• تاریخ انتشار: شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۵ | کد خبر : 40841
 • به گزارش وعده صادق محمدجواد عطرچیان درباره افزایش تعرفه عوارض کامیون‌های ترانزیت عبوری ایرانی از ترکمنستان اظهار داشت:‌ ترکمنستان به تازگی نسبت به افزایش تعرفه کامیون‌های ترانزیت عبوری ایرانی از خاک این کشور اقدام کرده است، البته این افزایش تعرفه مشمول کامیون‌های ایرانی که به خاک این کشور وارد می‌شوند و کالا به مقصد این کشور دارند، نیست.

  وی ادامه داد: کشور ایران هم برنامه‌ریزی کرده است، ظرف امروز و فردا طی هماهنگی با ارگان‌های ذیربط نظیر وزارت امور خارجه، نسبت به افزایش تعرفه عوارض عبور برای‌ کامیون‌های ترانزیت ترکمنستان که از خاک ما عبور می‌کنند، اقدام کند.

  مدیرکل دفتر ترانزیت سازمان راهداری بیان کرد: بدین ترتیب رفتار متقابل با کامیون‌داران ترانزیتی ترکمنستان خواهیم داشت و عیناً همان رقم عوارض که آنها از کامیون‌‌ها‌ی ترانزیتی ما دریافت می‌کنند، ما نیز از کامیون‌های ترانزیتی ترکمنستان دریافت خواهیم کرد و اجازه نخواهیم داد، به منافع شرکت‌های حمل و نقلی ایرانی خدشه‌ وارد شود.

  عطرچیان توضیح داد: تأکید می‌کنم که این افزایش تعرفه فقط مخصوص کامیون‌های ترانزیتی است و تعرفه عوارض عبور کامیون‌هایی که به صورت دو جانبه بین ایران و ترکمنستان تردد می‌کنند، افزایش نیافته است.

  وی ادامه داد: ‌سالانه ۸۵ هزار دستگاه کامیون ایرانی به کشور ترکمنستان می‌روند و همان رقم تعرفه ۱۶۰ دلار قدیمی را پرداخت می‌کنند.

  مدیرکل دفتر ترانزیت سازمان راهداری افزود: این تصمیم فقط مخصوص کامیون‌های ترانزیتی ایرانی است که از خاک ترکمنستان‌ به مقاصدی نظیر تاجیکستان،‌ قرقیزستان، ازبکستان و قزاقستان‌ می‌روند؛ تعداد این کامیون‌ها که از خاک ترکمنستان عبور می‌کنند، سالانه حدود ‌حدود ۶ تا ۷ هزار دستگاه‌ هستند.

  وی اظهار داشت: در عوارض جدید برای کامیون‌های ترانزیتی ایران که از سوی ترکمنستان وضع  شده است، به ازای هر یک کیلومتر پیمایش در کشور آنها، یک دلار اخذ می‌شود، ضمن آنکه نرخ عوارض عبور به ازای هر کامیون از ۱۶۰ دلار به ۲۵۰ دلار افزایش یافته است.

  عطرچیان بیان کرد: ‌کامیون‌های ترانزیتی کشور ترکمنستان از ایران به ترکیه می‌روند که ما نیز در اقدامی متقابل، ظرف امروز و فردا عیناً همان رقم را از آنها دریافت خواهیم کرد.

  انتهای پیام/

  فارس

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  نام:

     

 • برچسب ها : , , , ,
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  کاهش ۲۴ درصدی نزاع و درگیری در پنج ماهه نخست سال بهترین بازی از نگاه علی انصاریان+ اینستاپست هشدار دوباره سازمان ملل از افزایش گرسنگی و بی غذایی در یمن افزایش ۵۰ درصدی سفر به عتبات از اول محرم/ پلیس منعی برای تشرف انفرادی زائران ندارد پربحث‌ترین اخبار خبرگزاری فارس در ۴آبان قاسمی: اروپا بدون ملاحظات سیاسی راهکارهای مشخص برای توسعه روابط تدوین کند جهان اسلام موظف است اسلحه را از دست ظالم بگیرد پسرخاله صدام بازداشت شد دیدار امیر عبداللهیان با سفیر شیلی افزایش ۲۲ درصدی صادرات پسته ایران در نیمه نخست سال ۹۵ حجت‌الاسلام «سعید مهدوی‌کنی» عضو جامعه روحانیت مبارز شد/نشست خبری روز شنبه ۸ آبان امتیاز و رتبه ایران در سهولت کسب و کار اعلام شد پلیسِ کرکوک، پسر خالۀ صدام را دستگیر کرد ۱۳ استان کشور در انتظار بارندگی امیر تتلو از زندان آزاد شد +عکس عکس/ دیدار رئیس شورای ریاست‌جمهوری بوسنی با رهبر انقلاب خرید اس ۴۰۰ در دستور کار ایران نیست/ برنامه سفر لاوروف به تهران پسر خاله صدام دستگیر شد دستگیری ۱۲۰ نفر از اراذل و اوباش در پاتک شبانه پلیس پایتخت اوباما می‌رود، اما اسد همچنان در قدرت است/بعید نیست روسیه جنگنده‌هایمان را هدف قرار دهد/در مورد استاکس‌نت حرف نمی‌زنم