز درباره توافقنامه هسته ای ایران گفت: به نظر من این توافقنامه ای خوب است. من این توافقنامه را خیلی دقیق مطالعه کرده ام. همچنین نظرات مخالفان با این توافقنامه را نیز دقیق بررسی کرده ام. پس از مقایسه نظرات موافقان و مخالفان و متن توافقنامه با یکدیگر، به این نتیجه رسیدم که این توافقنامه ای خوبی است. یکی از نگرانیهای بزرگ مخالفان درباره این توافقنامه این است که می گویند ما توافقنامه را طوری نوشته ایم که راه را برای بازگشت ایران به مسیر تولید سلاح هسته ای در ۱۰ یا ۱۵ سال آینده باز گذاشته ایم. آنها این واقعیت را فراموش کرده اند که ایران در ۱۰ سال گذشته در آزاد راه هسته ای قرار داشت و با سرعت به سمت تولید سلاح هسته ای یا داشتن برنامه تسلیحاتی هسته ای حرکت می کرد و در این مسیر هیچ محدودیت سرعتی هم نداشت. آنها در ۱۰ سال گذشته از ۱۳۶ سانتریفوژ به ۱۹ هزار سانتریفوژ رسیدند.

  وی افزود: این توافقنامه تعداد سانتریفوژهای ایران را به حدود پنج هزار سانتریفوژ کاهش داد. به علاوه همه این فعالیتها و تأسیسات هسته ای ایران زیر نظر آژانس بین المللی انرژی اتمی است و این نتیجه ای خوب برای ماست. مسئله دیگر اینکه ایران حدود ۱۲ هزار کیلوگرم اورانیوم غنی شده داشت. این توافقنامه باعث شد تا ذخیره اورانیوم غنی شده ایران به ۳۰۰ کیلوگرم کاهش یابد. این میزان کاهش بسیار چشمگیر است و برای من عجیب بود که ایران حاضر شود این کار را انجام دهد اما در هر حال این کار را انجام داد. درباره مسئله پولوتونیوم، نیز باید بگویم بر اساس این توافقنامه قلب راکتور آب سنگین اراک که می توانست پولوتونیوم تولید کند، از سیمان پر شد. بنابراین اینها تغییراتی قابل توجه است و در واقع ما حرکت بدون محدودیت ایران را در بزرگراه هسته ای محدود کردیم. باید توجه داشته باشیم اگر ایران به توافق هسته ای پایبند نباشد، امتیازی نیز دریافت نمی کند بنابراین مجبور است به آن عمل کند.

  منبع: تسنیم

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها : , , , ,
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار